آیچوب,هنر های چوبی,ابزار,رنگ چوب

ابزار نجاری,نجاری مدرن,چوب,رنگ چوب

6 سبک اتصال چوب در نجاری

اتصالات چوب,اتصال چوب,خرید,فروش,لوازم چوبی,ابزرا چوبی,دکوراسیون چوبی,آموزش نجاری,کار با چوب,چوب ها را چطور به هم متصل کنیم ؟,آموزش ساخت لوازم چوبی,وصل کردن دو چوب به هم,

.

معمولا براي ساخت لوازم چوبي ناگزير هستيد چوب ها را در کنار هم قرار دهيد و در بيشتر موارد بايد از اتصالات متناسب با نياز خود استفاده کنيد. در اين نوشته به معرفي 6 سبک متداول در اتصالات چوبي بپردازيم. با ما در ادامه ي مطلب همراه باشيد.
.


.

اتصال لبه اي
اتصال لبه اي

.

1 . اتصال لبه اي

اين اتصال از ساده ترين و ابتدايي ترين نوع اتصالات در صنايع چوب است. معمولا در پروژه هايي استفاده مي شود که :
*در صورت ايجاد درز بين چوب هاي مشکلي در کار ايجاد نميشود و نگران اين موضوع نيستيد.
* اينکه شما لوازم مورد نياز براي ايجاد اتصالات ديگر را در اختيار نداشته باشيد .
* گاهي نياز است که دو الوار را در کنار هم بچسبانيد و که اتصال لبه اي مرسوم است.
و دلايل زيادي که شما را مجاب ميکند که از اين نوع اتصالات استفاده کنيد.
در اين نوع اتصال بايد در نظر داشته باشيد که ابتدا بايد تخته هاي مورد نظرتان را رنده و گندگي کنيد تا نري چوب به خوبي صاف شده باشد و با قرار گرفتن در کنار هم درز و شکافي ايجاد نشود . اگر چوب هاي رنده و گندگي کرديد و همچنان ناصافي و درز وجود داشت ، دوباره پروسه قبلي را اجرا کنيد تا تخته صاف و يکدست شود.
براي اتصال دو يا چند تخته با هم ، بايد لبه هاي تخته را به چسب چوب آغشته کنيد و با دقت در کنار هم قرار دهيد . با توجه به نوع کاري که قصد انجام آن را داريد ، ميتوانيد از گيره ، پيچ دستي يا  منگنه استفاده کنيد.

.

اتصال فارسي بر
اتصال فارسي بر

.
2. اتصال فارسي بر

اين اتصال به مراتب بهتر از اتصال لبه اي است و براي اجراي آن بايد چوب ها را با زاويه  45 درجه برش ، و در کنار هم قرار دهيد تا حالت گونيايي یا 90 درجه به دست آيد. اين اتصالات را ميتوانيد در کابينت آشپزخانه ، قاب عکس ، قاب پرده و تقريبا در همه ي سازه هاي چوبي و ام دي اف مشاهده کنيد. براي اجراي اين اتصال مي توانيد از دستگاه فارسي بر استفاده کنيد و البته در زمان هاي گذشته ، اساتيد نجاري از اره دستي براي اجراي فارسي بر ميکردند.

.

اتصال لب به لب
اتصال لب به لب

.
3. اتصال لب به لب

اين اتصال هم يک راهکار آسان و ساده براي اتصال چوب و ام دي اف است. براي متصل کردن چوب  بايد از چسب چوب و ميخ يا پيچ چوبي به صورت ترکيبي استفاده کنيد تا اين اتصال ماندگاري بيشتري داشته باشد.

.

اتصال دم چلچله اي ، کبوتري
اتصال دم چلچله اي ، کبوتري

.

اتصال دم چلچله اي ، کبوتري
اتصال دم چلچله اي ، کبوتري

.
4. اتصال دم چلچله اي ، کبوتري

اتصال دم چلچله اي يکي از محبوب ترين و معروف ترين اتصالات در صنايع چوب است. نجار هاي حرفه اي و علاقه مند به هنر هاي چوبي از اين اتصال براي افزايش کيفيت کار خود و در کنار آن نشان دادن تخصص و قابليت هاي استفاده ميکنند. اگر در شبکه هاي اجتماعي صفحات اساتيد هنر نجاري را مرور کنيد ، مي توانيد عطش و علاقه ي آنها را به استفاده از اين نوع اتصال مشاهده کنيد.

.

اتصال کام و زبانه
اتصال کام و زبانه

.

اتصال کام و زبانه
اتصال کام و زبانه

.

5. اتصال کام و زبانه

يک راه عالي براي اتصال دو چوب به هم است که از قديم براي ساخت درب و پنجره ، نردبان ، ميز ، صندلي ، و … استفاده مي شد. اما در سال هاي اخير شاهد هستيم که به عنوان مثال براي ساخت چارچوب درب از فارسي بر کردن دو سر الوار ها استفاده ميشود. در مطالب آينده در مورد اجراي اين اتصال ها به صورت تکميلي توضيحاتي ارائه خواهيم داد.

.

اتصال کنشکاف
اتصال کنشکاف

.

6. اتصال کنشکاف

اين اتصال هم مانند اتصال هاي قبلي ، راهکار مناسبي براي اتصال دو قطعه ي چوبي به هم است. به اين صورت که بر روي يکي از صفحه ها شياري به اندازه ضخامت و عمق چوب مورد نظرتان ايجاد ميکنيد و يکي از اين تکه ها را به صورت کشويي در داخل شيار قرار مي دهيد.يکي از متداول ترين روش ها براي ساخت قفسه هاي چوبي است.

لازم است بدانيد اتصالات بيشتري در صنعت چوب وجود دارند و کاربرد هاي زيادي براي استفاده از آنها وجود دارد. در ادامه با اين اتصالات بيشتر آشنا خواهيد شد.

.

www.ichoob.ir

.

.

 

نویسنده: آیچوب

شما هم دیدگاه خود را در مورد این نوشته بیان کنید.

نوشته های مشابه
دیدگاه خودتان را ارسال کنید

منتظر نظر شما در خصوص این مطلب هستیم:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیشنهاد آیچوب
جدیدترین عناوین
پر بازدیدترین ها