آیچوب,دکوراسیون,هنر های چوبی,ابزار,

ابزار نجاری,نجاری مدرن,چوب,رنگ چوب

آموزش رنگ آمیزی چوب ( نیم پلی استر )

آموزش رنگ آمیزی چوب :

آموزش,رنگ آمیزی,چوی,نیم پلی استر,سیلر,کیلر,سنباده کاری,بتونه کاری,فن,نقاشی,شاپان,براق,مات,جدید,آموزشی,چگونه,زیبا,بهترین,سایت,2013,تجربی,استاد نقاشی,رنگ چوب,آموزش رنگ آمیزی چوب,رنگ چوب,نیم پلی استر,نقاشی چوب,رنگ کاری چوب,رنگ کردن چوب,رنگ چوب,چگونه چوب را رنگ کنم ؟

 

بنا به درخواست های مکرر دوستداران آیچوب و انجام وظیفه از طرف ما بر این شدم آموزش رنگ آمیزی چوب با رنگ نهایی نیم پلی استر را خدمتتان ارائه دهم . این مطلب حاصل تجربه من در زمینه نقاشی چوب است.

آپدیت شد…   ۹۶٫۰۱٫۲۸

.

.

 با توجه به نامحدود بودن سلایق در هنر نقاشی و سبک های مختلف در اجرای این هنر زیبا امکان ارائه تمامی مطالب در این زمینه وجود ندارد و ما فقط به بخشی کوچک و ابتدایی در این زمینه اشاره خواهیم کرد.

.

لوازم مورد نیاز برای  رنگ آمیزی چوب:

رنگ نیم پلی استر مات یا براق
خشک کن نیم پلی استر
شاپان قهوه ای
سنباده ۱۲۰ و پوستاب
بنزین
سیلر
کیلر
قلم نقاشی یا پیستوله

.

قدم اول در نقاشی چوب ، زیر کار در آوردن است  پس برای این کار باید ابتدا باید سطح چوب را به خوبی سنباده کاری کنید تا پرز ها و پستی و بلندی های چوب کاملا برطرف گردد و سطح چوب کاملا یکدست و صاف گردد . البته بسته به نوع چوب و نوع کار ، دقت در سنباده کار متفاوت می باشد و انتخاب شماره (درجه زبری) سنباده باید بر حسب احتیاج و نوع چوب در نظر گرفته شود تا هیچ خط و خشی از عملیات سنباده کاری باقی نماند . هر قدر در این مرحله دقت بیشتری داشته باشید و کار رو در اصطلاح شیشه ای سنباده کنید ، در مراحل بعدی راحت تر هستید و کار زیباتری خواهید داشت . شما می توانید برای سنیاده کاری دست اول چوب از سننباده ۲۲۰ استفاده کنید . سنباده کاری هم به دو صورت دستی و با استفاده از دستگاه انجام می گردد .

در اینجا اطلاعات کاملی در زمینه سنباده مشاهده کنید .

سنباده و نکاتی در مورد آن

.

.

آموزش رنگ آمیزی چوب,رنگ چوب,نیم پلی استر,نقاشی چوب,رنگ کاری چوب,رنگ کردن چوب,رنگ چوب,چگونه چوب را رنگ کنم ؟
سنباده کاری

آموزش رنگ آمیزی چوب

آموزش رنگ آمیزی چوب,رنگ چوب,نیم پلی استر,نقاشی چوب,رنگ کاری چوب,رنگ کردن چوب,رنگ چوب,چگونه چوب را رنگ کنم ؟
سنباده کاری
آموزش رنگ آمیزی چوب,رنگ چوب,نیم پلی استر,نقاشی چوب,رنگ کاری چوب,رنگ کردن چوب,رنگ چوب,چگونه چوب را رنگ کنم ؟
سنباده کاری

.

.

مرحله ی بعدی (شاپان کاری ) رنگ آستر  چوب می باشد  .اگر تمایل داشتید ، از رنگ خود چوب (خودرنگ) به عنوان رنگ نهایی بهره بگیرید ، نیازی به استفاده از آستر یا شاپان نمی باشد اما ما فرض را بر این می گیریم که شما دوست دارید رنگ چوب را بر اساس سلیقه خودتان تغییر دهید . برای این کار شاپان را با بنزین مخلوط کنید ( به عنوان مثال ۲۰۰ گرم شاپان را با نیم لیتر بنزین)

.

.

.

آموزش رنگ آمیزی چوب,رنگ چوب,نیم پلی استر,نقاشی چوب,رنگ کاری چوب,رنگ کردن چوب,رنگ چوب,چگونه چوب را رنگ کنم ؟

.

آموزش رنگ آمیزی چوب

.

.آموزش رنگ آمیزی چوب,رنگ چوب,نیم پلی استر,نقاشی چوب,رنگ کاری چوب,رنگ کردن چوب,رنگ چوب,چگونه چوب را رنگ کنم ؟

.

آموزش رنگ آمیزی چوب

.

.آموزش رنگ آمیزی چوب,رنگ چوب,نیم پلی استر,نقاشی چوب,رنگ کاری چوب,رنگ کردن چوب,رنگ چوب,چگونه چوب را رنگ کنم ؟

.

آموزش رنگ آمیزی چوب

.

.آموزش رنگ آمیزی چوب,رنگ چوب,نیم پلی استر,نقاشی چوب,رنگ کاری چوب,رنگ کردن چوب,رنگ چوب,چگونه چوب را رنگ کنم ؟

.

آموزش رنگ آمیزی چوب

.

.

.

..

شما باید آنقدر تناسب بین بنزین و شاپان را تغییر دهید تا رنگ مورد علاقه تان را به دست آورید. هرچه شاپان بیشتری را با بنزین مخلوط کنید رنگ تیره تری به دست می آید و بلعکس ،  هرقدر در شاپان بنزین بیشتری اضافه کنید ، رنگ آستری شما روشن تر خواهد شد. رنگ شاپان بر دو نوع است ( قوه ای و سیاه ) از ترکیب این دو رنگ می توانید رنگ قهوه ای تیره تری  ایجاد کنید.

.

 

.

.

شاپان,نیم پلی استر,آموزش نقاشی,آی چوب,دکوراسیون

.

.

.

نکته ای که برای ترکیب رنگ ها وجود دارد و به عنوان ترفندی بین نقاش ها کاربرد دارد این است که با ترکیب رنگ های روغنی با شاپان ، رنگ های متنوع تری را پدید آورید. به عنوان مثال با ترکیب رنگ روغنی قرمز با شاپان قهوه ای رنگ فندقی به دست می آید و با کم و زیاد نمودن رنگ قرمز ، درجه قرمزی آن را تغییر می دهید.
در نظر داشته باشید که همیشه از مقدار رنگ کم شروع کنید تا رنگ مورد نظرتان را به دست آورید. اگر دوست داشته باشید می توانید با استفاده از چند قطره رنگ مشکی ، شاپان فندقی را به شاپان قهوه ای تبدیل کنید . 

بازی با رنگ ها تخصصی است که به مرور زمان و با تمیرن و تکرار به دست می آید .

شاپان به دست آمده و نهایی را می توانید با قلم نقاشی ، یا پارچه استفاده کنید که معمولا پارچه تنظیف از استفاده بیشتری برخوردار است . با برش پارچه در اندازه ۲۰ *۲۰ می توانید سطح چوبتان را شاپان بزنید. یک بار روی کار را با استفاده از پارچه تنظیف شاپان کاری کنید و بلافاطله بعد از این کار با ایتفاده از یک تکه پارچه خشک ، سطح آستری شده را به آرامی پاک کنید تا رنگ یکنواخت شود .

نکته:
رنگی که در ثانیه های ابتدایی بر روی چوب نقش می بندد تقریبا همان رنگ نهایی است که پس از پاشیدن نیم پلی استر  خواهید داشت.

.

مرحله ی بعدی برای رنگ چوب سیلر کاری است که پس از خشک شدن آستری صورت انجام می شود.
تناسب بین تینر و سیلر معمولا بر روی قوطی سیلر درج شده است و با رعایت آن می توانید نسبت دقیق را به دست آورید و از محلولی استاندارد استفاده کنید. غلظت سیلر باید به گونه ای باشد که نه خیلی رقیق باشد که هیچ خاصیتی داشته باشد و نه خیلی غلیظ که نتوان آن را روی کار کشید یا از پیستوله استفاده کرد . اما حدودا می توانید ویک لیتر سیلر را با ۲ لیتر تینر ۱۵۰۰۰ مخلوط کنید .

  برای استفاده از  سیلر هم میتوانید از قلم رنگ آمیزی یا پیستوله استفاده کنید اما بهتر است بدانید که اگر روی کار آستر اجرا کرده باشید و پس از آن سیلر را با قلمو اجرا کنید ، آستری رنگ میبازد و بخشی از آن از روی کار پاک میشود و رنگ شما روشن تر خواهد شد. به همین منظور بهتر است سیلر ابتدایی را با پیستوله بپاشید تا آستر از چوب جدا نشود . اگر در پاشیدن سیلر دقت نکنید و مایع سیلر در یک نقطه بیش از حد جمع شود موجب ایجاد بخار بر روی سطح چوب می گردد که با سنباده کاری این بخار و مایع پاک می شود . اما بهتر است این وضعیت صورت نپذیرد.
پس از اتمام سیلر کاری صبر کنید تا سیلر به خوبی خشک شود که سرعت خشک شدن بستگی به شرایط جوی و دمای هوا دارد.

سیلر چیست ؟ + هر آنچه باید در مورد سیلر بدانید

نکته:هیچگاه سعی نکنید سیلر را با نور آفتاب و یا به وسیله ی گرمای مستقیم خشک کنید

بیشتر استاد کاران رنگ چوب برای افزایش کیفیت ، دو یا سه بار عملیات سیلر کاری و سنباده نرم را تکرار می کنند تا پرز های اضافی برداشته شود و تثبیت رنگ به خوبی صورت پذیرد . بهتر است شما حداقل ۲ بار سیلر کاری کنید اگر سطح کار نیاز به بتونه کاری دارد پس از سیلر پاشی و قبل از سنباده کاری این کار را انجام دهید و درزها و سوراخ ها را بتونه گیری کنید.صبر کنید تا بتونه به خوبی خشک شود و پس از آن شروع به سنباده کاری کنید.
نکته:معمولا برای سنباده کاری سیلر و بتونه از سنباده بسیار نرم یا پوستاب استفاده می شود.گاهی اوقات هم می توان از پشت ورق سنباده برای این کار بهره برد.

بتونه کاری :

برای بتونه کاری بعد از پاشیدن اولین دست از سیلر انجام میگیرد که بسیار مهم است. بسیاری از ایرادات کار را می توانید با استفاده از بتونه پوشش دهید.

در این مطلب می توانید آموزش بتونه کاری را مرور کنید

باید در نظر داشته باشید که بتونه  را باید دقیقا همرنگ شاپان درست کنید تا تفاوت رنگ نداشته باشید و کار یکدست باشد.بتونه را با حوصله و دقیق پاک کنید.

پس از بتونه کاری دست دوم ، یک بار روی کار را سیلر بپاشید و روی کار سنباده پوست کارکرده بکشید .

در مرحله ی بعد اگر نیاز بود روی کار همرنگی بپاشید و یک بار دیگر سنباده پوست بسیار نرم روی کار بکشید .

.

مرحله نهایی:
در مرحله ی بعد باید عملیات نیم پلی استر پاشی را آغاز نمایید . در هنگام پاشیدن نیم پلی استر و کیلر محیط کارتان را کاملا تمیز و عاری از هرگونه گرد و غبار نگه دارید تا بر روی سطح کار هیچ گرد و خاکی ننشیند و کارتان ارزش و زیبایی خود را از دست ندهد.
قبل از رنگ کاری محیطی مناسب برای قرار دادن کار رنگ شده در نظر بگیرید که تا دو ساعت کاملا تمیز باقی بماند. تناسب بین نیم پلی استر و تینر هم می توانید از اطلاعات درج شده بر روی قوطی رنگ به دست بیاورید.

حدودا برای یک لیتر نیم پلی استر از یک لیتر تینر ۱۰ هزار استفاده می شود .

معمولا از تینر ۱۰۰۰۰ یا ۱۲۰۰۰ برای نیم پلی استر استفاده میشود .

 

لطفا قبل از اتمام این نوشته ،   آموزش اجرای صحیح نیم پلی استر را مطالعه کنید .

برای تثبیت نیم پلی استر و خشک شدن سریع آن باید از خشک کن نیم پلی استر استفاده کنید. معمولا این مواد افزودنی در داخل ظروف کوچکی از طرف فروشنده رنگ به شما تحویل می گردد.
تناسب خشک کن هم حدود ۵ درصد از کل نیم پلی استر است. مثلا برای یک پیستوله رنگ حدود دو درپوش قوطی خشک کن ، مواد نیاز دارید که در زمستان میتوانید از سه درپوش هم استفاده کنید. شما می توانید بر حسب سلیقه تان مات یا براق بودن نیم پلی استر را تعیین کنید. اگر دوست دارید رنگ پایانی نه مات باشد و نه براق ، میتوانید به صورت ۵۰ – ۵۰  نیم پلی استر مات و براق را باهم مخلوط کنید .

.

امیدوارم این مطلب مورد توجه شما قرار گرفته باشد.

پیشنهاد میکنیم قبل از هر گونه پرسشی از این مطالب استفاده کنید

.

منبع: www.ichoob.ir

.

د

دیگر مطالب آموزشی نقاشی:

آموزش رنگ آمیزی چوب,رنگ چوب,نیم پلی استر,نقاشی چوب,رنگ کاری چوب,رنگ کردن چوب,رنگ چوب,چگونه چوب را رنگ کنم ؟

.

انواع پیستوله و سیستم های رنگ رسانی

چگونه از درزگیر استفاده کنیم؟

آموزش رنگ آمیزی با قلمو

آموزش رنگ آمیزی با پیستوله

چگونه دیوار آجری را رنگ آمیزی نماییم

آموزش ایجاد نقاشی طرح چرم

.

نویسنده: آیچوب

شما هم دیدگاه خود را در مورد این نوشته بیان کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاه ها

 1. با سلام من برای تغییر رنگ سرویس خواب از قهوه ای به نوک مدادی رنگ فوری سفید و مشکی و تینر ١٠٠٠ تهیه کردم
  برای سنباده زدن اگر بخواهم رنگ زیر به کل از بین برود از شماره ١۵٠ استفاده کردم ولی رنگ زیر به کل از بین نرفته و خط وخش زیادی با سنباده زدن روی کار ایجاد شده
  برای رسیدن به رنگ اصلی چوب از شماره ای استفاده کنم
  و از قلمو برای رنگ کردن استفاده بشه بهتره یا غلطک؟؟؟
  و نیاز به استر دارم برای شروع یا رنگ اصلی رو در ابتدا بزنم
  ممنونم از سایت خوبتون و پاسخگوییتون

  1. سلام
   جنس درب چی هست و چه نوع سفیدی مد نظر شماست ؟
   اگر هیچ تجربه و دانشی در رنگ ندارید توصیه ما این هست که کار رو به استاد کار بسپارید . هم هزینه ی کمتری خواهد داشت و هم دچار دوباره کاری نخواهید شد .

 2. با عرض سلام و ارادت خدمت استاد بزرگوار

  آیا میشه در مرحله شاپان کاری …. شاپان رو با کیلر مخلوط کرده روی کار بکشیم ؟ مخصوصا کیلر دو جزیئ که خشک کن هم داره …..
  چون بعد از خشک شدن بسیار محکم بکار میچسبه .
  در حالیکه شاپان با بنزین یک فیلم نازک ایجاد میکنه که بعد از خشک شدن در کل چسبندگی زیادی با سطح کار برقرار نمیکنه .
  و نیم پلی استر هم که بعد از اون اجرا میشه در واقع روی همین لایه نسبتا ضعیف شاپان می نشینه .

  با تشکر و تقدیر
  استدعا میکنم بفرمایید

  1. سلان احمد عزیز
   شاپان به هیچ عنوان با کیلر مخلوط نمیشه
   شما میتونید برای تغییر رنگ کیلر از جوهر استفاده کنید.
   شاپان اصلا فیلم نداره، فقط نیم پلی استر فیلم داره.
   اگر ترکیب شاپان و بنزین رو رعایت کنید، کار چرب نمیشه.
   اگر مراحل کاری که در این نوشته هست رو به ترتیب و درست انجام بدید، یک رنگ کاری استاندارد رو اجرا کردید و یک کار با دوام بالا خواهید داشت.
   سپاس از شما

 3. ایانیم پلی استرفقط براق کنندست مثل روغن جلا وکیلر.واینکه اگربین استری وهمرنگی تفاوت رنگ باشه کارچطری میشه.بسیارسپاس گذارم

  1. هیم پلی استر هم براق کننده هست و هم نقش محافظ چوب داره. یزان پوشش نیم پلی استر از کیلر بیشتره
   روغن جلا هم کاربرد مخصوص به خودش رو داره و هرکدوم در جایگاه خودش استفاده میشه.
   تفاوت رنگ بین آستری و همرنگی مشکلی ایجاد نمیکنه اما نباید این تفاوت خیلی زیاد باشه چوب به زیبایی چوب و رنگ لطمه میزنه.
   به شخصه زیاد از همزنگی استفاده نمیکنم.

 4. سلام
  وسایل چوبی که قبلا رنگ شده رو چطور میشه سیلر کلر کرد؟ رنگ اونا سیاه هست میخوام قهوه ای باشه یا اینکه سیلرکلر کنم

 5. شاپان روببنزین قاطی کردم.اماکارکثیف درمی ادانگارچوب کثیفه.ایانیم پلی استرمشکل روحل میکنه.

  1. شاپان معمولا وقتی خشک میشه این اتفاق صورت میگیره.
   اگه زیر کار رو خوب سنباده کاری کرده باشید و کار صیقلی باشه، حتی بعد از سیلر هم کار شفاف میشه.
   عکس از کار دارید ارسال کنید؟

 6. روی خودچوب رو سیلر کیلرزدم.جالب درنیامد.روغن جلازدم جالب درنیامد.ازشاپان. رقیق استفاده کردم. تاقهوه ای شاپان کم رنگ شه.کارشبیه چوب کثیف یاکهنه درامد.میخام رنگ قهواه ای بزنم البته روشن که پوششی نباشه وزیرکار معلوم کنه.البته چوبی که باهاش کارمیکنم میگن چوب روسه ولی شیارهاش زیادنیست

  1. شاپان به تنهایی کار رو کدر و کثیف میکنه. نیمتونید از شاپان انتظار داشته باشید که شفاف باشه. باید مراحل کار رو طبق همین آموزش انجام بدید تا کار زیبا اجرا بشه.
   انجام مراحل به ترتیبی که در این آموزش هست، بسیار مهمه.

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

منتظر نظر شما در خصوص این مطلب هستیم:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیشنهاد آیچوب
جدیدترین عناوین
پر بازدیدترین ها