آیچوب,هنر های چوبی,ابزار,رنگ چوب

ابزار نجاری,نجاری مدرن,چوب,رنگ چوب

برای سوخته نگاری به چه ابزاری نیاز دارید ؟ ( ابزار سوخت نگاری )

ابزار مورد نیاز سوخت نگاری,سوخت نگاری,کار روی چوب,ابزار سوخت نگاری,لوازم سوخت نگاری,

ابزار مورد نیاز سوخت نگاری,سوخت نگاری,کار روی چوب,ابزار سوخت نگاری,لوازم سوخت نگاری,

.

در مطلب دوم از مجموعه مطالب آموزش سوخته نگاری ، به مبحث ابزار سوخت نگاری می پردازیم. با ما در ادامه ی مطلب همراه باشید .

.

.

 

سوخت نگاری را می توان یکی از کم هزینه ترین هنر ها دانست. ابزار اولیه مورد نیاز این هنر را می توان با هزینه پایینی تهیه و به خلق آثار هنری پرداخت.

ابزار سوخت نگاری شامل هویه، چوب، سمباده، کاربن، زغال طراحی و طرح است که در ادامه به شرح هر یک خواهیم پرداخت.

.

1 .هویه:

مهمترین ابزار این هنر هویه است . هویه ها را می توان به دو دسته تقسیم بندی نمود :

 هویه هایی که از المنت برای تولید حرارت استفاده می کنند

 هویه هایی که با استفاده از جریان مستقیم برق و آمپر بالا نوک هویه که به شکل سیم است را حرارت می دهند.

متاسفانه در ایران هویه های مخصوص سوخت نگاری تولید و عرضه نمی شود. (به تازگی یک نوع هویه برای این منظور ساخته شده که کیفیت لازم را نداشته و به هیچ عنوان خرید هویه هایی که با عنوان هویه مخصوص سوخت نگاری در کشور فروخته می شود پیشنهاد نمی گردد) به همین دلیل بهترین  هویه ای که فعلا می توان برای این منظور تهیه کرد هویه های جرداک است. مزیت این هویه ها به هویه های دیگر قابلیت تنظیم دما، دسته ظریف و المنت کوتاه همچنین ثبات درجه حرارت است.

.

ابزار مورد نیاز سوخت نگاری,سوخت نگاری,کار روی چوب,ابزار سوخت نگاری,لوازم سوخت نگاری,

هویه 40 وات

.

ابزار مورد نیاز سوخت نگاری,سوخت نگاری,کار روی چوب,ابزار سوخت نگاری,لوازم سوخت نگاری,

هویه جرداک وات متغیر بدون هیتر

.

ابزار مورد نیاز سوخت نگاری,سوخت نگاری,کار روی چوب,ابزار سوخت نگاری,لوازم سوخت نگاری,

هویه سیمی

.

 

در صورتی که هزینه هویه های جرداک برای شما زیاد است می توانید از هویه 40 یا 60 وات استفاده کنید. این هویه ها قابلیت تنظیم دما را ندارند. می توانید با اتصال یک دستگاه دیمر به هویه تا حدودی حرارت آن را کم و زیاد کنیداگر به این هنر علاقه مند هستید، در خرید هویه دست و دل باز باشید و هویه مناسبی تهیه کنید.

ابزار سوخت نگاری

.

2- سمباده :

سمباده های مورد نیاز بستگی به چوب شما دارد. اگر چوب شما خوب برش خورده باشد و سطح نسبا صافی داشته باشد می توانید سطح آن را با پوسته آب برای سوخت نگاری آماده کنید.پوسته آب ها مانند تصویر زیر شماره بندی دارد و هر چه شماره آن کمتر باشد سمباده زبر تری است.

برای سمباده زدن چوب باید حداقل سه مرحله سمباده کاری کنید. ابتدا با سمباده زبر به عنوان مثال پوسته آب شماره 120 چوب را سمباده بزنید. وقتی سطح چوب کاملا صاف شد با سمباده نرم تری به عنوان مثال پوسته آب شماره 400 کار را ادامه بدهید و در نهایت هم با سمباده نرم تری از شماره 800 به بالا سطح چوب را کاملا سیقلی کنید

.

ابزار مورد نیاز سوخت نگاری,سوخت نگاری,کار روی چوب,ابزار سوخت نگاری,لوازم سوخت نگاری,

پوسته آب شماره 220

.

با توجه به این که چوب برای کار سوخت نگاری باید کاملا صاف و سیقلی شود، سمباده زدن برای هنرجویان به خصوص بانوان کار دشواری است. می توانید برای این منظور از سمباده های برقی استفاده کنید. بنا به تجربه بنده بهتر از سنباده لرزان گرد که حرکت لرزشی و دورانی را با هم دارند برای سمباده زدن چوب استفاده کنید.

.

ابزار مورد نیاز سوخت نگاری,سوخت نگاری,کار روی چوب,ابزار سوخت نگاری,لوازم سوخت نگاری,

سنباده لرزان

.

دقت کنید برای حرکت روان هویه روی چوب، به سطحی کاملا سیقلی و صاف نیاز دارید. پس باید مراحل سمباده کاری که در ادامه توضیح داده خواهد شد را به خوبی انجام دهید.

( ابزار سوخت نگاری )

برای انتقال طرح روی چوب روش های گوناگونی وجود دارد. فعلا روش انتقال طرح به وسیله کاربن را توضیح میدهیم به این دلیل که روشی ساده و کاربردیست.

باید حتما از کاربن های مشکی یا زرد استفاده کنید. کاربن های زرد بسیار مناسب هستند به این دلیل که اثری که از آن بر روی چوب می ماند مشکلی برای سایه های ایجاد شده توسط هویه ایجاد نمی کند ولی اثر کاربن های آبی و سیاه بعد از رسیدن حرارت هویه کمی پخش شده و ظاهر کار را خراب می کنند. اما کاربن های زرد اثری بسیار کمرنگ روی چوب می گذارند و وقتی طرحی که دارید خطوط زیادی دارد و  پیچیده است، پیدا کردن خطوط مشکل می شود. از کاربن های آبی به هیچ عنوان استفاده نکنید و برای طرح های مشکل تر از کاربن مشکی استفاده کنید. سعی کنید کاربن مارک pelican تهیه کنید. قبل از استفاده از آن با دستمال کاغذی کمی جوهر کاربن را بگیرید تا سطح چوب را سیاه نکند و اثری که روی چوب می گذارد تا حد امکان کمرنگ باشد.

.

ابزار مورد نیاز سوخت نگاری,سوخت نگاری,کار روی چوب,ابزار سوخت نگاری,لوازم سوخت نگاری,

طرح مورد نظر برای تمرین

.

در ادامه روی تصویر بالا به عنوان تمرین کار خواهیم کرد

ابزار سوخت نگاری

.

3- چوب، چرم ، مقوا و کاغذ:

برای سوزاندن خود را محدود نکنید. می توانید از پیش پا افتاده ترین زمینه ها برای کار استفاده کنید. اگر چوب مناسب پیدا نکردید می توانید کار را بر روی یک برگه کاغذ معمولی شروع کنید.

اجرای سوخت نگاری روی اکثر چوب ها ممکن است اما چوب هایی هستند که زیبا تر می سوزند. به طور کلی به دلیل اینکه سوخت نگاری روی چوب از ایجاد طیف رنگ قهوه ای به وجود می آید بهتر است چوبی انتخاب شود که پس از سوختن رنگ قهوه ای به خوبی روی آن دیده شود. بنابر این تمرکز ما بر روی چوبهایی با رنگ روشن خواهد بود. برخی از چوبها مانند چوب کاج و توت با وجود رنگ روشن مناسب سوخت نیستند. رگه های موجود بر روی این چوبها  جنسی سخت تر از بافت چوب داشته و این امر باعث خواهد شد سوزاندن قسمتهایی از طرح که روی رگه های چوب است مشکل شود و رنگی که روی رگه ایجاد خواهد شد با رنگی که روی بافت خود چوب ایجاد خواهد شد متفاوت است که موجب می شود کار یکدستی نداشته باشید.

چوب افرا یکی از بهترین چوب های موجود برای سوخت نگاری است. جنس این چوب نه آنقدر محکم است که به سختی بسوزد و نه آنقدر نرم که باعث فرورفتن هویه به داخل چوب و ایجاد فرورفتگی شود.از دیگر چوب های مناسب برای سوخت نگاری می توان چوب گلابی، نارنج، گردوی سفید و سپیدار را نام برد.

در صورت عدم دسترسی به چوب مناسب می توان از روکش های چوب موجود در بازار استفاده کرد. روکش ها قیمت مناسبی دارند و برای تمرین و ایجاد  آثاری در اندازه های بزرگ مناسب هستند.

سوخت نگاری روی چرم هم قدمتی طولانی داشته و در قدیم به صورت داغ گذاری با کلیشه های فلزی، بیشتر برای جلد کتاب ها مورد استفاده قرار می گرفته. اصول سوخت نگاری روی چرم و چوب تفاوت چندانی با هم ندارد و فقط برای کار روی چرم رعایت نکاتی الزامی است که در ادامه آموزش به آن خواهیم پرداخت.در صورتی که به چوب و چرم مناسب دسترسی ندارید می توانید از مقواهای گرم بالا و حتی کاغذ استفاده کنید.

برای شروع کار به یک طرح مناسب نیاز خواهید داشت. این طرح بسته به سلیقه شما متفاوت خواهد بود. بهتر است برای شروع کار طرحی ساده انتخاب کنید چون بر خلاف تصور اولیه افراد سوخت نگاری بسیار دشوار تر از آن است که تصور می کنید و با انتخاب یک طرح مشکل به زودی از این هنر زده خواهید شد. بهتر است این هنر را گام به گام و با حوصله دنبال کنید.

برای انتقال طرح بر روی چوب (چرم،مقوا و کاغذ) راهای مختلی هست. ساده ترین راه استفاده از کاربن است.

کاربن ها در رنگ های مختلفی عرضه می شوند. به هیچ عنوان از کاربن آبی برای انتقال طرح استفاده نکنید. می توانید از کاربن مشکلی و یا زرد رنگ استفاده کرده و طرح مورد نظر را روی چوب انتقال دهید.همچنین به بک مداد و پاک کن نیاز خواهید داشت.

ابزار سوخت نگاری

در مطالب بعدی مراحل بعدی آموزش سوخت نگاری را توضیح خواهیم داد. با ما همراه باشید.

 محمد مصباح

www.ichoob.ir

.

.

نویسنده: آیچوب

شما هم دیدگاه خود را در مورد این نوشته بیان کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاه ها

  1. سلام خسته نباشید من میهواستم برای خودم یک پلاک درست کنم میخوام ضخامت پلاک یک یا دو سانت باشه و یه حالت استوانه ای داره من چوب ها رو نمیشناسم ولی میخوام رنگ چوب یه رنگ قهوه ای و قرمز داشته باشه و بعد طراحی . طرحش رنگه مشکی بگیره و روش کامل دیده بشه ممنون میشم راهنماییم کنید که همچین چوبی رو پیدا کنم

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

منتظر نظر شما در خصوص این مطلب هستیم:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیشنهاد آیچوب
جدیدترین عناوین
پر بازدیدترین ها