آیچوب,هنر های چوبی,ابزار,رنگ چوب

ابزار نجاری,نجاری مدرن,چوب,رنگ چوب

آموزش ساخت لیسه نقاشی با تیغ اره نواری

لیسه,لیسه نقاشی,آموزش ساخت لیسه,چگونه لیسه بسازم,آموزش کار با لیسه,انواع لیسه,مقاله اختصاصی,

با سلام در راستای مطالب آموزشی قبلی این بار به بررسی یکی از اصلی ترین وسایل زیر کار در آوردن در جریان رنگکاری چوب میپردازیم. با ما در آموزش ساخت لیسه همراه باشید .

توجه : این مطلب برای اولین بار در فضای مجازی و به صورت اختصاصی در آیچوب منتشر شده است

.

.

همانطور که همه میدانیم اصلی ترین قسمت رنگکاری و در واقع مهمترین قسمت ، همان انجام زیر کار است که در این بین یکی از اساسی ترین وسایل از قدیم لیسه رنده بوده است که در واقع حرکتی شبیه رنده البته با میزان بار برداری کمتری از سطح چوب ایفای نقش میکند.
به خاطر داشته باشید که در رنگکاری صنایع چوب دو نوع لیسه وجود دارد : یکی مخصوص بتونه کاری که ورقه های نازک نیم میلیمتری از جنس فنر نرم است که مخصوص بتونه کاری است و همیشه با نام لیسه کاردک همراه است و دیگری لیسه رنده که مخصوص تراشیدن کنج کارها،زوایا،شیار،انحنا و حتی سطوح صاف میباشد و همچنین هنوز هم یکی از بهترین وسایل جهت پاک کردن رنگ ، همین لیسه رنده است.

.

ichoob.ir 950227 lisDIY (1)

.

آلیاژ لیسه رنده از ورق فنر سخت با ضخامت ۲٫۵ تا ۳ میلیمتر است. سالها قبل از اینکه ماشین پوستها و انواع سنباده های برقی وارد بازار شود رایج ترین وسیله پرداخت کاری  در رنگکاری چوب همین لیسه رنده بوده است که البته سالهای قبل لیسه هایی با مارکهای باهکو آلمان و سندویک سوئد و استنلی انگلیس و نارکس کشور چک در بازار بود که یکی دو نمونه اش رو بنده از اون زمان که شاگرد رنگکار بودم دارم و از لحاظ کیفیت فوق العاده هستند اما متأسفانه امروزه این نوع لیسه ها تقریبا”نایاب هستند.
به هر جهت نبود جنس خوب لیسه در بازار و البته ورود سنباده های برقی به دنیای رنگکاری چوب باعث شد تا به مرور ، این وسیله عالی و پرکاربرد از ذهن ها پاک شده به نحوی که حتی بسیاری از رنگکاران حرفه ای چوب هم این وسیله را نمیشناسند. از آنجا که در گذشته از این وسیله تقریبا” در تمام مراحل رنگکاری چوب استفاده میشده جهت تسلط بیشتر بر لیسه دسته های نیز تعبیه شده بود که با نام دسته لیسه شناخته میشد که تقریبا”پ یدا کردن آن محاله و بنده سالیان درازی هست که دیگه دسته لیسه ندیدم .

.

ichoob.ir 950227 lisDIY (2)

.

مسأله دیگه ای که باعث شد تقریبا”مصرف لیسه رنده کاهش چشمگیری در صنعت رنگکاری چوب پیدا کند این است که لیسه کاری احتیاج به قدرت زیاد بدنی و همچنین دستان و انگشتهایی قوی و محکم دارد چرا که در اثر حرکت لیسه بر سطح چوب و ایجاد اصطکاک به سرعت لیسه داغ شده و باعث تاول زدن انگشتها میشود به طور کلی این سه مورد عامل اصلی کاهش مصرف لیسه رنده در رنگکاری چوب هستند .

.

ichoob.ir 950227 lisDIY (4)
انواع لیسه

.

و اما لیسه ها دارای اشکال گوناگونی هستند که بسته به نوع شکل چوب تهیه میشوند . معمولا” شکلهای صاف،نیم گرد،قاشقی،دم پهن،دم موشی،نوک کاردی،بال کبوتری،گردن قویی و…کاربرد دارند

.

هدف بنده از تهیه این متن آموزشی سه چیز میباشد:
اول: روش ساخت لیسه چرا که این وسیله دیگر به صورت آماده در بازار بسیار کمیاب و همچنین گران قیمت است ودیگر این که کاملا”متکی به خود باشید.
دوم: روش چاق کردن یا تیز کردن لیسه که تقریبا” اکثر منابعی که این روش را یاد داده اند روشی اشتباه و ناکار آمد است.
سوم : روشهای صحیح استفاده از لیسه .

.

خب حالا با این توضیحات تصمیم به ساخت یک لیسه داریم ابتدا شما به یکی از این مغازه های اره تیز کنی که تقریبا”در همه شهر ها هستند مراجعه کنید و یا با پرسش از یک استاد کار نجار به راحتی میتوانید این نوع خدمات را پیدا کنید . پس از مراجعه به این مکانها با اولین چیزی که روبرو میشوید دستگاه اره تیز کن و یک سطل در مجاورت دستگاه که پر از تکه های کوچک تیغ اره با عرضهای مختلف است. این تکه ها دیگر قابل مصرف نیستند و به عنوان ضایعات و یا دور ریز جمع آوری میشوند چند تکه از همین تیغهای شکسته با عرضهای مختلف تهیه کنید. معمولا”بابت این تکه ها پولی از شما دریافت نخواهد شد در صورت امکان از استاد کار اره تیز کن بخواهید که طول این تیغها را بین ۱۵تا ۲۰سانت برای شما قطع کرده و همچنین دندانه های تیغ اره را برایتان قطع کند البته اگر خودتان قیچی ورق بری قدرتمند در اختیار دارید میتوانید متکی به خود باشید که البته برای دوستان و همکاران عزیز که به صورت حرفه ای فعالیت میکنند پیشنهاد میکنم حتما” قیچی ورق بری کارگاهی برای خود تهیه کنند.

.

 

ichoob.ir 950227 lisDIY (5)
برش تیفه اره فلکه به اندازه دلخواه

 

.

در این بین امکان داره بعضی از دوستان برای قطع کردن دندانه ها و یا طول و عرض تیغ پیشنهاد استفاده از مینی فرز و یا سابهای صنعتی رو بدهند پیشنهاد میکنم که از انجام چنین کاری صرف نظر کنید چرا که اولا”کار خطرناکیه و در ثانی استفاده از فرز و غیره باعث میشه تا ورق دچار سوختگی بشه و به قول معروف آبکاری فلز از بین میره و نهایتا”باعث میشه تا خوب چاق نشه اگر ناچار به استفاده از مینی فرز یا ساب شدید سعی کنید مرتبا” لیسه رو در آب بزنید تا نسوزه.

.

 

ichoob.ir 950227 lisDIY (6)
تیغه اره فلکه با اره نواری

.

ichoob.ir 950227 lisDIY (7)
شیوه ی برش دندانه ها با استفاده از قیچی کارگاهی

.

ichoob.ir 950227 lisDIY (9)
دندانه های برش داده شد.

.

خب تا اینجا شما خود لیسه رو آماده کردید حالا نوبت به آماده کردن ابزار تیز کردن یا چاق کردن لیسه یا همون مصقل هست . یادتون باشه مصقل مورد نظر ما با مصقل چاقو تیز کنی کاملا”فرق داره .
برای ساخت مصقل یک سوهان سه گوش لازم دارید که اگه بتونید سوهان سه گوش با مارک (باهو ) پیدا کنید عالیه برای این کار لازم نیست سوهان نو باشد چرا.که ما تصمیم داریم قسمتی از آج سوهان را از بین ببریم در ضمن وقتی به اره تیز کنی جهت گرفتن تیغ اره مراجعه کنید میبنید که دستگاه اره تیز کنی با کمک همین سوهان سه گوش تیغ اره رو تیز میکنه و زمانیکه یک سوهان مدتی کار کرد آجهاش از بین میره و دیگه قابل استفاده نیست که اگه از همون استاد کار درخواست کنید یه دونه از این سوهان ها رو بهتون میده در غیر این صورت مجبورید که یه دونه سوهان بخرید.

.

 

ichoob.ir 950227 lisDIY (10)
سنباده سه گوش

.

پس از اینکه سوهان رو تهیه کردید لازمه که حدود پنج سانتی متر از آج سوهان رو صاف کنید این قسمت صاف شده باید از سر سوهان باشد و به هیچ عنوان نباید این کار در وسط سوهان یا قسمت دسته سوهان انجام شود برای حذف کردن آج میتوانید به دو روش عمل کنید ابتدا با مراجعه به تراشکاری هایی که مجهز به دستگاه سنگ مغناطیس یا سنگ محور هستند این کار رو براتون انجام بدند و دوم اینکه با استفاده از سنگ رو میزی،ماشین پوست و مینی فرز اینکار رو انجام بدید.

.

 

ichoob.ir 950227 lisDIY (11)

.

در صورتی که مایلید خودتون اینکار رو انجام بدید دقت کنید که سطح سوهان کاملا”صاف بر روی سنگ گرفته شود و مرتب سوهان در آب زده شود تا نسوزد به خاطر داشته باشید که در هنگام انجام اینکار حتما”از دستکش و عینک استفاده کنید و حتما” لازمه که سه طرف سوهان به اندازه پنج تا هشت سانت رو آج برداری کنید وروی لبه ها رو حتما”باید با سنباده دست آج برداری کنید دقت فرمایید که اگر برای حذف آج از لبه های سوهان از سنگ استفاده کنید مصقل از بین خواهد رفت و در نتیجه قادر به تیز کردن لیسه نخواهید بود.البته اگه تمایل به ساخت مصقل نداشته باشید میتونید از مغار یا تسمه های صنعتی که با نام ترانس شناخته میشند و یا پایه الماس تراشکاری که قیمت چندانی هم نداره استفاده کنید.

.

ichoob.ir 950227 lisDIY (12)

.

خب حالا با این تفاسیر و ساخت لوازم و مقدمات لیسه و مصقل تصمیم داریم که لیسه ساخت خود را چاق کنیم بدین منظور ابتدا یک تکه سنباده ۸۰ یا ۱۰۰ به ابعاد تقریبی مثلا” ۱۰×۱۰سانتیمتر رو روی یک سطح صاف مانند میز گذاشته و لیسه را به صورت اریب در جهت قطر این مربع بین ده تا دوازده مرتبه بکشید.

.

ichoob.ir 950227 lisDIY (12)
سنباده کشی لیسه به صورت اریب

.

ichoob.ir 950227 lisDIY (13)
سنباده کشی لیسه به صورت اریب

.

ichoob.ir 950227 lisDIY (14)
سنباده کشی به صورت اریب

.

ichoob.ir 950227 lisDIY (15)
سنباده کشی به صورت اریب

.

 سپس لیسه را به صورت صاف به همین تعداد روی سنباده بکشید و بعد یک سنباده  ۲۲۰ رو روی همون سطح گذاشته و سنباده زدن به همون تعداد و در جهت اریب و صاف رو انجام دهید هدف از انجام این کار از بین رفتن قوس و انحنا لبه لیسه بروی سنباده ۸۰ هست و هدف از استفاده سنباده ۲۲۰ از بین رفتن پلیسه های نامنظم که در اثر سنباده زبر بوجود میاد هست .

.

ichoob.ir 950227 lisDIY (16)
سنباده کشی در جهت صاف

.

ichoob.ir 950227 lisDIY (17)
سنباده کشی در جهت صاف

.

حالا لیسه رو بصورت عمودی روی یک سطح کاملا صاف بذارید و بهش نگاه کنید  نباید هیچ گونه نوری از زیر سطح لیسه رد شود و کاملا” کف لیسه با سطح کار مماس باشد در غیر اینصورت دوباره بایست لیسه سنباده زبر و نرم زده شود تا سطحش کاملا”صاف بشه.

.

ichoob.ir 950227 lisDIY (18)

.

بعد از مسطح کردن کف لیسه نوبت تیز کردن آن میشود در اکثر منابعی که راجع به این عمل بحث شده ، از بستن لیسه بین گیره و کشیدن سوهان آج دار صحبت شده که این کار کاملا” اشتباه است زیرا با کشیدن سوهان آج دار کف لیسه دوباره حالت قوس پیدا میکند.

.

ichoob.ir 950227 lisDIY (19)

.

بنابراین بهترین روش برای این کار آنست که لیسه را روی میز کار خوابانده و لبه ای رو که قرار هست چاق کنیم ابتدا چند بار یکی از لبه های مصقل را روی سطح لیسه بکشید تا اگر پلیسه ای از قبل جا مانده برطرف شود . سپس نبش لیسه باید حدود نیم تا یک سانتیمتر از میز کار شما بیرون تر باشد سپس چند قطره آب به لبه لیسه زده تا در هنگام ایجاد پلیسه حالت منظم پلیسه شدن بوجود آید .

.

ichoob.ir 950227 lisDIY (21)

.

سپس یکی از نبش های  مصقل را ابتدای لبه لیسه گذاشته و با دست دیگر لیسه را محکم نگه دارید  اگر احساس میکنید که قدرت و تسلط شما برای نگاه داشتن لیسه کافی نیست میتوانید با قرار دادن یک چوب بر روی لیسه و استفاده از یک پیچ دستی آنرا ثابت کنید و سپس دست خود را به سمت داخل بچرخانید تا نبش مصقل روی لبه لیسه ایجاد یک زاویه تقریبی ۳۰ تا ۳۵درجه بدهد دقت فرماییددر حالیکه زاویه مورد نظر رو تشکیل میدهید دستتان روی لیسه نخوابد و کاملا”دستتان حالت عمودی باشد آنگاه نبش مصقل رو با فشار زیاد و بسیار محکم از راست به چپ یعنی از ابتدا تا انتهای لبه لیسه بکشید و این عمل را چهار تا پنج مرتبه تکرار کنید و سپس لیسه را برگردانده و این عمل رو بر روی  طرف دیگر لیسه هم انجام دهید .

.

 

ichoob.ir 950227 lisDIY (22)

.

در اوایل ممکن است دست شما دچار درد و خستگی زیاد شده وانرژی بسیار زیادی هم اتلاف میشود اما به مرور انجام این کار برایتان عادی شده و انگشتان شما قدرت لازم را به دست میاورد.

مطلب بعد آنکه از انجام روشهای گوناگون پرهیز کنید که فقط باعث خرابی لیسه و از بین رفتن زمان و انرژی شما خواهد شد روشهایی مانند استفاده از ماشین پوست،سنباده کف گردها ویا استفاده از سوهان آج دار فقط باعث خرابی لیسه و وقت تلف کردن میشود اما شما با انجام این روش قادر خواهید بود چوب روسی رو که اکثر همکاران میگویند قابل لیسه کردن نیست براحتی لیسه کنید و مزیت دیگر این روش این است که به آسانی پلیسه از بین نمیرود  و بازدهی بسیار طولانی مدتی دارد.

.

خب تا اینجا روش ساخت و چاق کردن  رو با هم مرور کردیم

اما روش ساخت لیسه های شکل دار بدین طریق است که پس از حذف دندانه های تیغ اره باکمک ماشین پوست یا فرز شکل مورد نظر به لیسه داده (مانند لب گرد،نوک چاقویی،گردن قویی و…)در هنگام ساخت لیسه های شکل دار دو مطلب فراموشتان نشود اول اینکه مرتبا”در حین کار لیسه را در آب زده تا خنک شود و دوم اینکه حتی الامکان کمترین میزان فشار را به لیسه وارد کرده تا لیسه نسوزد و برای چاق کردن لیسه های لب گرد به کمک مصقل باید تمرین زیادی داشته باشید تا به این روش مسلط شوید.

.
ناگفته نماند که شما میتوانید لیسه های لب گرد را مطابق شکل خودش یک بار به آرامی روی صفحه ماشین پوست یا سنباده لرزان گرفته تا چاق شود ولی حتما” باید کل سطح نیم دایره روی ماشین پوست یا سنباده لرزان بچرخانید تا کل لبه چاق شود .
خب حالا با این توضیحات به کمک این ابزار میتوان یکی از بزرگترین عیب کار رنگکاری که در واقع همان خطهای گرد ماشین پوست یا سنباده لرزان را که در اثر نیروی گریز از مرکز یا همان اینرسی انجام میشود برطرف کرد.

.

ichoob.ir 950227 lisDIY (24)
قبل از کار

.

ichoob.ir 950227 lisDIY (25)
بعد از کار

.

بخاطر داشته باشید که در اوایل لیسه کاری دستها و انگشتان شما دچار درد و حتی تاول زدن و خونریزی میشود ولی به مرور عادت خواهید کرد . موفق باشید

.

.

www.ichoob.ir

.

.

نویسنده: آیچوب

شما هم دیدگاه خود را در مورد این نوشته بیان کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاه ها

 1. با سلام و تشکر از مطالب مفیدتون
  من از شیشه به عنوان لیسه استفاده میکنم. یک برش صاف بهش میدم و لیسه میکشم.
  به نظرم خیلی تمیز و سریع انجام میده اما دوام و عمرش کمه

 2. با سلام خدمت استاد گرامی اون موقع که با این لیسه کار میکردیم برای اینکه سطح کاملا صاف روی چوب داشته باشیم برای رنگ کاری اول یک دست اب اکسیژنه می زدیم روی چوب برای اینکه سلول های چوب را زنده کنیم و تمام پرزهای چوب بیاد بالا بعد با این لیسه روی سطح مورد نظر می کشیدم که سطحی عاری از کوچکترین پرزی داشته باشیم و در اخر امونیاک میزدیم که رنگ دانه های چوب را از بین ببریم بعد از خشک شدن شروع به مراحل رنگ کاری می کردیم

 3. سلام
  آیچوب ممنون از وقتی که میذارید و بی چشم داشت علم و تجربتون به ما انتقال میدید.آرزوی سلامتی و طول عمر برای شما استاد بزرگوار

 4. رضا
  با سلام در حال تهیه نگارش متن آموزشی هستم به مجرد آماده شدن در اختیار تون میذارم و البته از اونجایی که نحوه صحیح لیسه کاری بستگی مستقیمی با چاق کردن لیسه داره ابتدا بایست این متن در اختیار کاربران قرار بگیره و سپس مطلب لیسه کاری که همونطور که ذکر شد بزودی در اختیارتون قرار میگیره

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

منتظر نظر شما در خصوص این مطلب هستیم:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیشنهاد آیچوب
جدیدترین عناوین
پر بازدیدترین ها