آیچوب,دکوراسیون,هنر های چوبی,ابزار,

ابزار نجاری,نجاری مدرن,چوب,رنگ چوب

نکاتی که باید قبل ازخرید دریل و پیچ بند شارژی بدانید

دریل شارژی,پیچ بند شارژی,بررسی دریل,بررسی شارژی,کدام دریل بهتر است,آموزش,نکته,

همه چيز در مورد درل ها و پیچ بند شارژی:

درود بر خوانندگان و بازدیدکنندگان آی چوب. رنجبرنژادم. اگر مقدور شد هر از گاهي جهت ارتقاء دانش فني دست اندر كاران  مطالبي در حد دانش خود ارائه خواهم نمود. باشد كه مفيد واقع گردد. اين مقاله حاصل تجربه و تحقيق شخصي من بوده و با كمال ميل در اختيار علاقه مندان ميگذارم . اميد وارم در بالا تر بردن سطح اطلاعات فني دست اندر كاران و كساني كه آشنايي زيادي با اين ابزار ندارند مفيد واقع شود.

.

.

.

.

امروزه اين ابزار يكي از لوازميست كه تقريبا” تمام استادكاراني كه با دفعات زياد بستن پيچ يا سوراخكاري سر و كار دارند ناگزير ازخريد آن هستند.اما قبل و بعد از خريد اين ابزار نكاتي وجود دارد كه دانستن آنها بسيار مفيد است. پیچ بند شارژی همانگونه كه از نامش پيداست توسط يك باطري قابل شارژ تغذيه ميگرد  و بنا بر سنگيني و نوع كار از سايز كوچك تا بتون كن هاي بسيار قوي ساخته ميشود. بنا بر اين مانند دريل برقي نياز به سيم براي ارتباط با الكتريسيته ندارد.
شايد اين مهمترين مزيت اين دستگاه نسبت به انواع برقي باشد. در اين مقاله هدف من بيشتر انواع كوچكتر آن است كه در صنايع چوب به كار ميرود. به طور كلي هزينه نگهداري اين دستگاه (به خصوص باتري آن) بالاتر از دستگاههاي برقي ميباشد و شايد به همين دليل نتواند به طور كامل جايگزين دستگاههاي برقي شود و استادكاران در حالت درست بهتر است از هركدام آنها به فراخور حجم كار حداقل يك دستگاه داشته باشند.
در نظر بگيريد در محلي مشغول كار فني هستيد كه به سيم و پريز  برق دسترسي نداريد و نيازمند به سوراخكاري در ديوار يا چوب يا فلز و يا بستن تعداد زيادي پيچ هستيد كه با دست بسيار مشكل است. يا در حال استفاده از چند دریل برقي در محلي كوچك مثل آشپزخانه در هنگام نصب كابينت هستيد و سيم اين ابزارها در كش و قوس كار درهم پيچيده شده و كلافي سردرگم را تشكيل ميدهند (و نيازبه صرف زماني زياد براي آزاد كردن سيمها خواهيد داشت). يا در محلي كه براي استفاده از دريل برقي (كه معمولا بزرگتر و دست و پاگير تر است) تنگ و تاريك است نياز به عمليات سوراخكاري يا بستن پيچ داريد. در همه اين موارد درلهاي شارژي در نقش فرشته نجات استادكار ظاهر ميشوند…

.

..

.

دریل شارژی,پیچ بند شارژی,بررسی دریل,بررسی شارژی,کدام دریل بهتر است,آموزش,نکته,

.

.

.
قبل از خريد پیچ بند شارژی و البته هر ابزاري پيشنهاد ميشود به تكنيكال ديتا يا همان مشخصات فني دستگاه مراجعه كنيد. حال اين مشخصات را از كجا ميتوان بدست آورد؟ معمولا” مهمترين پارامتر ها را بر روي پلاكي كه روي دستگاه چسبانده شده قيد ميكنند ولي زياد كامل نيست. امروزه به كمك اينترنت دسترسي به سايت سازنده و دريافت كاتالوگ كار مشكلي نيست.
در كاتالوگها معمولا”مشخصات دقيق درج ميشود و هرچه برند معتبر تر باشد نظم و دقت كاتالوگ بيشتر است. در اين بين نكته ريزي وجود دارد و آن اينكه معمولا”، (البته نه در كاتالوگ اصلي)، بلكه بيشتر در سايتهاي فروش كه مشخصاتي از دستگاه را قيد ميكنند، پارامتر هايي را كه ضعيف است و در رقابت با محصولات رقيب سبب امتياز منفي ميشود ، با زيركي قيد نميكنند.
مثلا” در در برند هاي نامرغوب پیچ بند شارژی در بسياري موارد گشتاور دستگاه  را كه در پايين شرح داده خواهد شد قيد نميكنند زيرا در صورت نوشتن آن ممكن است يك مشتري آن عدد را با گشتاور يك دستگاه مرغوب مقايسه كند و بلافاصله متوجه شود  كدام دستگاه قويتر است.
حال اگر اين عدد را در جلوي چشم مشتري قرار ندهند احتمال اينكه متوجه اين نكته نشود بسيار بيشتر و در نتيجه شانس فروش دستگاه بيشتر است و اين شايد يكي از رازهاي فروش بيشتر توسط شركتهايي است كه جنس نامرغوب ولي ارزان توليد ميكنند.به عبارت ديگر از كم اطلاعي اشخاص سوئ استفاده ميكنند.

.

.

.
گشتاور يا torque :
گشتاور يا torque در دريل شارژي به زبان خودماني قدرت چرخاندن محور يا شفت دستگاه است .اين يك تعريف علمي از نظر يك مهندس مكانيك نيست و شايد بيشتر يك تعبير يا تجسم براي لمس بيشتر كلمه باشد. در ولتاژ يكسان باطري، دستگاههاي بهتر گشتاور بيشتري توليد ميكنند كه بيشتر با واحد نيوتون برمتر بيان ميشود(n/m).
براي درك بيشتر پيچي را در نظر بگيريد. براي بستن آن مقدار مشخصي نيرو لازم است كه به آن گشتاور ميگويند. حال اگر به هر دليل اين پيچ در محل خود خيلي سفت باشد براي بستن آن به نيروي بيشتري نياز است كه دستگاه قويتر يعني دستگاهي با قابليت تامين گشتاور بيشتر قادر به بستن آن است. بنا براين متوجه ميشويم وقتي دستگاهي با گشتاور بيشتر خريداري كرديم به معني اين است كه ميتوانيم پيچهاي محكمتري را نيز باز يا بسته كنيم و در سوراخكاري نيز چنين دستگاهي قويتر عمل ميكند.

.

.
تورك متر يا گشتاور سنج:
در پیچ بند شارژی (در حالت صحيح) مكانيزمي بنام تورك متر وجود دارد كه با انتخاب عدد مناسب تورك متر باعث ميشويم دستگاه براي بستن يك پيچ از حدي كه ما مشخص ميكنيم بيشتر به پيچ نيرو وارد نكند و از هرز شدن پيچ يا بريدن آن جلوگيري ميشود. اين امكان در بستن پيچ در چوب و مواد نرم بسيار مفيد است.

.

.
كليد دو يا سه حالته:
در پیچ بند شارژی بر حسب امكانات و كيفيت ساخت، كليدي وجود دارد كه به ما امكان انتخاب حالت دريل يا پيچ گوشتي و در بعضي از مدلها حالت چكش را ميدهد. دريل براي سوراخكاري در چوب يا فلز.پيچگوشتي براي باز و بست پيچ و چكش هم براي سوراخكاري در بتون.
يك نكته مهم:
دراين دريلها وقتي حالت پيچگوشتي انتخاب ميشود ترك متر دستگاه فعال ميشود. استادكاران زيادي را ديده ام كه براي بستن پيچ از حالت درل استفاده ميكنند تا راحت تر باشند ولي اين كار فشار نامتعارفي به موتور دستگاه وارد ميكند زيرا دستگاه در صورت جام بودن پيچ هم با همان قدرت زياد سعي در چرخاندن محور ميكند و به قول مهندسين الكترومكانيك، موتور زير بار ميماند . ( و اين براي هر موتور الكتريكي بسيار مضر است ) در اينحالت موتور دستگاه بجاي تبديل الكتريسيته به حركت دوراني به علت مقاومت زياد آنرا به گرما تبديل ميكند و در صورت ادامه اين روند، حرارت باعث سوزاندن شارلاك سيم پيچي و اتصالي كردن و سوختن موتور ميشود. اين يكي از نكاتي است كه رعايت آن باعث ميشود مدت بسبار طولاني تري از دستگاه خود استفاده كنيد.

.

.
باطري:
در حال حاضر به طور معمول در بازار بيشتر دو نوع باطري براي پیچ بند شارژی فروخته ميشود. يكي نيكل-كادميوم و ديگري يون ليتيوم. اولي از نظر قيمت ارزان تر و از نظر حجم بزرگتربا مدت  نگهداري شارژ كمتر و كمتر شدن شارژ با استفاده نكردن طولاني مدت.

.

.

.

222.

.

نوع نيكل كادميومي

.

.

دومي يعني يون ليتيوم حجم كمتر ، قيمت بيشتر ، مدت نگهداري شارژ به مراتب بيشتر و درصورت استفاده نكردن طولاني مدت خيلي دير تر خالي ميشود. به طور كلي باطريهاي يون ليتيوم نسل جديد تر باتري ها با كارايي بيشتر ميباشند. بيشترين مشخصه ظاهري آنها نيز بزرگ تر بودن نيكل كادميومي هاست و به اصطلاح دسته دريل شارژي در نوع نيكل كادميومي كله (تنه) بزرگي دارد ولي در نوع ليتيومي باطري دستگاه كوچكتر است ودر برخي تقريبا”بخشي از دسته به نظر ميرسد.

.

.0

.

دریل شارژی,پیچ بند شارژی,بررسی دریل,بررسی شارژی,کدام دریل بهتر است,آموزش,نکته,

.

.

نوع يون ليتيومي

.

.
به طور كلي هرچه ولتاژ باطري بيشتر باشد حجم و گشتاور و قيمت دستگاه بالاتر ميرود و دستگاه قابليت استفاده در كارهاي سنگين تري را خواهد داشت.

.

.
ديمر يا كنترل سرعت:
در دو نوع الكترونيكي و مكانيكي وجود دارند و براي كم و زياد كردن سرعت چرخش به كار ميروند. در نوع الكترونيكي هر چه ماشه  بيشتر فشار داده شود سرعت چرخش بيشتر ميشود تا به حد اكثر برسد و بر عكس. از ديمر بيشتر براي كنترل سرعت باز و بست پيچ استفاده ميشود و در سرعت پايين تر، باز و بست پيچ با كنترل بيشتري صورت ميپذيرد و از رد كردن پيچ و خوردگي سر پيچگوشتي و گل پيچ  و در نتيجه از زيان مالي نيز جلو گيري ميگردد.

.

.
سه نظام:  
سه نظام در پیچ بند شارژیر عموما” از نوع اتوماتيك بوده و در دو نوع پلاستيكي و فلزي ساخته ميشود كه در نوع فلزي كمي به وزن و قيمت دستگاه اضافه ميشود ولي در عوض استحكام و دوام بيشتري خواهد داشت.

.

.

.

11111

.

.

.

چراغ نمايشگر شارژ باقيمانده باطري:
در برخي مدلها اين امكان وجود دارد و كمك بسيار ارزنده اي به استفاده كننده است تا بداند چقدر از شارژ باطري باقيمانده است و در صورت لزوم بتواند برنامه ريزي كند. ( در پیچ بند شارژی ميلواكي اين امكان وجود دارد )

.

.
لامپ LED:
يك امكان خوب كه در برخي مدلها وجود دارد و با وجود مصرف كم باعث ميشود در شب يا در زوايايي كه نور كافي وجود ندارد باز و بسته كردن پيچ و سوراخكاري با ديد مناسب انجام شود.

..

.
توصيه هاي عملي براي استفاده بهينه:
ا-همانطور كه قبلا”توضيح داده شد هيچ وقت از حالت دريل براي بستن پيچ استفاده نكنيد. توانايي دستگاه را بشناسيد و از آن ابزار، كار بيشتر از توانش نخواهيد.
2-براي باز و بست پيچ با درجه هاي سفتي مختلف از گشتاور مناسب استفاده كنيد.
3- براي حمل و نقل پیچ بند شارژی در جابجايي هاي خارج از كارگاه از كيف حمل استفاده كنيد كه در خيلي از انواع به همراه دستگاه فروخته ميشود . ( براي جلوگيري از ضربه خوردن ).
4-از ريختن مايعاتي نظير آب و روغن و غيره بروي پیچ بند شارژی به خصوص موتور و منافذ آن جلوگيري كنيد و اگر اين اتفاق افتاد قبل از استفاده مجدد اين مواد را با سشوار با فشار باد يا دستمال يا آفتاب خشك كنيد تا باعث اتصالي نگردد.
5-حالت چكش در انواعي كه اين حالت را دارند براي سوراخكاري هاي سنگين ساخته نشده. براي سوراخكاري سنگين از درلهاي مخصوص و بتون كن كه داراي مكانيسم مقاوم در برابر سوراخكاري هاي سنگين در ديوار هستند استفاده كنيد.
6-در فواصل زماني مناسب توسط هواي فشرده كل دستگاه و به خصوص موتور آنرا باد گيري كنيد و در صورت نبود كمپرسور از پارچه و فرچه هم ميتوان استفاده كرد.
7-يكي از پارامتر هاي بسيار مهمي كه در تكنيكال ديتا قيد ميشود حد اكثر قطر مته قابل استفاده در دستگاه ميباشد و معمولا براي سه ماده چوب و فلز و بتن  حد اكثر قطر مته قابل استفاده تعيين ميگردد. استفاده مته با قطر بيش از مقدار پيشنهاد شده سازنده، باعث كوتاه شدن عمر دستگاه ميگردد.
8-از وارد كردن ضربه شديد به دستگاه خود داري نماييد. براي كار در ارتفاع برخي از برند ها مدلهايي را ساخته اند كه در برابر پرت شدن احتمالي و اينگونه ضربه ها مقاومند.
9-هيچ ابزاري را بدون بررسي و يا  مشاوره كارشناسي خريداري نكنيد اگر قبل از خريد كمي وقت اختصاص دهيد مطمئنا” پشيمان نخواهيد شد.

.

.

برند هاي خوب فعلي پیچ بند شارژی در بازار فعلي ايران در زمينه درل شارژي:

اين قسمت هرچند مورد علاقه بسياري از خوانندگان است ولي براي نويسنده بسيار مشكل است و نمي توان به طور مطلق مطلب نوشت، چون هركدام از اين نامها داراي سوابق درخشان حال چه در ايران و چه در جهان هستند و به نظر بنده نبايد به صرف قوي بودن در يك يا چند محصول اين برتري را به تمام محصولات آن برند تعميم داد.ميلواكي ، آ اگ، بوش، ديوالت , متابو , ماكيتا , هيلتي به طور كلي از معتبر ترين هاي موجود در ايران هستند كه صنعتي هستند و قيمت آنها نيز بيشتر است. در قيمتها و كيفيت پايينتر ميتوان از توسن ، رونيكس ، اسكيل ، كستل ، بلك اند دكر ، هيتاچي ، كراون ، اينهل و محك و… نام برد كه نيمه صنعتي بوده و بيشتر براي كارهاي سبك تر و خانگي مناسب هستند.
البته در برند هايي مثل اينهل رده بندي از نظر صنعتي بودن و خانگي بودن را با چند رنگ مشخص كرده اند كه كيفيت و نوع كاربري را تعيين ميكند مثل رنگهاي آبي و قرمز و نارنجي و نقره اي و … كه رده بندي محصولاتشان را مشخص ميكند. اما توصيه بنده براي كساني كه براي مقاصد حرفه اي و صنعتي  قصد تهيه ابزار دارند استفاده از انواع معتبر ولو با قيمت بيشتر است كه در صورت نگهداري صحيح در دراز مدت انتخاب درست شما را بيشتر تاييد خواهند كرد. در غير اينصورت براي كارهاي خانگي ابزارهاي نيمه صنعتي با قيمت مناسب تر پاسخ نياز آنان را خواهد داد.
يك مثال:
در پايان براي توصيه بالا  مثالي ميزنم كه قبلا” نيزاز آن براي دوستاني كه در مورد خريد ابزار از بنده نظر پرسي نموده اند، استفاده كرده ام. در نظر بگيريد قصد خريد يك خودروي سواري داريد.فرض كنيم حجم موتور 1800 سي سي مد نظرتان باشد. ايران خودرو و سايپا و كيا و هيوندا و بنز و پورشه وفورد و لامبورگيني و … همگي از اين حجم موتور توليداتي دارند. اما آيا قيمت و  توانايي هاي اينها يكي است؟ تضمين كيفيت در دراز مدت چطور؟ خدمات پس از فروش چطور؟ حال اگر من پول كافي براي خريد مدلهاي بسيار لوكس و گران قيمت نداشتم آيا با مدلهاي ارزان قيمت نمي توانم زندگي كنم؟ و آيا از برتري هاي مدلهاي بالاتر چيزي كاسته خواهد شد؟ البته اگر خوش شانس باشم وخودروي مزبورآتش نگيرد و يا در دره سقوط نكنم بقيه مسايل قابل حل است! همانطور كه يك راننده خوب با يك خودروي معمولي خيلي بهتر از يك راننده ناشي با يك خودروي فوق العاده است در مورد ابزار نيز همين موضوع صدق ميكند. با همه اين تفاصيل اين يك واقعيت است كه امروزه هم در كيفيت و هم در قيمت تنوع بسياري هست تا سلايق مختلف گزينه براي انتخاب داشته باشند.

سرفراز باشيد.

.
.
.
در پايان از دقت نظر و همت آقاي رنجبر نژاد براي تهيه ي اين مقاله سپاسگذاريم آيچوب

.

.

.

منبع : www.ichoob.ir

.

.

.

نویسنده: آیچوب

شما هم دیدگاه خود را در مورد این نوشته بیان کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاه ها

 1. سلام ، بین دو مدل دریل شارژی مانده ام .
  ۱ – باطری ۱۸ ولت باشد .
  ۲ – باطری ۱۲ ولت با موتور ۱۸ ولت .
  کدوم بهتر است ؟
  مثلا ۸۲۱۸ رونیکس باطری ۱۸ولت دارد ولی رونیکس ۸۶۱۸ باطری ۱۲ ولت دارد ولی موتور آن ۱۸ ولت است .
  کدوم را باور کنم ؟

  1. سلام
   نکته مهم اینجاست که شما به قدرت نیاز دارید یا زمان شارژ بیشتر…. اگر به نیاز خودتون توجه داشته باشید، بهترین انتخاب رو خواهید داشت.

 2. سلام.عزیزان یک راهنمایی میخاستم.بنده کناف کار هستم پیچ بند منو دزدیدن.باتوجه به بودجه کنم،یک پیچ بند متفرقه با۱۵۰تومن خریدم،ولی بعدازیکماه کارکردن،دیگه بسختی میشه باهاش کارکرد،وخیلی سخت پیچ رو روی سازه می بنده،و سازه فلزی رو باپیچ کناف بسختی سوراخ میکنه.به نظرتون چه دستگاهی بگیرم و آیا این ربطی به گشتاور زیاد یا کم دستگاه داره؟

  1. سلام دوست عزیز اگر باز هم به دنبال دستگاه ارزان قیمت هستید، از رونیکس استفاده کنید. در مرحله ی بعد ماکیتا گزینه خوبیه… بعدش بوش و دیوالت و آاگ

 3. سلام شغل بنده نصب دوربین مداربسته و دزدگیر اماکن هستش
  که ازدریل برقی متابو و دریل شارژی AEG استفاده میکردم و از هر دوی انها راضی بودم ولی متاسفانه شب عید از توی ماشینم دزدیدنشون حالا به نظر شما من همون برند ها رو بگیرم یا بهتر از اونها هم هست شما معرفی بفرمایید ممنونم

  1. سلام بنده ماکیتا هم داشتم خیلی خوب بود ولی به تازگی مارک تروتک خریداری کردم باتوجه به قیمت و کارایی به نظر بنده تروتک هم برند خوبی است و می توانید روی آن حساب کنید.

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

منتظر نظر شما در خصوص این مطلب هستیم:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیشنهاد آیچوب
جدیدترین عناوین
پر بازدیدترین ها