آیچوب,دکوراسیون,هنر های چوبی,ابزار,

ابزار نجاری,نجاری مدرن,چوب,رنگ چوب

انواع چوب

انواع چوب,چوب,راش,ملچ,افرا,گردو,چنار,بلوط,تبریزی,ممرز,کاج ایرانی,کاج روسی,نراد,ماهگونی,آکاژوآکونه,ساج,تیک,آبنوس,افرا سیاه,والسا,زبان کنجشک,شمشاد,لاله درختی,کاج بلسان,

.

.

راش 2

چوب راش

.

راش

.

.

راش :   Brich
نام علمی این چوب Fagus orientalis نام فارسی و بومی راش و مرس و نام انگلیسی آن Beech است. از خواص ظاهری چوب راش درون نامشخص و به رنگ کرم مایل به قرمز است.
دوایر سالیانه فشرده و در نتیجه در مقاطع طولی دارای خطوط کم و بیش مشخص ناشی از آن است. از بارزترین خصوصیات شاید بتوان به پره های چوبی در مقاطع طولی اشاره کرده که در مقطع شعاعی به پرمگس و در مقطع مماسی به دوک معروفند و این پره ها به صورت لکه های قرمز دیده میشود. چه بسا گاهی این پرمگس های زیبا عیب محصوب میشوند چرا که به عقیده نجاران این بخشهای چوب پس از رنگ کاری سیاه میشوند. گونه راش چوبی نیمه سنگین و دارای بافتی همگن و تقریبا مقاوم در برابر حشرات و قارچهاست. گرده بینه های درجه ۱ و ۲ راش در ایران بیشتر به مصرف کارخانجات روکش و تخته لایه می رسد و گرده بینه های درجه ۳ پس از تبدیل به الوار به بازار تهران (پل چوبی) روانه می شوند. بنا به اطلاعات بازار میزان تفاوت قیمت آن در ۶ ماهه نخست در بازار تهران بوده است. به دلیل بافت همگن و درجه سختی مناسب این چوب بیشترین تقاضا را برای خرید به منظور تهیه مبل در بازار دارد. همچنین به دلیل قابلیت آغشتگی با انواع محلولهای حفاظتی بیشترین گونه مصرفی در کارخانه های اشباع است. البته اخیرا گونه های خارجی راش از طریق آذربایجان وارد ایران شده است که بنا به ادعای مبل سازان و فرشندگان چوب کیفیت چوب راش ایرانی را ندارد ولی به دلیل ابعاد و رطوبت مناسب تخته ها میزان ضایعات کمتری، در امر فرآیند تولید دارد.

.

.

ملچ

.

ملچ
چوبی به رنگ قهوای مایل به قرمز است و گاهی اوقات رگه های سبز رنگی در آن دیده میشود. چوبی درشت بافت، نیمه سخت و نیمه سنگین، نسبتا بادوام و در برابر ضربه بادوام و نسبت خمش مقاوم است. از این چوب بیشتر در ساختمانهای چوبی، ساخت مبلمان، روکش، قایق سازی، وسایل ورزشی، در و پنجیره و تخته لائی استفاده می شود .

.

افرا

.

افرا

.

انواع چوب,چوب,راش,ملچ,افرا,گردو,چنار,بلوط,تبریزی,ممرز,کاج ایرانی,کاج روسی,نراد,ماهگونی,آکاژوآکونه,ساج,تیک,آبنوس,افرا سیاه,والسا,زبان کنجشک,شمشاد,لاله درختی,کاج بلسان,

.

افرا  :  Maple
این خانواده دارای گونه های مختلفی در ایران است از جمله میتوان افرا پلت، افرا شیردار و کیکم را نام برد. بزرگترین و فراوان ترین افرای ایران اپلت با نام علمی insigne Bosso و نام انگلیسی Maple است.
این گونه چوب درون نامشخص، چوب سفید مایل به کرم با درخشندگی کم و بیش صدفی دارد. دوایر سالیانه به دلیل فشردگی چوب تابستانه در مقطع عرضی کاملا مشخص و در مقطع مماسی نقوش مواج و در مقطع عرضی نقوش رگه ای مانند ایجاد کرده است که پره های چوبی ظریف و قهوه ای رنگ و براق در دو مقطع مختلف طولی به صورت لکه ها و دوک ها نمایان است. چوبی نیمه سنگین با پرداخت آسان و هم کشیدگی کم باعث شده تا در صنعت مبلمان و روکش گیری جایگاه ویژه ای داشته باشد.

.

گردو

.

گردو
چوبی ریز بافت، به رنگ خاکستری مایل به قهوای تیره و دارای نقوش زیبا و نسبتاً با دوام است. این چوب نیمه سنگین و نیمه سخت و در مقابل فشار، خمش و کشش مقاوم است. از این چوب بیشتر در کارهای هنری و تزیینی، تهیه روکش، خراطی ساخت مبلمان، ساخت الات موسیقی، قنداق تفنگ، مجسمه سازی، منبت کاری و معرق کاری استفاده می شود.

.

چنار

.

چنار
چوبی به رنگ سفید روشن تا قرمز مایل به قهوه ای است که لکه های قهوه ای صدفی دارد . چوبی است نیمه سخت وسنگین و با دوام که از آن برای ساخت دربهای اماکن متبرکه، دسته ابزار، صندلی، غربال، صندوق استفاده می شود.

.

انواع چوب,چوب,راش,ملچ,افرا,گردو,چنار,بلوط,تبریزی,ممرز,کاج ایرانی,کاج روسی,نراد,ماهگونی,آکاژوآکونه,ساج,تیک,آبنوس,افرا سیاه,والسا,زبان کنجشک,شمشاد,لاله درختی,کاج بلسان,

.

بلوط

.

بلوط 2

.

بلوط
چوبی به رنگ قهوه ای روشن تا تیره، درشت بافت و با دوام است. این چوب نسبتاً نیمه سخت و نیمه سنگین تا سنگین است و در برابر سایش مقاومت زیادی دارد و بهترین چوب برای پارکت، ساخت مبلمان تهیه روکش، تراورس را آهن، مدل سازی است.

.

تبریزی

.

تبریزی
این چوب به رنگ سفید تا کرم روشن است و اغلب لکه های سیاه رنگ و یا قهوه ای دارد. چوبی است نسبتاً نرم، سبک که دوام زیادی ندارد و کار با آن آسان است. برای ساخت کاغذ سازی، کبریت سازی، جعبه سازی، ادوات کشاورزی از آن استفاده می شود.

.

COMMON HORN BEAM

.

ممرز

.

ممرز3

.

ممرز
چوبی ریز بافت به رنگ سفید تا سفید مایل به کرم و سخت و نیمه سنگین است . این چوب در مقابل ضربه و سایش مقاومت دارد و در کاغذ سازی، تخته خرده چوب سازی، تخته فیبر، واگن سازی، دسته ابزار، چوبهای تونلی از آن استفاده می شود.

 

.

کاج

 

.

کاج ایرانی (روس)
واژه چوب روسی در بازار چوب ایران به هر نوع چوب سفید رنگ وارداتی از روسیه تلقی میشود و کاربرد آن هم چندان تفاوتی نمی کند در حالیکه این چوب سفید خود شامل گونه های کاملا متفاوت چون نراد، نوئل و انواع کاجها می شوند.
همچنانکه گفته شد یکی از گونه های چوبی که به چوب روسی معروف است Abies یا نراد است که نام رایج آن در دنیا Fir و Sapen است.
این چوب فاقد درون چوب مشخص و به رنگ سفید مایل به قرمز، فاقد مجاری صمغی، راست تار، سبک، واکشیدگی و همکشیدگی کم، قابلیت ترک خوردن کم هنگام خشک شدن، بسیار خوش کار، سنباده خوری خوب، میخ خوری و پیچ خوری عالی هستند ولی با وجود تمام مزایا به راحتی در مقابل قارچها دچار مرض لکه آبی یا لکه قرمز میشوند از استحکام آن می کاهد. حشرات نیز علاقه زیادی به لانه گزینی و تخم گذاری در آن دارند و باید توجه داشت که چوبها دارای رگه قرمز به هنگام خشک شدن کاملا تاب بر می دارند.
این چوب به علت سبکی و ضریب الاستیته بالا از بهترین چوبها برای اسکلت ساختمان هاست. الیاف بلند و خمیر سفید آن در کاغذسازی مصرف فراوان دارد. در ایران این چوب غالبا در صنایع مبلمان استفاده می شود.

 

.

 

افرا

.

نراد
چوبی به رنگ سفید تا سفید مایل به کرم تا قهوه ای مایل به صورتی است، راست تار و دارای نقوش زیبایی است. چوبی است سبک، نرم و کم دوام که کار با آن آسان است و در کارهای ساختمانی، قفسه سازی، بسته بندی از آن استفاده می شود.

.

آکاژو

.

 

 

ماهاگونی یا آکاژو
آکاژوها به دو دسته آکاژوی آمریکایی و آفریقایی تقسیم میشوند که اغلب آکاژوی آفریقایی در بازار ایران یافت میشود. نام علمی این گونه Khaya inveeonsis و از خانواده Miliacea است. نام های محلی متفاوتی در کشورهای مختلف آفریقا دارد. درون چوب قرمز رنگ و برون چوب نازک سفید مایل به صورتی رنگ دارد. بافت یکدست و وجود پرمگسهای درخشان و براق که با تغییر جهت نور درخشش متفاوتی دارند از ویژگیهای شاخص این چوب است. در مقطع شعاعی نقوش نواری صدفی و در مقاطع مماسی نقوشی متنوع چون موجی، مجعد، جناغی دارد. یکی از پرمصرف ترین چوب های دنیا برای تهیه روکش های قیمتی است. به دلیل همکشیدگی و واکشیدگی کم در هنگام خشک شدن کمتر دچار عیب می شود. ضربه پذیری خوب، پرداخت عالی، پیچ خوری و میخ خوری بالا از خصوصیات بارز این چوب است ولی رنگ پذیری و واکس خوری باید همراه با بتونه کاری انجام شود. در تهیه روکش و مبلسازی بیشترین مصرف را داراست. به دلیل ضربه پذیری و ضریب الاستیسیته بالا در تهیه قایق های بادبانی و تفریحی مناسب است.لازم به ذکر است که چوبهای دیگری نیز تحت عنوان آکاژو در بازار دیده میشوند که اسامی واقعی آنها سیپو، کیسپو و ساپلی است.

.

گابون

.

 

آکونه (گابون)
چوبی است به رنگ صورتی کم رنگ تا پر رنگ، سبک، نرم، ریزبافت و کم دوام که به خوبی ورقه ورقه می شود. برای تهیه کاغذ سازی، قایقهای سبک، و غیره از آن استفاده می شود.

 

.

ساج

.

ساج (تیک)
چوبی است به رنگ قهوه ای طلایی تا قهوه ای پنج پر رنگ با خطهای سیاه که بسیار سنگین و با دوام است. این چوب در صنعت کشتی سازی، صنایع ظریف به خصوص خاتم کاری، ساخت ابزار آزمایشگاهی، روکش گیری، قسمتهای بیرونی و داخلی ساختمان موارد مصرف دارد.

.

آبنوس

.

چوب آبنوس
آبنوس درخت سیاه رنگی است یا چگالی نسبتاً بالا و بسیار خوش بو. تنه داخلی چوب به رنگهای مختلف زرد سفید تا قهوه ای و سیاه دیده می شود و انواع مختلف چوب ابنوس : ابنوس سیاه، آبنوس مرمری یا مرمری آندامان، آبنوس کاکی . آبنوس به دلیل سختی و استهکام بالا در اخت وسایلی نظیر انواع مبلمان، میز و صندلی ، پیانو مورد استفاده قرار می گیرد.

.

.

افرای سیاه

.

چوب افرای سیاه
برای ساخت لوازمی هم چون خط کش و دکوراسیون بزرگ استفاده می شود.

 

.

بالسا

.

چوب والسا – بالسا
سبک ترین چوب تجاری است دارای سفتی و قابلیت فرم دهی فراوانی است. و به رنگهای سفید تا زرد روشن و قهوه ای ملایم دیده می شود. از چوب بالسا در ساخت قطعات صنعتی ظریف مانند: دیوار سازی داخل هوا پیما، در ساخت ماکت ها ، و آثار هنری استفاده می شود.

.

Ash

.

زبان گنجشک (ون)
چوبی است دارای مقاومت و سختی مناسب و دارای قابلیت فرم پذیری مناسب. رنگ این چوب عموماً زرد ملایم است که برای ساخت که برای ساخت قطعات چوبی مانند قاب و فرم تابلو ها، عصا، راکت تنیس استفاده می شود.

.

شمشاد

.

چوب شمشاد
چوب شمشاد به دلیل تراکم بالای آوند ها و لیفهای آن دارای چگالی بالا می باشد. از این چوب در کارهایی استفاده مانند خاتم کاری و و منبت کاری استفاده می شود.

.

لاله درختی

.

چوب لاله درختی
چوبی با بافتهای نزدیک و متراکم و به رنگ زرد وجود دارد و به دلیل کیفیت عالی در ساخت انواع مبلمان قیمتی، ظروف چوبی ، جعبه ها ، اسباب بازی و غیره به کار می رود.

.

کاج بالسام

.

چوب کاج بلسان ( Balsam fir )
چوب کاج بلسان یا چوب نراد که از خانواده کاج است و به رنگهای سفید،قهوه ای، و با رگه های صاف و ظریف دیده می شود و به طور عمده برای خمیر کاغذ و جعبه سازی مورد استفاده قرار می گیرد. اما شیره و صمغ حاصل از این درخت به عنوان چسب شفاف به کار می رود و در رنگهای مختلف روغنی از آن استفاده می شود.

.

.

 

گیلاس 2

.

گیلاس

.

گیلاس

.

گیلاس

دارای گونه‌های متعدد و در تمام ایران پراکنده است. این گیاه احتمالاً از منطقه‌ای بین دریای سیاه و دریای خزر منشا گرفته است. ولی به نظر می‌رسد که در زمانهای قدیم آن را به اروپا برده باشند. بیشتر ارقام کشت شده آن در سرتاسر دنیا از اروپا منشا گرفته‌اند، ولی تعدادی از ارقام مهم، در مناطق گیلاس خیز محلی انتخاب یا اصلاح گردیده‌اند.

ایران با تولید ۲۲۵ هزار تن (۱۲درصد تولیددنیا) سومین تولید کننده گیلاس در جهان می‌باشد (بعد از ترکیه و آمریکا).

.

فندق.jpg2

.

فندق

.

فندق

.

فَندُق

یا فندق معمولی با نام علمی Corylus avellana درختچه‌ای است به ارتفاع تقریباً دو متر که ارتفاع آن در نواحی مساعد تا ارتفاع ۶ متر نیز می‌رسد. درخت فندق بومی اروپا و آسیای صغیر است. برگ‌های درخت فندق پهن و نوک‌تیز با دو ردیف دندانه، به‌رنگ سبز و یا دمبرگی بطول تقریباً یک سانتی‌متر می‌باشد. فندق دارای دو نوع گل نر و ماده‌است که بصورت سنبله آویخته در پاییز ظاهر می‌شود. فندق گرد ۲/۵-۱/۵ سانتی‌متر است. دارای پوششی سبز رنگ بوده که پس از خشک شدن تدریجاً از آن جدا می‌گردد.

.

ونگه 2

.

ونگه

 

.

.

گردآوری و تنظیم :  www.ichoob.ir

.

.

 

نویسنده: آیچوب

شما هم دیدگاه خود را در مورد این نوشته بیان کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاه ها

 1. سلام.میخواستم مییز کامپیوتری بخرم از جنس چوب روسی.فرمودید که ممکنه ممکنه قارچ بزنه یا لانه حشرات
  حقیقتش خیلی نگران شدم.میشه در این مورد توضیح بفرمایید

 2. سلام
  من ساکن زنجان هستم. میخوام با چوب بلوط و گردو سیاه میز بسازم. امکان داره تامین کننده ای برای این چوبها به صورت الوار خشک معرفی کنید. اگر تهران باشه هم موردی نداره.
  خیلی ممنون.

 3. درود برشما .
  اگه میشه شیوه نازک کردن چوب برای ساخت ترکه جهت ساخت کاسه ساز رو بهم توضیح بدین .با سپاس.

 4. Sayed Hussein سلام. من هم اهل گچساران هستم و یه کارگاه تو خونمون دارم فقط برا تفریح کارای هنری با چوب می سازم.کنده ها ی درخت زیادی جمع کردم و برش میدم .دوس دارم بیشتر با هم آشنا بشیم. رحیم حسینی
  rahim_hosseini2000@yahoo.com

 5. با سلام.
  من تازه کار با چوب رو شروع کردم میخاستم خاهش کنم یه سری چوب برای شروع معرفی کنید و قیمت تقریبیشونم بگید.

  1. @امین اقایی,
   سلام دوست عزیز
   برای شروع از چوب روسی استفاده کنید.
   حدودا متر مکعبی یک میلیون تومان.
   چوب صنعتیه
   به نسبت ارزون قیمت تره
   بافتی نرم داره و میشه راحت تر کار کرد.
   و ….

 6. سلام
  از دوستان شهرستانی تقاضای راهنمایی داشتم ک چطور چوب هایی غیر از چوب روسی تهیه میکنند؟ من بندرعباس هستم و اینجا چوب فروشی ها فقط چوب روسی کار میکنند.
  ممنون میشم کسایی ک قبلا تجربه ای در این زمینه داشتن راهنمایی کنند و آیا برای کسی فروش خرد و ارسال مقدور هست؟ با تشکر

  1. بهترین نوع استعلام قیمت پرس و جوی محیطی هست ( سوال از فروشگاه ها )
   امکان بررسی قیمت از طریق بعضی سایت های فروشگاهی نیز هست

 7. با سلام خدمت نویسنده ی محترم
  ضمن تشکر از حمایت و تلاش شما برای پیشرفت هنر و هنر افرینی و همچنین پرورش استعدادهای ناب ایرانی من ساکن اهواز هستم و مدت زیادی هست که سایت شما رو دنبال میکنم یه کارگاه خونگی دارم و بسیار علاقمند به کارهای هنری(چوبی) هستم تا الان هم کارای زیادی رو ساختم و استقبال خوبی هم شده که اگر تمایل داشته باشید میتونم نمونه کارها و روشهای ساختش رو در اختیار بازدید کنندگان قرار بدم اما سبک کاری من بیشتر سبک روستیک بوده و شناخت زیادی نسبت به چوبها ندارم برای کارهام هم بیشتر از چوب چندل و روس استفاده میکنم چون توی اهواز بازاری واسه خرید چوبهای دیگه مثل راش گردو و بلوط که تقریبا پر کارامد هست پیدا نکردم ممنون میشم اگر اطلاعاتی در مورد قیمت این چوبها و محل تهیه شون به بنده بدید با تشکر.

  1. @seyed hossein,

   سلام دوست عزیز
   شما میتونید نمونه کار های و توضیحات مربوطه رو به آدرس ایمیل سایت ارسال کنید تا منتشر بشه.
   info@ichoob.ir
   در زمینه ی قیمت و آدرس چوب فروشی در شیراز متاسفانه اطلاعات نداریم.
   موفق باشید.

 8. با سلام
  ممنون از اظلاعات خوبی که در سایتتون قرار می دهید. فقط لطفا ابتدا نام گونه را بنویسید و سپس عکس و سپس توضیحات را اضافه کنید. چون برای بعضی گونه ها دو عکس قرار دادید و معلوم نیست متعلق به گونه بالایی است یا پایینی.
  مثلا عکس زیر نوشته آبنوس مربوط به آبنوس است یا افرای سیاه. جالبه به هیچکدام هم نمی آید.

 9. سلام میشه یه سایت برای خرید چوب بهم معرفی کنید توی شهر ما هرچی میگردم چوب خوبی پیدا نمیکنم

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

منتظر نظر شما در خصوص این مطلب هستیم:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیشنهاد آیچوب
جدیدترین عناوین
پر بازدیدترین ها