آیچوب,هنر های چوبی,ابزار,رنگ چوب

ابزار نجاری,نجاری مدرن,چوب,رنگ چوب

سیلر چیست ؟ هر آنچه باید در مورد سیلر بدانید

سیلر :

سیلر,سیلر چیست,مواد تشکیل دهنده ی سیلر,سیلر سلولوزی,کار با سمقاله در مورد سیلر,مواد تشکیل دهنده ی سیلر,کیلر,یلر,سیلر کاری,

.

با سلام در راستای اهداف بلند مدت ما مبنی بر آموزش صحیح و اصولی رنگ‌کاری چوب و در ادامه سلسله مباحث قبلی اینک به آموزش تشریحی و کامل رنگ‌ها و رزین‌های کاربردی در رنگ صنایع  چوب خواهیم پرداخت هدف ما از انجام این کار شناخت کامل مواد سازنده و جزییات اصلی رنگ‌هاست چرا که وقتی با جزییات و خصوصیات مواد آشنا باشیم طبعاً استفاده از مواد برای ما راحت‌تر و کاربردی‌تر خواهد بود به هر ترتیب در نظر داریم در سلسله مباحثی زنجیره‌وار به تشریح جزییات رنگ‌ها بپردازیم که در این مبحث به شناخت سیلر می‌پردازیم.

.

 

.

.

سیلر,سیلر کاری,رنگ,رنگ چوب,نقاشی,رنگ آمیزی,رنگ کاری,نقاشی,آموزش,سیلر چیست؟,خاصیت سیلر,استفاده از سیلر,معرفی سیلر,سیلر چوب,رنگ سیلر,سیلر کاری,کیلر,

.

سیلر سلولز چیست؟

سلولز جزء اصلی دیواره سلولی همه گیاهان و عمده‌ترین پلیمر موجود در طبیعت است. منبع اصلی سلولز صنعتی چوب و الیاف کتان است. سلولز ماده‌ای است نامحلول ولی بسیار از مشتقات آن محلول‌اند و در صنایع رنگ مانند لاک‌های سلولزی به کار برده می‌شوند. نیترات سلولز یا به عبارتی همان نیترو سلولز از واکنش اسید نیتریک و سولفوریک با سلولز و آبکافت (هیدرولیز)  در حرارت و فشار بالا تهیه می‌شود. این محصول از واکنش تحت فشار با اتانل آبگیری می‌شود تا ماده‌ای تولید کند که دارای یازده تا دوازده درصد نیتروژن و پنج درصد آب و سی درصد الکل است.

 

.

سیلر,سیلر کاری,رنگ,رنگ چوب,نقاشی,رنگ آمیزی,رنگ کاری,نقاشی,آموزش,سیلر چیست؟,
ساختار مولکولی نیترو سلولوز

.

تصویری از ساختمان مولکولی نیترو سلولز را می‌توانید در عکس فوق مشاهده کنید

حال با توجه به تعریف نیترو سلولز و شناخت ساختار مولکولی آن به تعریف سیلر می‌پردازیم : سیلر در واقع یک نوع بتونه مایع بی‌رنگ جهت پر کردن خلل و فرج و منافذ بسیار ریز چوب هست که با چشم غیرمسلح قابل دید نیست و تقریباً رنگ کهربایی یا عسلی شکلی دارد که در ظرف‌های یک و چهار و بیست کیلویی به بازار عرضه می‌شود.

 

ساختار شیمی و مواد اولیه ساخت سیلر عبارت است از: زینک استئارات روی، رزین سویدا ویل سؤیا، رزین نیترو سلولز یا همان لاک نیترو سلولز ، حلال وایلن بوتیل استات که البته گاهی از اوقات به علت بالا بودن قیمت زینک استئارات روی، بعضی از شرکت‌ها مبادرت به استفاده از کربنات کلسیم می‌کنند که این امر موجب افت کیفیت سیلر شده و نهایتاً  پس از استفاده و اجرا باعث شده تا پس از مدت کوتاهی این محصول دچار ترک خوردگی و پوسته شدن شود.

 

.

سیلر,سیلر کاری,رنگ,رنگ چوب,نقاشی,رنگ آمیزی,رنگ کاری,نقاشی,آموزش,سیلر چیست؟,خاصیت سیلر,استفاده از سیلر,معرفی سیلر,سیلر چوب,رنگ سیلر,سیلر کاری,کیلر,

.

پس از آشنایی با ساختار شیمی و ریز مولکولی سیلر به روش‌های استفاده و اجرای آن می‌پردازیم که مهم‌ترین بخش مطلب آموزشی ما هست تقریباً سالیان زیادی است که نام سیلر همراه با کیلر عجین شده است و از قدیم‌الایام معمولاً نقاشان ساختمان از این ترکیب برای رنگ‌کاری درهای چوبی مبادرت می‌ورزیدند که در طی فرایند این کار سیلر با کیلر مخلوط شده و مصرف می‌شده با پیشرفت علم و فنّاوری و گذشت زمان  مخلوط کردن این دو ماده همچنان پا برجاست و فقط روش‌های مصرف این ماده کمی دستخوش تغییر و تحول شده به‌طور مثال استفاده از سیلر به‌وسیلهق به‌مرور دچار تغییر شد و اجرای آن به‌وسیله پیستوله و غلتک هم رایج شد و تنها چیزی که دستخوش تغییر و تحول نشد همین مخلوط کردن سیلر و کیلر بود.

.

سیلر,سیلر کاری,رنگ,رنگ چوب,نقاشی,رنگ آمیزی,رنگ کاری,نقاشی,آموزش,سیلر چیست؟,خاصیت سیلر,استفاده از سیلر,معرفی سیلر,سیلر چوب,رنگ سیلر,سیلر کاری,کیلر,

.

همان‌طور که قبلاً  ذکر شد سیلر با خاصیت نفوذ کنندگی در خلل و فرج ریز چوب و حالت پر کنندگی عمل می‌کند که مخلوط کردن کیلر با سیلر علاوه بر آنکه هیچ خاصیت مفیدی ندارد فقط باعث می‌شود تا اصلی‌ترین ماده سازنده سیلر همان زینک استئارات روی به حالت دی اکتیو یا غیرفعال تبدیل شود ریتارد اصلی‌ترین ماده سازنده کیلر است که در صورتی که با سیلر مخلوط شود سبب می‌شود تا زینک استئارات روی، حالت الاستیکی خود را از دست داده و به یک لایه شیشه‌ای خشک تبدیل شود به زبان ساده‌تر مخلوط کردن کیلر با سیلر سبب می‌شود تا حالت تلورانس سیلر از بین برود و عمر مفید آن از بین برود پس به خاطر داشته باشید که از مخلوط کردن سیلر با کیلر پرهیز نموده که انجام این کار هیچ سودی برای شما نخواهد داشت.

.

سیلر,سیلر کاری,رنگ,رنگ چوب,نقاشی,رنگ آمیزی,رنگ کاری,نقاشی,آموزش,سیلر چیست؟,خاصیت سیلر,استفاده از سیلر,معرفی سیلر,سیلر چوب,رنگ سیلر,سیلر کاری,کیلر,

.

در ادامه مبحث اشتباه مخلوط کردن سیلر با کیلر اگر بخواهیم دنبال علت‌های آن باشیم شاید اصلی‌ترین دلیل انجام این کار اشتباه افت کیفیت سیلر در سال‌های گذشته بوده در سال‌های قبل سیلرهایی با مارکهای  AW انگلیس، هاویلوکس آمریکا، اکزونوبل هلند، بریتی ایتالیا و … وارد می‌شد که از کیفیت بسیار بالایی برخوردار بودند و به‌مرور با شروع تحریم‌ها این محصولات تقریباً  کاملاً  نایاب شدند و محصولات تولید داخل روانه بازار شدند در همان ابتدای شروع تحریم‌ها تا سه یا چهار سال بعد هم ماده اولیه سیلر همان زینک (استوارات) روی از شرکت ویانووا (vianova) اتریش وارد می‌شد که آن هم به‌مرور شامل تحریم‌ها شد و شرکت‌های رنگ‌سازی برای ساخت آن به‌شدت دچار مشکل شدت به نحوی که حتی سال‌های ۱۳۷۲ و  ۱۳۷۳ سیلر به‌صورت سهمیه بندی بین رنگ‌کاران تقسیم می‌شد و پیدا کردن آن کار بسیار شاقی بود.

 

در این سالها شرکت‌های رنگ‌سازی مجبور به استفاده از کربنات کلسیم بجای زینک  استئارات روی بودند که همین مسئله سبب افت شدید کیفیت در سیلر می‌شد و افراد برای پر کردن این خلأ به راهه‌ای گوناگونی متوسل می‌شدند که از جمله همین مخلوط کردن سیلر با کیلر بود.

به‌مرور و باگذشت زمان محققین و دانشمندان کشور عزیزمان با تکیه بر خود باوری و دانش بومی موفق به تولید زینک استئارات روی شدند که با انجام تحقیقات چند ساله و ارزشیابی‌های متعدد خوشبختانه از ابتدای سال جاری رسماً واحد تولید زینک  استئارات روی در پتروشیمی شیراز افتتاح گردید و چند ماهی است که این ماده اولیه در اختیار شرکت‌های رنگ‌سازی قرار گرفته که انشاءا.. به‌زودی شاهد افزایش کیفیت در این محصول خواهیم بود.

 

.

سیلر,سیلر کاری,رنگ,رنگ چوب,نقاشی,رنگ آمیزی,رنگ کاری,نقاشی,آموزش,سیلر چیست؟,خاصیت سیلر,استفاده از سیلر,معرفی سیلر,سیلر چوب,رنگ سیلر,سیلر کاری,کیلر,

.

نکته قابل توجه بعد آن است که به خاطر داشته باشیم مصرف سیلر با هر وسیله‌ای به‌صورت غلیظ کار اشتباهی است و اینکه در میان عده‌ای این فرضیه اشتباه جا افتاده بشدت کار اشتباهی است سیلر هر چه رقیق‌تر باشد خاصیت نفوذ پذیری بیشتری داشته و نهایتاً  سبب استحکام بیشتر کار می‌شود مخلوط کردن سیلر با کیلر سبب عدم فرو رفت در الیاف چوب می‌شود و مطلب بعد آنکه سطح سیلر از نظر میکروسکوپی سطحی ناصاف و دارای فرورفتگی‌های هماهنگی است که باعث چسبندگی هر چه بیشتر و بهتر پلی استر می‌شود.

تینر مناسب برای مخلوط کردن با سیلر، تینر ۱۵٫۰۰۰ است.

مخلوط کردن سیلر با کیلر و یا اجرای کیلر بر روی آن باعث پر شدن سطح ناهمگن میکروسکوپی شده و نهایتاً سبب عدم چسبندگی خوب پلی استر به سیلر می‌شود.

 

 

.

www.ichoob.ir

.

.

 

نویسنده: آیچوب

شما هم دیدگاه خود را در مورد این نوشته بیان کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاه ها

 1. سلام
  برای رقیق کردن سیلر و کیلر از چه حلالی استفاده کنیم؟
  من از تینر فوری استفاده میکنم و با پیسوله برقی می پاشم ولی تینر در مخزن پیسوله سریع تبخیر میشه و مجبورم دوباره تینر اضافه کنم. برا یه کار کوچک کلی تینر مصرف میشه.
  میشه از حلال دیگه ای استفاده کرد؟

  1. سلام
   برای سیلر از تینر ۱۵۰۰۰ و کیلر از تینر ۱۰۰۰۰ سلولوزی استفاده کنید.
   رنگفروش ها میدونن چه تینری هست.
   سرعت تبخیرش هم اونقدری بالا نیست که فرمودید.

 2. با عرض سلام خدمت استاد بزرگوار
  در صورت امکان در مورد تینر هم مطلب آموزشی بنویسید ….. بعضی مواقع میگن ۱۰۰۰۰ باشه یه جا میگن فوری باشه …. یه جا میگن تینر روغنی باشه …..
  استدعا میکنم در مورد اینا یه توضیح بدین

  با تشکر و تقدیر و احترام

 3. سلام و عرض ادب
  از سیلر برای رنگ کردن ظروف غذا مثل کاسه و کفگیر و … میشه استفاده کرد? منع مصرف در زمینه ظروف چوبی داره یا خیر?

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

منتظر نظر شما در خصوص این مطلب هستیم:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیشنهاد آیچوب
جدیدترین عناوین
پر بازدیدترین ها