آیچوب,دکوراسیون,هنر های چوبی,ابزار,

ابزار نجاری,نجاری مدرن,چوب,رنگ چوب

نکاتی که باید قبل ازخرید دریل و پیچ بند شارژی بدانید

دریل شارژی,پیچ بند شارژی,بررسی دریل,بررسی شارژی,کدام دریل بهتر است,آموزش,نکته,

همه چیز در مورد درل ها و پیچ بند شارژی:

درود بر خوانندگان و بازدیدکنندگان آی چوب. رنجبرنژادم. اگر مقدور شد هر از گاهی جهت ارتقاء دانش فنی دست اندر کاران  مطالبی در حد دانش خود ارائه خواهم نمود. باشد که مفید واقع گردد. این مقاله حاصل تجربه و تحقیق شخصی من بوده و با کمال میل در اختیار علاقه مندان میگذارم . امید وارم در بالا تر بردن سطح اطلاعات فنی دست اندر کاران و کسانی که آشنایی زیادی با این ابزار ندارند مفید واقع شود.

.

.

.

.

امروزه این ابزار یکی از لوازمیست که تقریبا” تمام استادکارانی که با دفعات زیاد بستن پیچ یا سوراخکاری سر و کار دارند ناگزیر ازخرید آن هستند.اما قبل و بعد از خرید این ابزار نکاتی وجود دارد که دانستن آنها بسیار مفید است. پیچ بند شارژی همانگونه که از نامش پیداست توسط یک باطری قابل شارژ تغذیه میگرد  و بنا بر سنگینی و نوع کار از سایز کوچک تا بتون کن های بسیار قوی ساخته میشود. بنا بر این مانند دریل برقی نیاز به سیم برای ارتباط با الکتریسیته ندارد.
شاید این مهمترین مزیت این دستگاه نسبت به انواع برقی باشد. در این مقاله هدف من بیشتر انواع کوچکتر آن است که در صنایع چوب به کار میرود. به طور کلی هزینه نگهداری این دستگاه (به خصوص باتری آن) بالاتر از دستگاههای برقی میباشد و شاید به همین دلیل نتواند به طور کامل جایگزین دستگاههای برقی شود و استادکاران در حالت درست بهتر است از هرکدام آنها به فراخور حجم کار حداقل یک دستگاه داشته باشند.
در نظر بگیرید در محلی مشغول کار فنی هستید که به سیم و پریز  برق دسترسی ندارید و نیازمند به سوراخکاری در دیوار یا چوب یا فلز و یا بستن تعداد زیادی پیچ هستید که با دست بسیار مشکل است. یا در حال استفاده از چند دریل برقی در محلی کوچک مثل آشپزخانه در هنگام نصب کابینت هستید و سیم این ابزارها در کش و قوس کار درهم پیچیده شده و کلافی سردرگم را تشکیل میدهند (و نیازبه صرف زمانی زیاد برای آزاد کردن سیمها خواهید داشت). یا در محلی که برای استفاده از دریل برقی (که معمولا بزرگتر و دست و پاگیر تر است) تنگ و تاریک است نیاز به عملیات سوراخکاری یا بستن پیچ دارید. در همه این موارد درلهای شارژی در نقش فرشته نجات استادکار ظاهر میشوند…

.

..

.

دریل شارژی,پیچ بند شارژی,بررسی دریل,بررسی شارژی,کدام دریل بهتر است,آموزش,نکته,

.

.

.
قبل از خرید پیچ بند شارژی و البته هر ابزاری پیشنهاد میشود به تکنیکال دیتا یا همان مشخصات فنی دستگاه مراجعه کنید. حال این مشخصات را از کجا میتوان بدست آورد؟ معمولا” مهمترین پارامتر ها را بر روی پلاکی که روی دستگاه چسبانده شده قید میکنند ولی زیاد کامل نیست. امروزه به کمک اینترنت دسترسی به سایت سازنده و دریافت کاتالوگ کار مشکلی نیست.
در کاتالوگها معمولا”مشخصات دقیق درج میشود و هرچه برند معتبر تر باشد نظم و دقت کاتالوگ بیشتر است. در این بین نکته ریزی وجود دارد و آن اینکه معمولا”، (البته نه در کاتالوگ اصلی)، بلکه بیشتر در سایتهای فروش که مشخصاتی از دستگاه را قید میکنند، پارامتر هایی را که ضعیف است و در رقابت با محصولات رقیب سبب امتیاز منفی میشود ، با زیرکی قید نمیکنند.
مثلا” در در برند های نامرغوب پیچ بند شارژی در بسیاری موارد گشتاور دستگاه  را که در پایین شرح داده خواهد شد قید نمیکنند زیرا در صورت نوشتن آن ممکن است یک مشتری آن عدد را با گشتاور یک دستگاه مرغوب مقایسه کند و بلافاصله متوجه شود  کدام دستگاه قویتر است.
حال اگر این عدد را در جلوی چشم مشتری قرار ندهند احتمال اینکه متوجه این نکته نشود بسیار بیشتر و در نتیجه شانس فروش دستگاه بیشتر است و این شاید یکی از رازهای فروش بیشتر توسط شرکتهایی است که جنس نامرغوب ولی ارزان تولید میکنند.به عبارت دیگر از کم اطلاعی اشخاص سوئ استفاده میکنند.

.

.

.
گشتاور یا torque :
گشتاور یا torque در دریل شارژی به زبان خودمانی قدرت چرخاندن محور یا شفت دستگاه است .این یک تعریف علمی از نظر یک مهندس مکانیک نیست و شاید بیشتر یک تعبیر یا تجسم برای لمس بیشتر کلمه باشد. در ولتاژ یکسان باطری، دستگاههای بهتر گشتاور بیشتری تولید میکنند که بیشتر با واحد نیوتون برمتر بیان میشود(n/m).
برای درک بیشتر پیچی را در نظر بگیرید. برای بستن آن مقدار مشخصی نیرو لازم است که به آن گشتاور میگویند. حال اگر به هر دلیل این پیچ در محل خود خیلی سفت باشد برای بستن آن به نیروی بیشتری نیاز است که دستگاه قویتر یعنی دستگاهی با قابلیت تامین گشتاور بیشتر قادر به بستن آن است. بنا براین متوجه میشویم وقتی دستگاهی با گشتاور بیشتر خریداری کردیم به معنی این است که میتوانیم پیچهای محکمتری را نیز باز یا بسته کنیم و در سوراخکاری نیز چنین دستگاهی قویتر عمل میکند.

.

.
تورک متر یا گشتاور سنج:
در پیچ بند شارژی (در حالت صحیح) مکانیزمی بنام تورک متر وجود دارد که با انتخاب عدد مناسب تورک متر باعث میشویم دستگاه برای بستن یک پیچ از حدی که ما مشخص میکنیم بیشتر به پیچ نیرو وارد نکند و از هرز شدن پیچ یا بریدن آن جلوگیری میشود. این امکان در بستن پیچ در چوب و مواد نرم بسیار مفید است.

.

.
کلید دو یا سه حالته:
در پیچ بند شارژی بر حسب امکانات و کیفیت ساخت، کلیدی وجود دارد که به ما امکان انتخاب حالت دریل یا پیچ گوشتی و در بعضی از مدلها حالت چکش را میدهد. دریل برای سوراخکاری در چوب یا فلز.پیچگوشتی برای باز و بست پیچ و چکش هم برای سوراخکاری در بتون.
یک نکته مهم:
دراین دریلها وقتی حالت پیچگوشتی انتخاب میشود ترک متر دستگاه فعال میشود. استادکاران زیادی را دیده ام که برای بستن پیچ از حالت درل استفاده میکنند تا راحت تر باشند ولی این کار فشار نامتعارفی به موتور دستگاه وارد میکند زیرا دستگاه در صورت جام بودن پیچ هم با همان قدرت زیاد سعی در چرخاندن محور میکند و به قول مهندسین الکترومکانیک، موتور زیر بار میماند . ( و این برای هر موتور الکتریکی بسیار مضر است ) در اینحالت موتور دستگاه بجای تبدیل الکتریسیته به حرکت دورانی به علت مقاومت زیاد آنرا به گرما تبدیل میکند و در صورت ادامه این روند، حرارت باعث سوزاندن شارلاک سیم پیچی و اتصالی کردن و سوختن موتور میشود. این یکی از نکاتی است که رعایت آن باعث میشود مدت بسبار طولانی تری از دستگاه خود استفاده کنید.

.

.
باطری:
در حال حاضر به طور معمول در بازار بیشتر دو نوع باطری برای پیچ بند شارژی فروخته میشود. یکی نیکل-کادمیوم و دیگری یون لیتیوم. اولی از نظر قیمت ارزان تر و از نظر حجم بزرگتربا مدت  نگهداری شارژ کمتر و کمتر شدن شارژ با استفاده نکردن طولانی مدت.

.

.

.

222.

.

نوع نیکل کادمیومی

.

.

دومی یعنی یون لیتیوم حجم کمتر ، قیمت بیشتر ، مدت نگهداری شارژ به مراتب بیشتر و درصورت استفاده نکردن طولانی مدت خیلی دیر تر خالی میشود. به طور کلی باطریهای یون لیتیوم نسل جدید تر باتری ها با کارایی بیشتر میباشند. بیشترین مشخصه ظاهری آنها نیز بزرگ تر بودن نیکل کادمیومی هاست و به اصطلاح دسته دریل شارژی در نوع نیکل کادمیومی کله (تنه) بزرگی دارد ولی در نوع لیتیومی باطری دستگاه کوچکتر است ودر برخی تقریبا”بخشی از دسته به نظر میرسد.

.

.

دریل شارژی,پیچ بند شارژی,بررسی دریل,بررسی شارژی,کدام دریل بهتر است,آموزش,نکته,

.

.

نوع یون لیتیومی

.

.
به طور کلی هرچه ولتاژ باطری بیشتر باشد حجم و گشتاور و قیمت دستگاه بالاتر میرود و دستگاه قابلیت استفاده در کارهای سنگین تری را خواهد داشت.

.

.
دیمر یا کنترل سرعت:
در دو نوع الکترونیکی و مکانیکی وجود دارند و برای کم و زیاد کردن سرعت چرخش به کار میروند. در نوع الکترونیکی هر چه ماشه  بیشتر فشار داده شود سرعت چرخش بیشتر میشود تا به حد اکثر برسد و بر عکس. از دیمر بیشتر برای کنترل سرعت باز و بست پیچ استفاده میشود و در سرعت پایین تر، باز و بست پیچ با کنترل بیشتری صورت میپذیرد و از رد کردن پیچ و خوردگی سر پیچگوشتی و گل پیچ  و در نتیجه از زیان مالی نیز جلو گیری میگردد.

.

.
سه نظام:  
سه نظام در پیچ بند شارژیر عموما” از نوع اتوماتیک بوده و در دو نوع پلاستیکی و فلزی ساخته میشود که در نوع فلزی کمی به وزن و قیمت دستگاه اضافه میشود ولی در عوض استحکام و دوام بیشتری خواهد داشت.

.

.

.

11111

.

.

.

چراغ نمایشگر شارژ باقیمانده باطری:
در برخی مدلها این امکان وجود دارد و کمک بسیار ارزنده ای به استفاده کننده است تا بداند چقدر از شارژ باطری باقیمانده است و در صورت لزوم بتواند برنامه ریزی کند. ( در پیچ بند شارژی میلواکی این امکان وجود دارد )

.

.
لامپ LED:
یک امکان خوب که در برخی مدلها وجود دارد و با وجود مصرف کم باعث میشود در شب یا در زوایایی که نور کافی وجود ندارد باز و بسته کردن پیچ و سوراخکاری با دید مناسب انجام شود.

..

.
توصیه های عملی برای استفاده بهینه:
ا-همانطور که قبلا”توضیح داده شد هیچ وقت از حالت دریل برای بستن پیچ استفاده نکنید. توانایی دستگاه را بشناسید و از آن ابزار، کار بیشتر از توانش نخواهید.
۲-برای باز و بست پیچ با درجه های سفتی مختلف از گشتاور مناسب استفاده کنید.
۳- برای حمل و نقل پیچ بند شارژی در جابجایی های خارج از کارگاه از کیف حمل استفاده کنید که در خیلی از انواع به همراه دستگاه فروخته میشود . ( برای جلوگیری از ضربه خوردن ).
۴-از ریختن مایعاتی نظیر آب و روغن و غیره بروی پیچ بند شارژی به خصوص موتور و منافذ آن جلوگیری کنید و اگر این اتفاق افتاد قبل از استفاده مجدد این مواد را با سشوار با فشار باد یا دستمال یا آفتاب خشک کنید تا باعث اتصالی نگردد.
۵-حالت چکش در انواعی که این حالت را دارند برای سوراخکاری های سنگین ساخته نشده. برای سوراخکاری سنگین از درلهای مخصوص و بتون کن که دارای مکانیسم مقاوم در برابر سوراخکاری های سنگین در دیوار هستند استفاده کنید.
۶-در فواصل زمانی مناسب توسط هوای فشرده کل دستگاه و به خصوص موتور آنرا باد گیری کنید و در صورت نبود کمپرسور از پارچه و فرچه هم میتوان استفاده کرد.
۷-یکی از پارامتر های بسیار مهمی که در تکنیکال دیتا قید میشود حد اکثر قطر مته قابل استفاده در دستگاه میباشد و معمولا برای سه ماده چوب و فلز و بتن  حد اکثر قطر مته قابل استفاده تعیین میگردد. استفاده مته با قطر بیش از مقدار پیشنهاد شده سازنده، باعث کوتاه شدن عمر دستگاه میگردد.
۸-از وارد کردن ضربه شدید به دستگاه خود داری نمایید. برای کار در ارتفاع برخی از برند ها مدلهایی را ساخته اند که در برابر پرت شدن احتمالی و اینگونه ضربه ها مقاومند.
۹-هیچ ابزاری را بدون بررسی و یا  مشاوره کارشناسی خریداری نکنید اگر قبل از خرید کمی وقت اختصاص دهید مطمئنا” پشیمان نخواهید شد.

.

.

برند های خوب فعلی پیچ بند شارژی در بازار فعلی ایران در زمینه درل شارژی:

این قسمت هرچند مورد علاقه بسیاری از خوانندگان است ولی برای نویسنده بسیار مشکل است و نمی توان به طور مطلق مطلب نوشت، چون هرکدام از این نامها دارای سوابق درخشان حال چه در ایران و چه در جهان هستند و به نظر بنده نباید به صرف قوی بودن در یک یا چند محصول این برتری را به تمام محصولات آن برند تعمیم داد.میلواکی ، آ اگ، بوش، دیوالت , متابو , ماکیتا , هیلتی به طور کلی از معتبر ترین های موجود در ایران هستند که صنعتی هستند و قیمت آنها نیز بیشتر است. در قیمتها و کیفیت پایینتر میتوان از توسن ، رونیکس ، اسکیل ، کستل ، بلک اند دکر ، هیتاچی ، کراون ، اینهل و محک و… نام برد که نیمه صنعتی بوده و بیشتر برای کارهای سبک تر و خانگی مناسب هستند.
البته در برند هایی مثل اینهل رده بندی از نظر صنعتی بودن و خانگی بودن را با چند رنگ مشخص کرده اند که کیفیت و نوع کاربری را تعیین میکند مثل رنگهای آبی و قرمز و نارنجی و نقره ای و … که رده بندی محصولاتشان را مشخص میکند. اما توصیه بنده برای کسانی که برای مقاصد حرفه ای و صنعتی  قصد تهیه ابزار دارند استفاده از انواع معتبر ولو با قیمت بیشتر است که در صورت نگهداری صحیح در دراز مدت انتخاب درست شما را بیشتر تایید خواهند کرد. در غیر اینصورت برای کارهای خانگی ابزارهای نیمه صنعتی با قیمت مناسب تر پاسخ نیاز آنان را خواهد داد.
یک مثال:
در پایان برای توصیه بالا  مثالی میزنم که قبلا” نیزاز آن برای دوستانی که در مورد خرید ابزار از بنده نظر پرسی نموده اند، استفاده کرده ام. در نظر بگیرید قصد خرید یک خودروی سواری دارید.فرض کنیم حجم موتور ۱۸۰۰ سی سی مد نظرتان باشد. ایران خودرو و سایپا و کیا و هیوندا و بنز و پورشه وفورد و لامبورگینی و … همگی از این حجم موتور تولیداتی دارند. اما آیا قیمت و  توانایی های اینها یکی است؟ تضمین کیفیت در دراز مدت چطور؟ خدمات پس از فروش چطور؟ حال اگر من پول کافی برای خرید مدلهای بسیار لوکس و گران قیمت نداشتم آیا با مدلهای ارزان قیمت نمی توانم زندگی کنم؟ و آیا از برتری های مدلهای بالاتر چیزی کاسته خواهد شد؟ البته اگر خوش شانس باشم وخودروی مزبورآتش نگیرد و یا در دره سقوط نکنم بقیه مسایل قابل حل است! همانطور که یک راننده خوب با یک خودروی معمولی خیلی بهتر از یک راننده ناشی با یک خودروی فوق العاده است در مورد ابزار نیز همین موضوع صدق میکند. با همه این تفاصیل این یک واقعیت است که امروزه هم در کیفیت و هم در قیمت تنوع بسیاری هست تا سلایق مختلف گزینه برای انتخاب داشته باشند.

سرفراز باشید.

.
.
.
در پایان از دقت نظر و همت آقای رنجبر نژاد برای تهیه ی این مقاله سپاسگذاریم آیچوب

.

.

.

منبع : www.ichoob.ir

.

.

.

نویسنده: آیچوب

شما هم دیدگاه خود را در مورد این نوشته بیان کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاه ها

 1. سلام استاد گرامی ‘من دریل شارژی رونیکس با باطری معمولی دارم که باطریهاش به علت استفاده با برق ولتاژ پایین خراب شده سوالم اینه باطری لیتیومی دستگاه دیگری مثل کرون میتونم جایگزینش کنم یا نه ؟

  1. سلام
   فکر نمیکنم کرون و رونیکس اسلات شبیه به هم داشته باشند. اما بوش و رونیکس در مواردی تجهیزات شبیه هم دارند.
   همون باتری رونیکس رو خریداری کنید، چون خیلی ارزون تر از بند های دیگه هست.

 2. با سلام
  بنده پیچ گوشتی شارزی برای باز و بست کردن صندلی اتومبیل میخام {تودوزی و تزیینات اتومبیل) خواهشمند ام برند و مشخصات ابزاری که کا رایی خوبی داشته باشه را بهم پیشنهاد کنید ممنون

  1. سلام
   اگه دنبال برند هستید میتونید بوش تهیه کنید.
   در مرحله بعد ماکیتا
   و در مرحله بعد رونیکس
   رونیکس با قیمت پایینش کارایی بسیار بالایی داره

 3. با عرض سلام و خسته نباشید،
  من مونتاژ کار هویه هستم،و چون با پیچ گوشتی دستی کار میکنم دستم درد میکند، از یکی
  پرسیدم گفتند تو کار هویه پیچ بند دستی به درد نمیخوره،کارومیشکنه ،از شما استاد محترم
  خواهش میکنم راهنمایی ام کنید،آیا با پیچ بند میتوانم تو کار هویه استفاده کنم

  1. سلام دوست عزیز
   پیچ بند مطمئنا گزینه خوبی برای کار شما هست. بازدهی رو بالاتر میبره. همچنین میتونید میزان سفت شدن پیچ رو مشخص کنید تا از حدی که مد نظر دارید، بیشتر سفت نشه… و مزایای دیگر که در همین مطلب توضیح دادیم.

 4. سلام.من دنبال یه دریل برای مصرف خانگی هستم.از دوستان که پرسیدن همه گفتن که شارژی نخر چون وقتی همیشه استفاده نمیکنی باطریش خراب میشه.میخواستم بدونم این حقیقت داره؟شما برای مصرف خانگی برقی پیشنهاد میکنید یا شارژی؟

  1. سلام من یک دریل و پیچ گوشتی برقی برای منزلم میخواهم چون زیاد کار با او ندارم طبق توصیه شما برقی را انتخاب کردم بفرمایید چه مدلیو برندی بگیرم که کارهای منزلم را براحتی انجام دهم متشکرم

   1. استاد نام دریل و پیچ بند بصلاح چند کاره که نیاز من را براورده کنه برندش هم محبت بفرمایید تشکر

 5. سلام ، بین دو مدل دریل شارژی مانده ام .
  ۱ – باطری ۱۸ ولت باشد .
  ۲ – باطری ۱۲ ولت با موتور ۱۸ ولت .
  کدوم بهتر است ؟
  مثلا ۸۲۱۸ رونیکس باطری ۱۸ولت دارد ولی رونیکس ۸۶۱۸ باطری ۱۲ ولت دارد ولی موتور آن ۱۸ ولت است .
  کدوم را باور کنم ؟

  1. سلام
   نکته مهم اینجاست که شما به قدرت نیاز دارید یا زمان شارژ بیشتر…. اگر به نیاز خودتون توجه داشته باشید، بهترین انتخاب رو خواهید داشت.

 6. سلام.عزیزان یک راهنمایی میخاستم.بنده کناف کار هستم پیچ بند منو دزدیدن.باتوجه به بودجه کنم،یک پیچ بند متفرقه با۱۵۰تومن خریدم،ولی بعدازیکماه کارکردن،دیگه بسختی میشه باهاش کارکرد،وخیلی سخت پیچ رو روی سازه می بنده،و سازه فلزی رو باپیچ کناف بسختی سوراخ میکنه.به نظرتون چه دستگاهی بگیرم و آیا این ربطی به گشتاور زیاد یا کم دستگاه داره؟

  1. سلام دوست عزیز اگر باز هم به دنبال دستگاه ارزان قیمت هستید، از رونیکس استفاده کنید. در مرحله ی بعد ماکیتا گزینه خوبیه… بعدش بوش و دیوالت و آاگ

 7. سلام شغل بنده نصب دوربین مداربسته و دزدگیر اماکن هستش
  که ازدریل برقی متابو و دریل شارژی AEG استفاده میکردم و از هر دوی انها راضی بودم ولی متاسفانه شب عید از توی ماشینم دزدیدنشون حالا به نظر شما من همون برند ها رو بگیرم یا بهتر از اونها هم هست شما معرفی بفرمایید ممنونم

  1. سلام بنده ماکیتا هم داشتم خیلی خوب بود ولی به تازگی مارک تروتک خریداری کردم باتوجه به قیمت و کارایی به نظر بنده تروتک هم برند خوبی است و می توانید روی آن حساب کنید.

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

منتظر نظر شما در خصوص این مطلب هستیم:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیشنهاد آیچوب
جدیدترین عناوین
پر بازدیدترین ها