آیچوب,دکوراسیون,هنر های چوبی,ابزار,

ابزار نجاری,نجاری مدرن,چوب,رنگ چوب

سیلر چیست ؟ هر آنچه باید در مورد سیلر بدانید

 

سیلر,سیلر چیست,مواد تشکیل دهنده ی سیلر,سیلر سلولوزی,کار با سمقاله در مورد سیلر,مواد تشکیل دهنده ی سیلر,کیلر,یلر,سیلر کاری,

.

با سلام در راستای اهداف بلند مدت ما مبنی بر آموزش صحیح و اصولی رنگکاری صنایع چوب و در ادامه سلسله مباحث قبلی اینک به آموزش تشریحی و کامل رنگها و رزینهای کاربردی در رنگ صنایع  چوب خواهیم پرداخت هدف ما از انجام این کار شناخت کامل مواد سازنده و جزییات اصلی رنگهاست چرا که وقتی با جزییات و خصوصیات مواد آشنا باشیم طبعا” استفاده از مواد برای ما راحت تر و کاربردی تر خواهد بود به هر ترتیب در نظر داریم در سلسله مباحثی زنجیره وار به تشریح جزییات رنگها بپردازیم که در این مبحث به شناخت سیلر میپردازیم

.

.

.

سیلر,سیلر چیست,مواد تشکیل دهنده ی سیلر,سیلر سلولوزی,کار با سمقاله در مورد سیلر,مواد تشکیل دهنده ی سیلر,کیلر,یلر,سیلر کاری,

.

سیلرسلولز چیست ؟

سلولز جزء اصلی دیواره سلولی همه گیاهان و عمده ترین پلیمر موجود در طبیعت است. منبع اصلی سلولز صنعتی چوب و الیاف کتان است. سلولز ماده ای است نامحلول ولی بسیار از مشتقات آن محلولند و در صنایع رنگ مانند لاکهای سلولزی به کار برده میشوند.نیترات سلولز یا به عبارتی همان نیترو سلولز از واکنش اسید نیتریک و سولفوریک با سلولز و آبکافت ( هیدرولیز )  در حرارت و فشار بالا تهیه میشود.این محصول از واکنش تحت فشار با اتانل آبگیری میشود تا ماده ای تولید کند که دارای یازده تا دوازده درصد نیتروژن و پنج درصد آب و سی درصد الکل است.

.

سیلر,سیلر کاری,رنگ,رنگ چوب,نقاشی,رنگ آمیزی,رنگ کاری,نقاشی,آموزش,سیلر چیست؟,
ساختار مولکولی نیترو سلولوز

.

تصویری از ساختمان مولکولی نیترو سلولز را میتوانید در عکس فوق مشاهده کنید

حال با توجه به تعریف نیترو سلولز و شناخت ساختار مولکولی آن به تعریف سیلر میپردازیم :سیلر در واقع یک نوع بتونه مایع بیرنگ جهت پر کردن خلل و فرج و منافذ بسیار ریز چوب هست که با چشم غیر مسلح قابل دید نیست و تقریبا” رنگ کهربایی یا عسلی شکلی دارد که در ظرفهای یک و چهار و بیست کیلویی به بازار عرضه میشود.

.

ساختار شیمی و مواد اولیه ساخت سیلر عبارت است از: زینک استئارات روی ، رزین سویدا ویل سؤیا ، رزین نیترو سلولز یا همان لاک نیترو سلولز  ، حلال وایلن بوتیل استات که البته گاهی از اوقات به علت بالا بودن قیمت زینک استئارات روی ، بعضی از شرکتها مبادرت به استفاده از کربنات کلسیم میکنند که این امر موجب افت کیفیت سیلر شده و نهایتا” پس از استفاده و اجرا باعث شده تا پس از مدت کوتاهی این محصول دچار ترک خوردگی و پوسته شدن شود.

.

.

سیلر,سیلر کاری,رنگ,رنگ چوب,نقاشی,رنگ آمیزی,رنگ کاری,نقاشی,آموزش,سیلر چیست؟,

.

پس از آشنایی با ساختار شیمی و ریز مولکولی سیلر به روشهای استفاده و اجرای آن میپردازیم که مهمترین بخش مطلب آموزشی ما میباشد تقریبا” سالیان زیادی است که نام سیلر همراه با کیلر عجین شده است و از قدیم الایام معمولا” نقاشان ساختمان از این ترکیب برای رنگکاری درهای چوبی مبادرت میورزیدند که در طی فرایند این کار سیلر با کیلر مخلوط شده و مصرف میشده با پیشرفت علم و تکنولوژی و گذشت زمان  مخلوط کردن این دو ماده همچنان پا برجاست و فقط روشهای مصرف این ماده کمی دستخوش تغییر و تحول شده بطور مثال استفاده از سیلر بوسیله قلم مو به مرور دچار تغییر شد و اجرای آن بوسیله پیستوله و غلطک هم رایج شد و تنها چیزی که دستخوش تغییر و تحول نشد همین مخلوط کردن سیلر و کیلر بود.

.

سیلر,سیلر کاری,رنگ,رنگ چوب,نقاشی,رنگ آمیزی,رنگ کاری,نقاشی,آموزش,سیلر چیست؟,

.

همانطور که قبلا” ذکر شد سیلر با خاصیت نفوذ کنندگی در خلل و فرج ریز چوب و حالت پر کنندگی عمل میکند که مخلوط کردن کیلر با سیلر علاوه بر آنکه هیچ خاصیت مفیدی ندارد فقط باعث میشود تا اصلی ترین ماده سازنده سیلر همان زینک استئارات روی به حالت دی اکتیو یا غیر فعال تبدیل شود ریتارد اصلی ترین ماده سازنده کیلر است که در صورتی که با سیلر مخلوط شود سبب میشود تا زینک استئارات روی ، حالت الاستیکی خود را از دست داده و به یک لایه شیشه ای خشک تبدیل شود به زبان ساده تر مخلوط کردن کیلر با سیلر سبب میشود تا حالت تلورانس سیلر از بین برود و عمر مفید آن از بین برود پس بخاطر داشته باشید که از مخلوط کردن سیلر با کیلر پرهیز نموده که انجام این کار هیچ سودی برای شما نخواهد داشت .

.

سیلر,سیلر کاری,رنگ,رنگ چوب,نقاشی,رنگ آمیزی,رنگ کاری,نقاشی,آموزش,سیلر چیست؟,

.

در ادامه مبحث اشتباه مخلوط کردن سیلر با کیلر اگر بخواهیم دنبال علت های آن باشیم شاید اصلی ترین دلیل انجام این کار اشتباه افت کیفیت سیلر در سالهای گذشته بوده در سالهای قبل سیلرهایی با مارکهای  AWانگلیس ، هاویلوکس آمریکا ، اکزونوبل هلند ، بریتی ایتالیا و … وارد میشد که از کیفیت بسیار بالایی برخوردار بودند و به مرور با شروع تحریم ها این محصولات تقریبا” کاملا” نایاب شدند و محصولات تولید داخل روانه بازار شدند در همان ابتدای شروع تحریمها تا سه یا چهار سال بعد هم ماده اولیه سیلر همان زینک (استوارات) روی از شرکت ویانووا (vianova ) اتریش وارد میشد که آن هم به مرور شامل تحریمها شد و شرکتهای رنگسازی برای ساخت آن به شدت دچار مشکل شدت به نحوی که حتی سالهای ۱۳۷۲ و  ۱۳۷۳سیلر بصورت سهمیه بندی بین رنگکاران تقسیم میشد و پیدا کردن آن کار بسیار شاقی بود .

.

در این سالها شرکتهای رنگسازی مجبور به استفاده از کربنات کلسیم بجای زینک  استئارات روی بودند که همین مسأله سبب افت شدید کیفیت در سیلر میشد و افراد برای پر کردن این خلأ به راههای گوناگونی متوسل میشدند که از جمله همین مخلوط کردن سیلر با کیلر بود

به مرور و با گذشت زمان محققین و دانشمندان کشور عزیز مان با تکیه بر خود باوری و دانش بومی موفق به تولید زینک استئارات روی شدند که با انجام تحقیقات چند ساله و ارزشیابی های متعدد خوشبختانه از ابتدای سال جاری رسما” واحد تولید زینک  استئارات روی در پتروشیمی شیراز افتتاح گردید و چند ماهی است که این ماده اولیه در اختیار شرکتهای رنگسازی قرار گرفته که انشاءا.. بزودی شاهد افزایش کیفیت در این محصول خواهیم بود.

.

سیلر,سیلر کاری,رنگ,رنگ چوب,نقاشی,رنگ آمیزی,رنگ کاری,نقاشی,آموزش,سیلر چیست؟,

.

نکته قابل توجه بعد آنست که بخاطر داشته باشیم مصرف سیلر با هر وسیله ای بصورت غلیظ کار اشتباهی است و اینکه در میان عده ای این فرضیه اشتباه جا افتاده بشدت کار اشتباهی است سیلر هر چه رقیق تر باشد خاصیت نفوذ پذیری بیشتری داشته و نهایتا” سبب استحکام بیشتر کار میشود مخلوط کردن سیلر با کیلر سبب عدم فرو رفت  در الیاف چوب میشود و مطلب بعد آنکه سطح سیلر از نظر میکروسکوپی سطحی ناصاف و دارای فرورفتگیهای هماهنگی است که باعث چسبندگی هر چه بیشتر و بهتر پلی استر میشود.

مخلوط کردن سیلر با کیلر و یا اجرای کیلر بر روی آن باعث پر شدن سطح ناهمگن میکروسکوپی شده و نهایتا”سبب عدم چسبندگی خوب پلی استر به سیلر میشود
و آخرین مسأله در هنگام اجرای آن با پیستوله استفاده از فشار باد زیاد است چرا که فشار باد بالا سبب نفوذ هر چه بیشتر این ماده در الیاف چوب میشود .همواره موفق و مؤید باشید

.

.

www.ichoob.ir

.

.

 

نویسنده: آیچوب

شما هم دیدگاه خود را در مورد این نوشته بیان کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاه ها

 1. سلام دوست عزیز
  من یک تخت سنتی چوب روسی بدون رنگ خریدم (البته دست دوم)
  رنگ زدن آن تاثیری در افزایش مقاومت آن مثلا در برابر آب باران و آفتاب و .. دارد یا خیر ؟
  و اگر رنگ امیزی تاثیر داره ، چطوری میتونم یه رنگ ساده و سریع بزنم که چوبش دیرتر خراب بشه
  ممنون

   1. با سلام و تشکر
    یعنی اول با یه سمباده کمال سطح چوب رو صیقلی کنم و بعد با رنگ و قلم مو رنگ بزنم ؟ امکانش یک نمونه از این رنگ پلی اورتان رو معرفی کنید ؟ با تینر رقیق کنم ؟

    1. سلام
     بله
     ساده ترین حالتش همین هست.
     میتونید از رنگ پلی اورتان پارس اشن اسنفاده کنید.
     رنگ فروش حلالش رو در اختیار شما قرار میده.

 2. سلام خیلی ممنون از مطالب بسیار زیبا و آموزنده شما
  من گلدان زینتی با چوب میسازم همواه با پوست درخت و
  مرحله اول من سیلر
  کاری و بعد جلا کاری میباشد
  چه کاری رو باید انجام بدم که بعد از مدت طولانی
  پوست از تنه درخت جدا نشه , خیلی ممنون

 3. سلام و درود بیکران بر شما
  با مراجعه به رنگ فروشی یه قوطی سیلر پارس اشن خریدم اما روی قوطی هیچی ننوشته که این محصول مثلا سیلر چوب هست … هر چی نگاه میکنی فقط نوشته رنگهای نیتروسلولزی … با یه جدولی از گروه رنگها و خواص
  هر چند شکل قوطی و مایع محتوی ظرف درست شبیه همین تصاویر بالاست که گذاشتید .. اما حالا از کجا معلوم که این سیلره یا کیلر ؟
  استدعا میکنم پاسخ بدید

  1. سلام دوست عزیز
   معمولا روی این قوطی ها کد رنگ حک شده و یا اینکه اسم رنگ پرینت شده…
   مثلا توی رنگ های گروه خوش ، روی قوطی فقط کد رنگ نوشته شده و بعد از چند بار خرید ، دستتون میاد که مثلا کد رنگ ۱۰۸ سیلر هست.
   رنگ های نیترو سلولزی هم مربوط به چوب هستند.
   به حرف فروشنده اعتماد کنید و اگر به شما سیلر چوب داد، خیالتون راحت باشه…
   فقط یادتون باشه که قبل از مصرف ، محتویات قوطی رو به خوبی هم بزنید تا موادش مخلوط بشه.
   در مرحله ی بعد تینر ۱۵۰۰۰ سلولوزی رو به سیلر اضافه کنید.

 4. با سلام و عرض ارادت
  قاب آینه از چوب خام ( احتمالا چوب راش ) دارم که با دستگاه سی ان سی منبت کاری شده …. میخوام براق و صاف و نرم بشه و نیازی هم به تغییر رنگ ندارم چون خودش رگه رگه داره ….ضمنا سنباده زدنش هم حقیقتا سخته چون منبت شده و پیچ و خم زیادی داره
  لطفا در صورت امکان بفرمائید که بترتیب چکار کنم ؟
  ارادتمند و دعا گوی شما : احمد

 5. سلام.
  سیلری که بعد از پوشش آلومینوم بر روی فلزات استفاده میشه چیه و چطور اعمال شود.
  با تشکر

 6. با سلام

  میشه لطفا توضیح بدید یک جعبه ساخته شده با MDF خام رو چطور میشه رنگ کرد که استحکام بالا داشته و ضد آب و براق باشه. چیزی که من میخوام مثل سطح پیانو ست.
  ممنون

 7. با سلام.
  در مورد رنگ کاری چوب روسی رنده شده توضیح بفرمایید.
  من برای رنگ از جوهر فندقی استفاده کردم و بعدش اسپری کیلر.
  با توجه به اینکه نمیخوام برای پرداخت چوب زمان زیادی رو صرف کنم کوتاهترین راهی که میتونم باهاش به یه سطح براق و صاف با رنگهای دلخواه برسم چیه؟

 8. سلام
  میخاستم بدونم چطور میشه روی رنگ روغنی پلی استر زد ولی روی کیلر روغنی میشه زد؟
  تشکر از سایت خوبتون

 9. درود و عرض ادب
  به هنرمندها و نجارهای عزیز خسته نباشید میگم
  من بخوام پرچینهای چوبی داخل باغ رو رنگ کنم که هم بوسیله حشرات خورده نشه و هم براق بشه چیکار کنم؟
  البته اگه بخوام خود رنگ چوب زیرکار معلوم باشه و فقط براق بشه که حشرات هم نتونن طی سالیان دراز چوب رو بخورن ، پیشنهاد هنرمندان چوب چیه؟

 10. سلام این هم یه عکس از کاری که انجام دادم. اینو برای تخته نرد میخام.یعنی دوتا درست کردم. چوب زمینه هم توسکا هست فقط موندم برای همین بتونه کردن و پرکردن این خط برش ها.لطفا کمک کنین.با بتونه که نتونستم آیا با سیلر یا چیز دیگه ای که راحت تر باشه میشه اینها رو پر کرد.

  1. سلام.از پلیستر استفاده کنید.تمام پلیستر پولیشی رو با دوده الک شده یا رنگ فوری مشکی قاطی کنید با درصد ذکر شده روی پلیستر با هاردنر و کبالت مخلوط کرده رو روی کار بریزید.
   آموزش پلیستر خمیر مشکی بصورت تصویری روی سایت هست . جستجو کنید
   سیلر برای درزگیری به اینصورت مناسب نیست

 11. استاد جان سلام مجدد.چجوری باید عکس رو بفرستم؟به چه ادرسی؟ممنون که اینقدر زود جواب میدین.ان شاءالله که خدا اجرتون رو بده از ما که کاری بر نمیاد!

  1. @امیر,
   دوست گرامی سایت های اشتراک گذاری عکس به شما این اجازه رو میدن که بتونید لینک عکس آپلودی رو در قسمت دیدگاه های سایت قرار بدید.

 12. امیر
  با سلام _اگه میخوای زمینه کارت مشکی باشه که بایست خمیر مشکی درست کنی و با استفاده ازش کلیه درزها پر میشه و میتونی روش انجامش رو در مطلب آموزشی رنگ آمیزی تابلو معرق در همین سایت پیدا کنی اگر هم میخوای کارت رو.خود رنگ کنی که خب بحثش جداست پیشنهاد میکنم یه عکس از تابلو بفرست تا بهتر بتونم کمکتون کنم موفق باشید

 13. سلاماستاد خدا قوت.من یه تابلو معرق با زمینه چوب درست کردم میخاستم درزها رو با بتونه پر کنم اما هر کار میکنم پر نمیشن.تا حالا شاید 20_30 بار بتونه کردم اما بعد از چند دقیقه دوباره درز ها پیدا میشن و جاهایی ههم که بنظر میا درز پر شده بعد از پولیش دوبار خالی میشن.هم بتونه شل درست کردم هم سفت اما مثل اینکه اصلا قرار نیست این کار انجام بشه!!!میخاستم ببینم میشه توی سیلر پودر مشکی ریخت و درز ها رو پر کرد یا یه چیزی بهتر از این که خودتون پیشنهاد بدین؟!سپاس از راهنمائیتون.

 14. شیلا احمدی
  با سلام _یه سری آموزشگاههای خصوصی هم در این زمینه فعال هستند که البته خودشون هم کار زیادی بلد نیستند فقط پول های سرسام آوری از هنر جوها میگیرندبنده مثل همیشه پیشنهاد میکنم با گرفتن چند کتاب آموزشی و گرفتن یه سری ابزار آلات و کمک گرفتن از دوستان آیچوبی یا علی رو بگید و شروع کنید تو آیچوب دوستان زیادی مثل شما اومدند و الان هزار ماشالا برای خودشون یه پا استاد کارهای قابل قبولی شدند شما هم میتونید امتحان.کنید و روی کمک آیچوی یه حساب ویژه باز کنید موفق باشید

 15. ناصر
  با سلام_نیم پلی استر از لحاظ ماتی یا براقی و ایتحکام و ضخامت و.کیفیت خب به طبع خیلی پایین تر از تمام پلی استره در مورد تمام پلی استر ایستاده و پوست پولیش هم که سوال کردید تمام پلی استر ایستاده.کاملا”براقه و پس از اینکه اجرا شد در واقع پایان کار هست و احتیاج به کار دیگه ای نداره ولی پلی استر پوست پولیش پس از اینکه اجرا شد مات هست که اگر یه سری مراحل سنباده کاری و یه سری کارهای دیگه روش انجام بشه فوق العاده براق میشه موفق باشید

 16. باسلام
  به جز مراكز آموزش فني و حرفه‌اي، جايي براي آموزش نجاري به خانم‌ها مي‌توانيد معرفي كنيد؟
  باتشكر

 17. بابت پاسخ شما ممنونم.
  تفاوت پلی استر و نیم پلی استر چیه؟
  پلی استر ایستاده با پلی استر پوست پولیش چه تفاوتی داره؟

 18. ناصر
  با سلام _اگه قصد استفاده از کارد رو داری براق کردنش اشتباهه چون تو دست حالت لیزی پیدا میکنه و تکیه گاهش کم میشه کافیه در این حالت یه خرده چربی گوسفندی با دستمال بزنی کفایت میکنه اما اگه کارد رو برای تزیین یا دکور میخوای ابتدا با یه قلم مو یه دو سه بار سیلر بزن و پس از هر بار خشک شدن یه سنباده ۲۸۰بکش روش ودر پایان هم یه ذره نیم پلی استر براق روش بزن موفق باشی

 19. سلام. خدمت شما استاد گرامی. واسه براق کردن دسته کارد و چاقو ( چوب یا میکارتا یا فیبر) چه ماده ای خوبه؟ اگه ممکنه روش استفادشم بگی لطف زیادی در حقم میکنی

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

منتظر نظر شما در خصوص این مطلب هستیم:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیشنهاد آیچوب
جدیدترین عناوین
پر بازدیدترین ها