آیچوب,هنر های چوبی,ابزار,رنگ چوب

ابزار نجاری,نجاری مدرن,چوب,رنگ چوب

چگونه رنگ سرویس ، مبلمان، وسایل چوبی را تغییر دهیم؟

رنگ سرویس,رنگ مبلمان,تغییر رنگ،رنگ دوباره,رنگ در خانه,رنگ میز قدیمی,رنگکاری چوب,رنگ فوری,رنگ پوششی,رنگ دوباره,آموزش رنگ چوب,

رنگ سرویس :

 

رنگ سرویس,رنگ مبلمان,تغییر رنگ،رنگ دوباره,رنگ در خانه,رنگ میز قدیمی,رنگکاری چوب,رنگ فوری,رنگ پوششی,رنگ دوباره,آموزش رنگ چوب,

 

درود بر شما دوستان عزیز

یکی از پرسش‌هایی که در این مدت بسیار زیاد پرسیده می‌شود مربوط به تغییر رنگ سرویس خواب، تغییر رنگ میز، تغییر رنگ مبلمان و تغییر رنگ هرگونه لوازم خانگی منزل است. معمولاً بانوان با توجه به علاقه و حس نیاز بیشتر به تغییر، از مخاطبین اصلی این بخش هستند. در این‌گونه موارد افرادی که بارنگ لوازم چوبی مشکل دارند، به جستجو در اینترنت می‌پردازند و با مطالب مربوط به پرسش منتشر شده در آیچوب مواجه می‌شوند.

با ورود به سایت و در بیشتر موارد بدون خواندن مطالبی که در این زمینه منتشر شده به طرح سؤال می‌پردازند.

در ۹۰ درصد موارد، پرسش به این صورت است:

*با سلام

اگه میشه راهنماییم کنید،

یک سرویس خواب دارم که مشکی بود، بعد بارنگ سفید رنگش کردم، ولی خیلی بد شد، الآن میشه چیز خوبی ازش در بیاد؟

باید چیکار کنم؟

 

* سلام من چند تا درب چوبی دارم که خام هستند ولی کهنه شده‌اند میخوام روغن جلا با مقدار کمی رنگ شکلاتی قاتى کنم بزنم. زدم ولی جاهایی از درب حالت پوسیدگی داره سیاه میزنه و جلوش رو خراب کرده چکارش کنم که یک دست بشه؟

 

 * من یک آینه کوچک دستی دارم و خام بوده. برای رنگ اون از مطالب سایت تون چیزهایی دستگیره شد. بعد از سنباده زنی اون رو بارنگ آکریلیک رنگ کردم و بعد سیلر روی اون زدم. اتفاقی که افتاد این بود که رنگ آکریلیک زیری که به‌وسیله ایربراش هم خورده بودم و چند دست هم زده بودم، بعد از زدن سیلر با قلم‌مو کمرنگ شد و حتی قسمت هابی از رنگ پاک شد. می‌خواستم بدونم علتش چیه و باید چکار کنم؟

 

*سلام استاد من میخوام سرویس خوابم رو که رنگش فندقی سفید کنم میخوام کار عالی از آب دربی‌اید اگه میشه راهنماییم کنید.

 

*با سلام من برای تغییر رنگ سرویس خواب از قهوه‌ای به نوک مدادی رنگ فوری سفید و مشکی و تینر ١٠٠٠ تهیه کردم.

برای سنباده زدن اگر بخواهم رنگ زیر به‌کل از بین برود از شماره ١۵٠ استفاده کردم ولی رنگ زیر به‌کل از بین نرفته و خط و خش زیادی با سنباده زدن روی کار ایجاد شده

برای رسیدن به رنگ اصلی چوب از شماره‌ای استفاده کنم و از قلم‌مو برای رنگ کردن استفاده بشه بهتره یا غلتک؟؟؟ و نیاز به استر دارم برای شروع یا رنگ اصلی رو در ابتدا بزنم

 

*سلام من یکدست سرویس خواب منبتی خریدم رنگشم گفتم صدفی بزنه رنگ کار میگه شاپان بزنم بیشتر نما میگیره منم از شاپان طرح چرک خوشم نمیاد به نظر شما بارنگ صدفی چی بزنیم شیک‌تر میشه

 

*سلام من یکدست مبل استیل با ترکیب چوب فندقی دارم که ٨ساله خریدم احساس می‌کنم خشکه و نیاز به سیلر کیلر داره و همچنین سرویس اتاق خوابم که البته چوب بارنگ قهوه‌ای سوخته می‌خواستم راهنمایی کنید لطفاً

 

 

رنگ سرویس,رنگ مبلمان,تغییر رنگ،رنگ دوباره,رنگ در خانه,رنگ میز قدیمی,رنگکاری چوب,رنگ فوری,رنگ پوششی,رنگ دوباره,آموزش رنگ چوب,

 

این پرسش‌ها بخش بسیار کوچکی از سؤال‌هایی است که در سایت مطرح شده و هر بار با جزئیاتی متفاوت همراه است. در پاسخ به این عزیزان همیشه با مشکلاتی همراه هستیم.

از یک طرف این دوستان منتظر هستند تا یک راه حل عالی پیش پای آن‌ها قرار دهیم و از طرفی ما نمی‌دانیم چه جوابی به پرسش آن‌ها دهیم تا مشکلی ایجاد نشود و کار از این وضعیتی که هست بدتر نشود. پس اجازه دهید از ابتدا به بررسی شرایط پردازیم.

فرض می‌کنیم شما یکی از افرادی هستید که با مشکلاتی از این دست مواجه هستید و قصد تغییر رنگ لوازم چوبی خانه خود را دارید. برای شروع باید بدانید جنس لوازمی که قصد تغییر رنگ آن را دارید چیست؟ MDF، لترون، چوب، پلای وود و اگر چوب هست، چوب چه درختی است؟ اگر MDF است، ام دی اف خام هست که روی آن رنگ شده یا روکش لمینیت؟

اگر جنس چوب را بدانید، در مرحله‌ی بعد باید بدانید رنگی که در حال حاضر بر روی چوب کار شده چه رنگی هست؟ فوری یا روغنی؟ سیلر یا کیلر؟ خودرنگ یا پوششی؟

پس از دانستن این موضوع تصمیم شما برای ایجاد رنگ جدید چیست و دوست دارید از چه رنگی استفاده کنید؟ روغنی یا فوری؟ پوششی یا خودرنگ؟

با توجه به شرایط بالا، نوع رنگ کاری شما مشخص می‌شود.

 اما نکته اینجاست که راهنمایی برای حل مشکل رنگ چوب اولین مرحله مشاهده ایراد با چشم است. حداقل باید مشکل را به‌صورت عکس یا فیلم مشاهده کرد تا بتوان نظر بهتری داد و معمولاً انجام این کار در فضای سایت کمی مشکل است.

برای ارائه نظر باید بدانیم تجهیزات موجود در خانه شما به چه اندازه‌ای است؟ باید بدانیم سطح اطلاعات شما برای اجرای رنگ به چه صورت هست؟ تا چه اندازه بارنگ‌ها آشنایی دارید؟ فضای کافی برای استفاده از ابزاری مثل سنباده دیسکی دارید؟ امکان خروج خاک حاصل سنباده کاری در فضای خانه شما وجود دارد؟ با پیستوله آشنایی دارید؟ و سؤالات زیادی دیگری که به ما برای ارائه پاسخی بهتر کمک می‌کند.

پس اجازه دهید شما را با این مهارت‌ها آشنا کنیم. برای مشاهده هر بخش، بر روی جملات رنگی کلیک کنید.

ابتدا بهتر است بدانید انواع رقیق کننده‌ها و رنگ‌های چوب چه چیزهای هستند.

تینر چیست؟

سیلر را بهتر بشناسید.

و در مورد سنباده بیشتر بدانید.

بتونه کاری را یاد بگیرید.

لیسه را بشناسید.

لاک الکل و روش اجرای آن را فرا بگیرید.

کار با قلم‌مو را آموزش ببینید.

کار با پیستوله را یاد بگیرید.

چوب را چگونه رنگ کنید؟

 روش اجرای صحیح نیم پلی استر

تکنیک پتینه کاری روی چوب چگونه اجرا می‌شود؟

موج مصنوعی چگونه اجرا می‌شود؟

 

 

رنگ سرویس,رنگ مبلمان,تغییر رنگ،رنگ دوباره,رنگ در خانه,رنگ میز قدیمی,رنگکاری چوب,رنگ فوری,رنگ پوششی,رنگ دوباره,آموزش رنگ چوب,

 

در مرحله‌ی بعد شما برای تغییر رنگ لوازم چوبی چند راه حل پیش رو دارید.

روش اول:

رنگ را کامل پاک کنید و از نو شروع به رنگ کاری کنید. در این روش باید بدانید چگونه باید رنگ را از بین برد.

استفاده از اسید رنگ پاک کن: این روش را در آیچوب منتشر نمی‌کنیم چون ممکن است برخی در اثر بی‌توجهی خسارت جانی و مالی به وجود آورند.

استفاده از سنباده: در این روش شما باید دستگاه‌هایی مثل سنباده دیسکی، سنباده لرزان، سنباده گرد لرزان و … در دسترس داشته باشید و با استفاده از این دستگاه‌ها، رنگ ابتدایی را پاک کنید.

پس از پاک کردن رنگ مطلب آموزش رنگ‌کاری چوب به روش نیم پلی استر را مطالعه کنید. در روشی اجرای رنگ نیم پلی استر، رگه‌های چوب مشخص است و یکی از زیباترین سبک‌های رنگ کاری هست اما مناسب ام دی اف خام نیست. در رنگ کاری MDF خام شما باید از رنگ‌های فوری پوششی استفاده کنید. که در آینده در مورد آن بیشتر توضیح می‌دهیم.

 

روش دوم:

استفاده از سبک پتینه بر روی چوب است. در این شیوه می‌توانید با استفاده از ابر، پنبه، پارچه یا قلم‌مو رنگ فوری را بر روی کار اجرا کنید و طرح‌های پتینه بر روی چوب اجرا کنید. اساتید زیادی در فضا مجازی به‌صورت ویدئویی به آموزش رایگان این سبک از نقاشی پرداخته‌اند. فقط کافیِ کمی جستجو در این مورد داشته باشید.

روش‌های زیاد دیگری هم وجود دارد که می‌توان با استفاده از آن‌ها مشکلاتتان را حل کنید. اما اگر مطالعه کاملی بر آموزش‌هایی که در آیچوب منتشر شده است داشته باشید، اطلاعات خوبی در مورد رنگ چوب به دست خواهید آورد.

 

روش سوم:

بر روی رنگ قدیمی رنگ‌کاری کنید. در این حالت روی رنگ را با سنباده ۲۲۰ سنباده کاری کنید و با استفاده از قلم‌مو و رنگ روغنی و تینر (بنزین) رنگ مورد نظر را بر روی رنگ قبلی پیاده کنید. با این روش نقش و نگار و رگه چوب ناپدید می‌شود و رنگ کاملاً سطح چوب را می‌پوشاند. این روش سریع‌ترین و کم هزینه‌ترین روش برای رنگ‌کاری دوباره چوب است. در مواردی که ارزش کار بالا نباشد، از این روش استفاده می‌شود. مثلاً برای زیباتر شدن رنگ درب‌های چوبی قدیمی از روغن جلا استفاده می‌شود. اجرای رنگ فوری بر روی رنگ روغنی امکان پذیر نیست و باعث خراب شدن رنگ قبلی می‌شود. پی نکته‌ی کار اینجاست که در این شیوه باید از رنگ روغنی استفاده کنید.

 

روش چهارم:

برای تغییر رنگ سرویس می‌توانید از لاک الکل هم استفاده کنید. لاک الکل را با پودرهایی مثل گِل ماش سینکا، اخرا، دوده و یا امرا مخلوط کنید و محلول به دست آمده را با پنبه یا پارچه بر روی سطح بکشید. برای پر رنگ شدن کار می‌توانید اجازه دهید لاک الکل خشک شود و دوباره یا چندین بار روی کار بکشید. برای امتحان می‌توانید این کار را ابتدا در گوشه‌ای از کار انجام دهید و در صورت تمایل به کار خود ادامه دهید.

 

منبع: www.ichoob.ir

 

 

 

 
 

نویسنده: آیچوب

شما هم دیدگاه خود را در مورد این نوشته بیان کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاه ها

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

منتظر نظر شما در خصوص این مطلب هستیم:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیشنهاد آیچوب
جدیدترین عناوین
پر بازدیدترین ها