آیچوب,دکوراسیون,هنر های چوبی,ابزار,

ابزار نجاری,نجاری مدرن,چوب,رنگ چوب

آموزش سوخته نگاری ، جلسه سوم

سوخت نگاری,آموزش,سوخت,نگاری,هویه,لوازم,چگونه,حرفه و فن,عکس,طرح,

سوخت نگاری,آموزش,سوخت,نگاری,هویه,لوازم,چگونه,حرفه و فن,عکس,طرح,

جلسه سوم آموزش سوخت نگاری

در مباحث پیشین به لوازم مورد نیاز این هنر پرداختیم . ادامه آموزش سوخت نگاری را به دقت مطالعه کنید و این هنر دوست داشتنی را با انرژی شروع کنید .

.

.

 

سوخت نگاری,آموزش,سوخت,نگاری,هویه,لوازم,چگونه,حرفه و فن,عکس,طرح,

.

پس از اینکه سطح چوب را با سنباده هایی که گفته شد کاملا صیقل دادید به طوری که وقتی روی چوب دست می کشید احساس کنید روی کاغذ گلاسه دست کشیده اید ، نوبت به انتقال طرح روی چوب است . برای انتقال طرح کاربن را روی چوب گذاشته و طرح مورد نظر را روی آن قرار دهید و کاغذ و کاربن را با چسب به چوب ثابت کنید تا هنگام کپی کردن جابه جا نشود .  هنگام کپی سعی کنید از کشیدن دست روی طرح خودداری کنید چون فشار دست روی کاربن باعث ایجاد سیاهی هایی روی چوب خواهد شد که پاک کردن آن مشکل است .

سعی کنید با مداد نرم کپی را انجام دهید و از فشار بیش از اندازه مداد خودداری کنید . در صورت فشار زیاد به مداد فرورفتگی های کمی روی چوب ایجاد خواهد شد که در حرکت روان هویه اختلال ایجاد کرده و همچنین موجب ایجاد خطوط بسیار پررنگی روی چوب می شود که به محض رسیدن حرارت به آن ، جوهر کاربن پخش شده و اطراف کار را سیاه می کند. پس سعی کنید فشار بسیار کمی به مداد وارد کنید فقط در همین حد که اثری بسیار کمرنگ از خطوط روی چوب نمایان شود .

.

دقت کنید هنگام کپی هر چه دقیق تر کار کنید اثر نهایی زیبا تر خواهد شد . بسیاری از هنرجویان مرحله کپی طرح را ساده گرفته و بی دقت طرح را روی چوب می اندازند با این تفکر که هنگام کار خطوط را اصلاح خواهند کرد . اما این نکته را در نظر بگیرید که خطوط را به هر شکلی که کپی کرده باشید خواهید سوزاند . پس با دقت مضاعف کار انتقال طرح را دنبال کنید .

در مرحله بعدی باید هویه خود را آماده کار کنید . بسته به طرحی که قرار است روی چوب پیاده کنید با نوک هویه با اندازه های مختلفی نیاز خواهید داشت . نوک هویه معمولا به شکل زیر است

.سوخت نگاری,آموزش,سوخت,نگاری,هویه,لوازم,چگونه,حرفه و فن,عکس,طرح,

.

عکس   ۱نوک هویه های معمولی

.

سوخت نگاری,آموزش,سوخت,نگاری,هویه,لوازم,چگونه,حرفه و فن,عکس,طرح,

.

عکس ۲ نوک هویه جرداک

.

سوخت نگاری,آموزش,سوخت,نگاری,هویه,لوازم,چگونه,حرفه و فن,عکس,طرح,

.

عکس ۳ نوک هویه های سیمی

.

برای تراشیدن نوک هویه می توانید از سوهان یا سنباده استفاده کنید .  اگر از هویه جرداک یا هویه های معمولی استفاده می کنید ، به شکب زیر نوک هویه را بتراشید . اما نوک هویه های سیمی قابل تراشیدن نیستند .

.

سوخت نگاری,آموزش,سوخت,نگاری,هویه,لوازم,چگونه,حرفه و فن,عکس,طرح,

.

عکس ۴ نحوه تراشیدن نوک هویه

.

هر یک از قسمت های مشخص شده در عکس شماره ۴ کار مشخصی انجام می دهد . سطح شماره یک مهم ترین بخش نوک هویه است . ایجاد سایه روی چوب بر عهده این قسمت است . از سطح شماره سه که در واقع سطحی است که بعد از تراشیدن سطح شماره دو و یک ایجاد می شود برای کشیدن خطوط استفاده می شود . سطح شماره دو مانند سطح شماره یک است با این تفاوت که زاویه آن کمی کمتر از سطح شماره یک است و کوچکتر از آن سطح بوده ، لذا برای قسمت هایی که سطح شماره یک برای آن بزرگ است استفاده می شود .

.

سوخت نگاری,آموزش,سوخت,نگاری,هویه,لوازم,چگونه,حرفه و فن,عکس,طرح,

.

عکس ۵ نمونه نوک هویه جرداک با زاویه تراش درست

.

سوخت نگاری,آموزش,سوخت,نگاری,هویه,لوازم,چگونه,حرفه و فن,عکس,طرح,

.

عکس ۶ نمونه نوک هویه معمولی با زاویه تراش درست

.

سوخت نگاری,آموزش,سوخت,نگاری,هویه,لوازم,چگونه,حرفه و فن,عکس,طرح,.

عکس ۷ نمونه نوک هویه که اشتباه تراشیده شده

.

در تصویر شماره ۵ و ۶ نوک هویه درست تراشیده شده . در صورتی که نیاز به نوک هویه کوپکتر یا بزرگتری دارید ، دقیقا همین زاویه را برای سطح یک و دو و سه حفظ کنید و اگر نوک هویه را بیشتر بتراشید نوک هویه بزرگتر و اگر کمتر بتراشید نوک هویه کوچکتر خواهد شد .

در عکس شماره ۷ سطح شماره یک زاویه نامناسبی دارد . شیب آن زیاد شده و هنرمند مجبور است دست خود را خیلی زیاد بخواباند تا سطح یک کاملا در تماس با چوب باشد . سعی کنید با این زاویه و به این شکل نوک هویه را نتراشید . ( سوخت نگاری )

زاویه تراش بسیار مهم است و حتی یک میلیمتر کم یا بیشتر بودن آن در سایه زدن تاثیر منفی خواهد گذاشت .

لازم به ذکر است هر یک از اساتید نوک هویه را به شکل منحصر به خود می تراشند . این شیوه تراش ، شیوه ای است که بنده طی دوازده سال تجربه به آن دست یافته ام و مزیت آن این است که از نوک در آن واحد می توانید برای سایه زدن ، خط کشیدن و هر کاری که نیاز است با هویه روی چوب انجاد دهید استفاده کنید . همچنین سایه هایی که با این روش تراش روی چوب زده می شود بسیار رنگ دلنشینی داشته و به قولی روی چوب می نشیند .

بعد از اینکه حالت کلی نوک هویه را ایجاد کردید باید با یک پوسته آب بسیار نرم (مثلا پوسته آب ۱۰۰۰) نوک هویه را کاملا سیقل دهید تا هنگام حرکت روی چوب روان حرکت کند .

حال نوبت به شروع سوخت نگاری است. ابتدا باید روی چوب تمرین کنید . برای تمرین می توانید عکس شماره ۸ را پرینت گرفته و روی چوب کپی کنید . ابتدا با سطح شماره ۳ شروع کنید به کشیدن خطوطی که در طرح مشخص است . دقت کنید برای کشیدن خط با سطح شماره سه باید هویه را تقریبا عمود روی چوب بگیرید. حرکت هویه همیشه باید از بیرون به طرف بدن شما باشد .

کمی تمرین کنید و از خراب کردن چوب ترسی نداشته باشید . بعد از اینکه کلیات کار در ذهنتان جا افتاد در جلسه بعدی آموزش نحوه کار با هویه را به صورت تصویری آموزش خواهم داد .

.

سوخت نگاری,آموزش,سوخت,نگاری,هویه,لوازم,چگونه,حرفه و فن,عکس,طرح,

عکس ۸ تمرین سوخت نگاری

.

محمد مصباح

.

www.ichoob.ir

.

.

نویسنده: آیچوب

شما هم دیدگاه خود را در مورد این نوشته بیان کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاه ها

  1. سلام
    ابتدا از سایت فوق العادتون سپاسگذارم و اینکه اینقدر بی منت دانسته هاتون رو به اشتراک میگذارید. این مطالب و آموزش سوخته کاری بسیار عالی و جذاب هست امیدوارم تا پایان ادامه پیدا کنه.
    سپاس

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

منتظر نظر شما در خصوص این مطلب هستیم:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیشنهاد آیچوب
جدیدترین عناوین
پر بازدیدترین ها