آیچوب,هنر های چوبی,ابزار,رنگ چوب

ابزار نجاری,نجاری مدرن,چوب,رنگ چوب

معيار هاي يک خانه ي کارآمد در زمستان چيست ؟

مقاله بهینه سازی مصرف انرژی در ساختمان,پگونه خانه را گرم کنیم؟,

مقاله بهینه سازی مصرف انرژی در ساختمان,چگونه خانه را گرم کنیم؟,

.

امروزه با توجه به افزايش قيمت حامل هاي انرژي و لزوم بر مديرت هزينه هاي مربوط به آب ، برق ، گاز و … استفاده از شيوه هاي بهينه سازي مصرف و جلوگيري از هدررفت انرژي لازم است. از اين رو در اين مطلب به شرايط يک خانه ي کم مصرف در زمستان اشاره خواهيم کرد تا با چند نکته ي ساده بتوانيد خانه اي گرم داشته باشيد.با ما در ادامه مطلب همراه باشيد.
.


.
.
به ياد داشته باشيد هزينه اي که براي عايق سازي خانه ي خود مصرف مي کنيد ، در دراز مدت به نفع شما خواهد بود و سود خواهيد کرد. در ادامه شيوه هايي براي شما نام برده مي شود که بهتر است قبل از ساخت منزلتان اين موارد را در نظر داشته باشيد و از همه ي شيوه ها استفاده کنيد. اگر فقط از يک يا دو شيوه استفاده کنيد ، تاثير دارد اما بهتر است به نوعي همه ي شيوه ها را به کار بگيريد تا نتيجه ي مطلوب تري را به دست آوريد.
.

خانه را کوچک بسازيد :

.
بدانيد و آگاه باشيد 😀 که هرچقدر خانه ي شما بزرگتر باشد ، بابت هزينه هاي آب و برق و گاز ، بايد به صورت تصاعدي پول پرداخت کنيد. به عنوان مثال ساختماني که 120 متر مساحت دارد ، دو برابر يک ساختمان 80 متري مصرف انرژي دارد. اين را ميتوانيد با مقايسه ي قبض هاي خدماتي با ساختمان هاي مشابه ، به دست آوريد. مديريت و نگهداري از ساختمان 120 متري به مراتب مشکل تر از ساختمان هاي کوچک است. مجبوريد براي نور ساختمان ، لامپ هاي بيشتري به کار بگيريد ، براي تميز کاري آن بايد آب بيشتري پرداخت کنيد و براي گرم کردن آن هم به همين صورت… پس هرکه بامش بيش ، خرجش بيشتر

.

خانه را جمع و جور بسازيد :

.
منظور از جمع و جور ساختن ، کوچک ساختن نيست.  اينک شما بتوانيد بخش هاي خانه را به صورتي در کنار هم بچينيد که با کمترين منابع گرمايشي – سرمايشي ، بهترين نتيجه را داشته باشيد . يا به گونه اي پنجره ها را در نظر بگيريد که نور بخش زيادي از خانه را تامين کند و نياز نباشد در طول روز هم لامپ ها را روشن کنيد . طراحي و معماري فقط چينش مبلمان و  جاي تلويزيون و اتاق خواب ها نيست . يک  معمار بايد تمامي جوانب مربوط به معماري را در نظر داشته باشد.بيشترين تلفات انرژي از سقف و پنجره و درب ها صورت مي پذيرد.

.
ارتفاع سقف تا کف:

.
گرم کردن خانه هايي با سقف بلند هميشه مشکل بوده است . چون گرما هميشه به سمت بالا حرکت خواهد کرد. براي اين است که ساختمان هاي دوبلکس هميشه در فصل سرما ، سرد هستند و براي گرم کردنشان بايد چند برابر يک ساختمان عادي ، هزينه کنيد. بهترين ارتفاع براي يک خانه از کف تا سقف 270 سانتي متر است.

.

نماي رو به خورشيد :

.
در هر جايي هستيد ، خورشيد را فراموش نکنيد. خورشيد بزرگترين منبع براي نوراني کردن فضاي داخل ساختمان و گرماي رايگان است.پنجره ها را در مسير نور خورشيد قرا دهيد تا از گرما و نور آن به رايگان بهره مند شويد.

.

انتخاب محل پنجره :

.
در دو بخش قبل به نقش خورشيد اشاره کرديم . همانطور که ميدانيد ، پنجره ها گرما را به داخل وارد ميکنند اما آن را به خارج عبور نميدهند.پس از اين پتانسيل استفاده کنيد و پنجره ها را در مسير نور خورشيد قرار دهيد.از مي خواهيد از گرماي خورشيد استفاده کنيد ، روي پنجره هاي شرقي و غربي حساب باز کنيد. پرده ها را کنار بزنيد و از اين انرژي خدادادي استفاده کنيد.

.

از مواد عايق استفاده کنيد :

.
يک بخش عمليات گرم کردن خانه است و بخش ديگر نگهداري از اين گرما و جلوگيري از هدررفت آن است . پس بايد تدابيري بينديشيد تا از هدررفت گرما در زمستان جلوگيري کنيد. اگر ساختمان ويلايي داريد ، کف ساختمان را از زمين بالاتر بياوريد و به اصطلاح کف کرسي بچينيد و قبل از سراميک کاري ، کف را ايزوگام کنيد نماي جلو را آزاد نگذاريد و حتما با سنگ يا سراميک پوشش دهيد. ديواره ها را با آجر هم چند لايه و ايزوگام پوشش دهيد. پنجره ها را دو جداره UPVC در نظر بگيريد نه دوجداره آلومينيم. فرش و موکت باعث حفظ گرما در زمستان مي شود.

.

فضاي اشتراکي را فراموش نکنيد:

.
در خانه هاي سنتي هر اتاق با اتاق و هر بخش با بخش ديگر کاملا جدا بودند و به همين منظور بايد در هر بخش به صورت جداگانه از بخاري يا کولر استفاده مي شد. اما در طراحي هاي جديد ، فضاهاي اشتراکي بيشتر هستند به عناون مثال آشپزخانه هاي اوپن با هال و پذيرايي مشترک هستند و به عبارتي  نياز نيست 3 بخاري براي آشپرخانه ، هال و پذيرايي استفاده کني دو همان يک بخاري در ساختمان هاي امروزي کافي است.
در تصوير زير مي توانيد ميزان هدررفت انرژي در ساختمان را از بخش هاي مختلف را مشاهده کنيد تا تصميمات بهتري بگيريد.

.

.

مقاله بهینه سازی مصرف انرژی در ساختمان,پگونه خانه را گرم کنیم؟,

..

.

www.ichoob.ir

.

.

نویسنده: آیچوب

شما هم دیدگاه خود را در مورد این نوشته بیان کنید.

نوشته های مشابه
دیدگاه خودتان را ارسال کنید

منتظر نظر شما در خصوص این مطلب هستیم:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیشنهاد آیچوب
جدیدترین عناوین
پر بازدیدترین ها