آیچوب,دکوراسیون,هنر های چوبی,ابزار,

ابزار نجاری,نجاری مدرن,چوب,رنگ چوب

دریل برقی , انواع آن و نکاتی که باید قبل از خرید دریل بدانید !

دریل های برقی

دریل :

 

 

دریل,دریل برقی,چه دریلی بخرم,قیمت دریل,انواع دریل,دریل شارژی,آموزش کار با دریل,دریل نجاری,کابینت کاری,نکته های دریل,بررسی دریل,ابزار,

 

 

در این مطلب به دریل های برقی با محوریت کاربرد اون در چوب و خویش ساز های (DIY) خانگی خواهیم پرداخت . لطفا با ما باشید .

نخستین کلماتی که با شنیدن دریل ( با اصطلاح عامیانه درل ) به ذهن خواهد آمد چرخش و سوراخ کردن هست ، ابزاری که با توجه به مصرف بالای اون داشتن اطلاعات کافی و کاربردی مهم به نظر می رسد . در نوشته های پیشین در مورد دریل , پیچ بند های شارژی نکاتی ارائه کرده بودیم اما در این مطلب سعی خواهیم کرد به نکات برگزیده ای که قبل از خرید دریل برقی می تواند مورد توجه قرار گیرد بپردازیم .

انواع دریل :

دریل ها به سه گونه بزرگ دستی ،بادی و برقی تقسیم می شوند. دریل های برقی نیز خود با توجه به ساختمان و کاربرد به دسته های کوچک تر دیگری تقسیم بندی شده اند ؛ مانند انواع صنعتی ، نیمه صنعتی ،خانگی ، شارژی ،بتون کن و …

 

 

ساختمان دریل های برقی :

دریل های برقی بطور کلی از دو قسمت الکتریکی و مکانیکی تشکیل شده اند . قسمت الکتریکی،  موتور ، مدارهای کنترلی و تغذیه و قسمت های مکانیکی گیرباکس ، سه نظام و دیگر اجزای متحرک را شامل می شود .

دریل,دریل برقی,چه دریلی بخرم,قیمت دریل,انواع دریل,دریل شارژی,آموزش کار با دریل,دریل نجاری,کابینت کاری,نکته های دریل,بررسی دریل,ابزار,

قلب الکتریکی بیشتر دریل ها معمولا یک موتور یونیورسال هست . البته انواع صنعتی برای داشتن دقت و قدرت گشتاور بیشتر دارای موتورهای سه یا تک  فازی هستند که با واسطه فولی هایی به محور گردنده متصل شده اند . اما چرا این نوع موتور؟

به چند دلیل ؛ نخست اینکه یونیورسال ها در حجم کم دور های بالایی فراهم می کنند از چند ده تا چند ده هزار دور در دقیقه . دوم اینکه کنترل دور( کم یا زیان شدن دور موتور) و تغییر دور ( چپ گرد یا راست گرد)  بسیار ارزان و راحتی دارند بر خلاف دیگر انواع موتور ها . و در آخر همانطور که از نامش پیداست یونیورسال هستند به این معنی که هم با برق متنفاوب و هم مستقیم کارکر خواهد داشت ( البته در عمل این مورد باید با ملاحضاتی در طراحی هسته آرمیچر و کلکتور و چند تغییر دیگر انجام شود ) .

 

دریل,دریل برقی,چه دریلی بخرم,قیمت دریل,انواع دریل,دریل شارژی,آموزش کار با دریل,دریل نجاری,کابینت کاری,نکته های دریل,بررسی دریل,ابزار,

 

در این بین مشکلاتی همچون کم بودن گشتاور راه اندازی و گشتارو کار و زیاد بودن قطعات متحرک خودنمایی می کند که مورد نخست  با ترفندهایی حل شده اما مورد دوم همچنان پابرجاست .

در بخش مکانیکی چیزی که در داخل پوسته خود نمایی میکنه تعدادی چرخ دنده هست برای افزایش گشتاور و چند مکانیزم دیگر مانند سیستم چکشی و کلاچ . در خارج پوسته اما به سه نظام بر می خوریم که عنصر مشترک در همه دریل هاست .

دریل,دریل برقی,چه دریلی بخرم,قیمت دریل,انواع دریل,دریل شارژی,آموزش کار با دریل,دریل نجاری,کابینت کاری,نکته های دریل,بررسی دریل,ابزار,

نکاتی که قبل از خرید باید در نظر داشت ؟

قبل از خرید هر محصولی باید سوالاتی رو از خودتون بپرسید؟ چقدر می توانم هزینه کنم؟ چند ساعت در روز و در چه شرایط کاری و محیطی استفاده می کنم ؟ دقت ، قدرت ، قابلیت و ده ها پرسش دیگر که روشن شدن اونها ارتباط مستقیمی خواهد داشت با رضایت شما از محصول خریداری شده . در ادامه پرسش هایی رو که برای خرید دریل می توانید از خودتان بپرسید را مطرح می کنیم . البته که پرسش ها فراوان هست بنابراین به موارد مشترک ، فنی و ملموس می پردازیم :

پرسش: چقدر و چطور از دریل استفاده می کنم؟

پاسخ : اگر این رقم بیش از یک یا دو ساعت در روز هست پس شما استفاده کننده آماتور نیستید و حتما به یک دریل حرفه ای نیازمندید. با ثابت فرض کردن دیگر ملاک های مقایسه ، قیمت دریل می تواند یکی از نشانه های شناسایی یک دریل حرفه ای باشد.

پرسش : چقدر می توانم هزینه کنم ؟

پاسخ : این احتمالا یکی از دو پرسش اساسی هست که پیش نیاز پاسخ به آن دانستن این موضوع هست که چگونه دریلی می خواهید . دریل های رایج در بازار با توجه به برند و کارایی در رنج قیمتی ۷۰ هزار تومان تا ۳٫۵ میلیون و کمی بالاتر قرار دارند . برای داشتن یک دریل راضی کننده بین ۱۵۰ تا ۲۵۰ هزار تومان را در نظر داشته باشید . البته برای انواع حرفه ای تر و شارژی یا صنعتی این مبلغ بیشتر خواهد شد . با کمی جستجو در برند ها و فروشگاه ها بازه قیمتی را خواهید یافت .این مورد را هم در نظر داشته باشید که در سال های آینده حتما دریل های دیگری را خواهید خرید بنابرین برای خرید نخست نیازی به هزینه های سنگین غیر منطقی نیست . شخصا داشتن چند دریل میان قیمت با کارایی متفاوت را به داشتن یک دریل با قیمت بالا ترجیچ می دهم.

 

دریل,دریل برقی,چه دریلی بخرم,قیمت دریل,انواع دریل,دریل شارژی,آموزش کار با دریل,دریل نجاری,کابینت کاری,نکته های دریل,بررسی دریل,ابزار,

 

پرسش : چه برندی ؟

پاسخ : توصیه می کنم قضاوت بر اساس برند جزو آخرین فیلتر های شما باشد. ابتدا دیگر موارد را در نظر بگیرید و در آخرین انتخاب ، برند ها را در نظر بگیرید. محبوبیت یک برند می تواند حاصل تجربه و یا شنیده ها ی شما باشد ، نیز ممکن هست برندی واقعا چیز خاصی برای متفاوت بودن نداشته باشد اما با داشتن تبلیغات گسترده و هدفمند به صدر انتخاب های شما راه یابد. بنابراین انتخاب صرفا بر اساس برند چندان قابل اعتماد به نظر نمی آید ( البته با در نظر گرفتن برابر بودن دیگر آپشن ها ) .از برند های رایج و موجود در ایران می توان به  شرکت هایی چون دیوالت ، بوش ، آاگ ، بلک اند دکر، ای اس ، ماکیتا، رونیکس ، هیتاچی ، اسکیل ،میلواکی ،هیوندایی،آینهل ، فستول ، نک و …. اشاره کرد . در برخی برند های به حدی قیمت ها بالاست که شما می توانید به جای خرید یک دریل چنیدن دریل از دیگر برندها تهیه کنید .

 

 

پرسش : دریل شارژی آری یا نه !

دریل,دریل برقی,چه دریلی بخرم,قیمت دریل,انواع دریل,دریل شارژی,آموزش کار با دریل,دریل نجاری,کابینت کاری,نکته های دریل,بررسی دریل,ابزار,

پاسخ :  پرسش سختی نیست و پاسخ کاملا بستگی به کاربرد شما خواهد داشت . اما می توان گفت دریل های شارژی اپراتوری راحت تری به دلیل وابسته نبودن به برق شهری دارند مخصوصا برای کارهای نصب و اسمبل.

قابلیت ها :

در زیر چند قابلیت مورد اعتنا را بررسی می کنیم

چکشی : سیستمی در دریل هاست که ضربه های رو به جلو  را با حرکت دورانی دریل همراه می کند. واحد بیان این ضربه ها ، ضربه در دقیقه هست (مثلا ۲۰۰۰ در دقیقه) . هر چه این نرخ بیشتر باشد سوراخ کاری سریعتر و نرم تری نسبت به حالت دورانی خواهید داشت . البته این آپشن برای سطوح سخت ، کاشی و سرامیک ، دیوار و بعضی فلزات کاربرد دارد . در کل بودنش بهتر از نبودنش هست و کمتر دریلی از این آپشن بی بهره هست .

نکته : مراقب باشید در زمان استفاده از حالت چکشی ، به هیچ عنوان تنظیمات گردش ، به سمت چپ گرد نباشد !

کنترل سرعت ( دیمر ) :  همانطور که در بالا اشاره شد کنترل دور دریل های معمول بازار به دلیل نوع موتورشان بسیار ساده و ارزان هست و با قرار دادن مقاوت در مسیر سیم پیچ استاتور عمل می کند. این نوع کنترل مخصوصا هنگام باز و بستن پیچ ها و حتی سوراخ کاری کاربردی خواهد بود.

 

کنترل گشتاور ( کلاچ ) : گشتاور همانطور که از نامش پیداست نیرویی هست که باعث ایجاد گشتن حول محور می شود. همان نیرویی هست که به دست گیره در وارد می کنید یا پدال دوچرخه و یا پیچ ( گشتاور ارتباطی با تعداد دور نداشته و مفهوم متفاوتی دارد ) . این آپشن در بعضی از دریل ها موجود هست که با نام  تُرکمِتر (Torque Meter) یا گشتاور سنج شناخته می شود. رنج آن بین یک تا ۲۵ قابل تنظیم هست و معولا بصورت حلقه ای زیر سه نظام قرار دارد. این آپشن مخصوصا هنگام بستن پیچ ها امکان کنترل نیرویی که به پیچ وارد می شود را دارد به اینصورت که پس از بسته و کیپ شدن پیچ ، دریل نیروی بیشتری به آن وارد نمی کند که از هرز شدن شیار پیچ و فشار بیش از حد به متریال جلوگیری می شود . یک آپشن خیلی مفید که حتما مدنظر داشته باشید .

 

دریل,دریل برقی,چه دریلی بخرم,قیمت دریل,انواع دریل,دریل شارژی,آموزش کار با دریل,دریل نجاری,کابینت کاری,نکته های دریل,بررسی دریل,ابزار,ر

 

تغییر گردش : این امکان معمولا در همه دریل ها موجود هست و چندان جزو آپشن ها نیست . منظور از تغییر دور چپ گرد یا راست گرد شدن دوران هست . دوران دریل ها بصورت پیش فرض ساعت گرد ( راست گرد ) هست . چنین آپشنی برای باز و بست پیچ ها ضروریست .

نوع باتری : دو نوع باتری برای دریل های شارژی مرسوم هست ( تا حالا البته ) نیکل کادمیوم(NiCd)  و لیتیوم آیون (Li-Ion)

که هر یک مزایا و معایبی دارند . نیکل کادمیوم  : عدم افت ولتاژ هنگام کار  ولی  وزن سنگین، عمر کمتر از لیتیوم یون، زمان شارژ طولانی تر و حساسیت در نگهداری . لیتیوم یون : وزن سبک، عمر بسیار بالا، کارایی مناسب در فصول سرد، زمان شارژ کوتاه  ولی  حساس نسبت به نور مستقیم آفتاب

وزن ، توان ، میزان دور ( که معمولا دور آزاد یا بی باری هست ) ، حداکثر قطر ( قطری که سه نظام ساپورت می کند)،سیستم سه نظام ( آچار خور یا خودکار / نوع آچار خور دوام خیلی بیشتری دارد ) و …  دیگر مواردی هست که می توان به آن توجه نمود

گارانتی ( بودن یا نبودن ! ) :

 

 

متاسفانه برای گارانتی هیچ منبعی برای مقایسه نیافتیم . شنیده ها و دانسته ها همان هاییست که احتمالا به گوش ما هم رسیده. اما آیا گارانتی خوب هست ؟ البته که خوب هست . خوشبختانه , تقریبا تمامی شرکت های فعال در بازار چنین آپشنی دارند. به گمان ما  گارانتی معتبر جزو مسئولیت های ذاتی یک شرکت هست نه لطفی در حق خریدار. امید داریم این دیدگاه هر چه بیشتر گسترش یابد.

و نتیجه اینکه :

برای کارگاه نجاری یک دریل با دوام چکشی، با قابلیت تغییر دور ، تنظیم دور ، دارای تُرکمِتر ، ترجیحا شارژی با کیف حمل ( برای نصب ) ، با قیمت میانه توصیه می کنیم .

 

لطفا تجربیات یا پرسش های خود را در قسمت دیدگاه های همین مطلب با ما در میان بگذارید.

 

نویسنده: آیچوب

شما هم دیدگاه خود را در مورد این نوشته بیان کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاه ها

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

منتظر نظر شما در خصوص این مطلب هستیم:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیشنهاد آیچوب
جدیدترین عناوین
پر بازدیدترین ها