آیچوب,دکوراسیون,هنر های چوبی,ابزار,

ابزار نجاری,نجاری مدرن,چوب,رنگ چوب

آموزش سندبلاست چوب به سه روش

آموزش سندبلاست,سندبلاست چوب,نقش چوب,نقشدار کردن چوب,کار با چوب,طرح چوب,سندبلاست,

 

 

با سلام این روزها با توجه به افزایش مدل های رنگی وهمچنین افزایش مقاومت شایع ترین نوع چوب موجود در بازار ایران یعنی همان چوب روسی از تکنیکی به نام سندبلاست استفاده میشود سندبلاست درواقع ….

.

.

.

IMG_۲۰۱۵۰۷۲۰_۱۷۵۲۲۲

 

.

.

 

 

 

 

سندبلاست درواقع فرایندی است که طی آن ذرات ریز ساینده بر روی سطح بافشار زیاد بادپاشیده میشود .

بد نیست بدانیم که عمل سندبلاست برای اولین بار توسط,شخصی به نام ژنرال بنجامین تیلگمن آمریکایی کشف شد ماجرا از این قرار بود: زمانیکه او در قرارگاه نظامی اش مشغول استراحت بود وطوفان شن هم در حال وزیدن، چیزی توجه اورا به خود جلب کرد قسمتی از شیشه پنجره اتاق بر اثر برخورد شن، مات و زبر شده بود این مسأله باعث ایجاد جرقه ای در ذهن بنجامین تیلگمن شد تا دستگاهی بسازد که بتواند شن را با سرعت زیاد پرتاب کند و اینگونه شد که بنجامین پدر سندبلاست دنیا لقب گرفت تا خدمت بزرگی به جامعه بشری کرده باشد . وی در خاطراتش میگوید( سالهای زیادی از عمرم را در قالب نیروی نظامی تلف کردم اما خوشحالم که ایده اولیه دستگاهی که ساختم باعث شد  تا بفهمم خداوند انسانها را با اهداف بسیار بزرگ آفرید در حالی که ما انسانها همه چیز خود را صرف مسایل پوچ و واهی میکنیم ) امروزه از این روش جهت زدودن چربی،غبار،زنگ،جرم,رنگ و … از سطح اشیاء مختلف خصوصا” فلزات استفاده میشود به نحوی که اگر شما یک تکه آهن قراضه زنگ زده را به یک کارگاه سندبلاست بسپارید بعد از تحویل اولین فکری که به ذهن شما خطور میکند این است که حتما” یکه قطعه آهن نو با کار قبلی شما تعویض شده است .

امروزه از این روش به عنوان یک صنعت بازیافت با حداقل هزینه یاد شده علاوه بر اینکه این روش توانسته جای خود را در صنایع دیگری از جمله صنایع چوبی باز کند. همانطور که میدانید چوب روس یکی از چوبهای غیر همگن است که بافت بسیار نرمی دارد که همین مسأله میتواند مشکلات جانبی زیادی تولید کند (مثل ضربه پذیری بالا،عدم مقاومت در برابر رطوبت،اشعه یو وی آفتاب و عوامل جوی،ترک خوردن و تاب برداشتن وغیره) عمل سندبلاست در این قسمت میتواند به یاری ما بیاید تا علاوه بر مرتفع کردن مشکلاتی که ذکر شد نقش و رگه های چوب را به نحو زیادی آشکار میکند به گونه ای که این رگه ها با دست قابل لمس میشوند.

به طور کلی عمل سندبلاست به دو روش پاششی و دستی انجام میشود

در روش پاششی از وسایلی همچون کمپرسورهای قدرتمند باد یا برج باد(که معمولا” برجهای باد در کارخانجات صنعتی به کار گرفته میشود) نازل پاشش، مخزن شن،نوار نقاله های متحرک جهت هدایت قطعات وتجهیزات ایمنی استفاده میشود که به طبع این امکانات نمیتواند در اختیار تمامی هنر دوستان عزیز باشد.

در این مطلب هدف ما آموزش روش دستی سندبلاست بوده به نحوی که برای تمامی کاربران عزیز قابل اجرا باشد

.

.

آموزش سندبلاست,سندبلاست چوب,نقش چوب,نقشدار کردن چوب,کار با چوب,طرح چوب,سندبلاست,

.

 روش اول:

  وسایل مورد نیاز:

دستکش برزنتی

فرچه سیمی دستی

مقداری نفت یا تینر روغنی

ابتدا سطح کار مورد نظر را توسط پارچه یا قلم مو آغشته به نفت یا تینر روغنی کنید

.

آموزش سندبلاست,سندبلاست چوب,نقش چوب,نقشدار کردن چوب,کار با چوب,طرح چوب,سندبلاست,

.

پس از نیم ساعت فرچه سیمی را با قدرت و مداوم درجهت الیاف چوب بکشید بلافاصله مشاهده خواهید کرد که الیاف نرم چوب از بین رفته و الیاف سفت باقی میماند به نحوی که سطح چوب دارای برجستگیها و فرو رفتگی هایی میشود

روش دوم:

  وسایل مورد نیاز:

دریل برقی دستی

نفت یا تینر روغنی

دستکش برزنتی

عینک کار

ماسک

فرچه سیمی خورشیدی شکل و پایه دار که در تمامی ابزار فروشیها موجود است.

.

ichoob.ir wood sandblast 1111 (4)

.

اکنون مطابق روش اول کار را آغشته به نفت یا تینر روغنی کنید تجهیزات ایمنی خود را بپوشید و فرچه سیمی را بر روی دریل سوار کنید ودر جهت الیاف چوب کار را شروع کنید . دوستان دقت داشته باشید که چون در این روش از سرعت وقدرت بالا تری نسبت به روش اول برخوردار هستند از دقت و سرعت بالا تری هم باید استفاده کرد به طور مثال نگه داشتن فرچه و تعلل باعث گود شدن بیش از حد و نهایتا” بدفرم شدن شکل چوب میشود .

.

ichoob.ir wood sandblast 1111 (6)

.

حتی الامکان سعی کنید دریل را وارونه نگه دارید زیرا این عمل باعث میشود تا جهت باد خروجی دریل عوض شود  . در قسمت سر آرمیچر دریل پروانه ای تعبیه شده تا از طریق شیارهای قسمت جلو هوا را به داخل میکشد و از طریق شیارهای عقب خارج میشود این عمل به منزله یک فن جهت خنک شدن آرمیچر است وقتی شما دریل را در جهت صحیح دست بگیرید خاک و ذرات چوب را داخل کشیده وآن را به سمت صورت و چشمان شما پرتاب میکند اما وقتی دریل را وارونه نگه دارید خاک و ذرات چوب از قسمت پایین و به طرفین پرتاب میشود ضمن اینکه باد طبیعی خود دریل هم دیگر آزار دهنده نیست.

.

ichoob.ir wood sandblast 1111 (7)

.

علاوه بر این تمامی کارشناسان بهداشت کار معتقدند بادی که از ابزارآلات صنعتی مانند اره،رنده،فرز،سنگ فرز،دریل و غیره ساطع میشود ، دارای فشار زیادی است که باعث سر درد و سینزیت میشود.

.

ichoob.ir wood sandblast 1111 (8)

.

.

روش سوم:

  وسایل مورد نیاز:

ماشین پوست

یک عددشفت کمکی واسطه به طول ۱۳ سانت و ضخامت  ۲۰ میلیمتر که انتهای آن از داخل ۳سانت رزوه نمره ۱۴شده و قسمت بالای آن هم  ۶ سانت همان روزه ۱۴ باشد یعنی یک توپیچ روپیچ باشد.علت رزوه ۱۴هم این است که رزوه شفت تمام ماشین پوستها شماره ۱۴است

مهره صفحه پولیش

فرچه تخت خورشیدی به قطر ۱۰ تا ۱۵  سانت ۲ عدد

دستکش برزنتی حتی الامکان ماسک تمام صورت یا عینک کار و ماسک تنفسی

نفت یا تینر روغنی

.

قابل توجه دوستان که این روش جهت دوستان حرفه ای کار توصیه میشه چون برای کار زیاد دیگه دریل هم زمانبر میشه وهم جواب نمیده.

قبل از هر چیز فرچه سیمی ها رو اگر روی هم بذارید میبینید که بین اونها فاصله ای به اندازه نیم سانتی متر هست دلیل این فاصله هم واشری که به صورت در پوش بر روی سوراخ این فرچه ها تعبیه شده. اگه یه پیچ گوشتی زیر این واشر کنید به راحتی از جاش در میاد.

از هر فرچه یه واشر در بیارین بعد اون طرفهایی رو که واشرش رو در آوردین رو هم بذارین کاملا” به هم میچسبه و تخت میشه البته در بعضی از فرچه ها از واشر تخت استفاده کردند و نیازی نیست که واشرش در بیاد. به هر جهت اول امتحان کنید در این مرحله یک واشر با ضخامت ۲/۵ تا ۳ سانت با قطر ۳/۵ تا ۴ سانت تهیه کنید ابتدا واشر رو زیر بذارید و سپس فرچه ها رو گذاشته و بعد مهره صفحه پولیش رو ببندید .شفت را با استفاده از گیره یا انبر قفلی محکم نگه دارید و مهره صفحه پولیش را کاملا” محکم کنید حالا شفت روی ماشین پوست بگیرید و از نتیجه اش لذت ببرید .
نکته:علت استفاده از دو فرچه بیشتر شدن ضخامت فرچه هاست تا سطح کار گیرش زیادتر بشه

نکته : علت استفاده از نفت یا تینر روغنی این هست که چوب کاملا” نرم میشه و سرعت عمل شما به نحوه بسیار بالایی افزایش پیدا میکنه .

نکته : هرگز از روش سوزاندن مستقیم چوب جهت عمل سندبلاست استفاده نکنید چون این کار باعث نابود شدن قسمتی از چوب میشه ودر ثانی شکل ناهنجاری پیدا میکنه در عمل سندبلاست صحیح اونی که به شکل سوخته مشاهده میشه در واقع با تکنیک رنگ درست میشه نه با سوزاندن چوب

انشاءا.. در مطلب بعدی به روشهای رنگ سندبلاست خواهیم پرداخت موفق باشید .

.

www.ichoob.ir

.

.

نویسنده: آیچوب

شما هم دیدگاه خود را در مورد این نوشته بیان کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاه ها

 1. این آموزش سندبلاست نیست .. برس سیمی و کفساب برقی با سند بلاست که پاشش ماسه مخصوص با دستگاه گان و کمپرسور بادی هست بکلی متفاوته … عجیبه … خوانندگان هم اصلا متوجه نمیشن که هیچ تشکر هم میکنن !

  1. بله. واژه سند هم به همین معناست . منظور مشابه سازی طرحی هست که سندبلاست ایجاد میکند اما با روشی ارزانتر و قابل دسترس.
   واژه مرسوم و جا افتاده ای هست برای دوستانی که در این هنر صنعت فعالیت دارند به همین دلیل نیازی به توضیح این مورد نبوده . خواننده حتما متوجه موضوع به این روشنی هست.

 2. با سلام و خسته نباشيد،اقا خدا پدر و مادرتونو بيامرزه به هيچ وجح فكر نميكردم همچين اموزش دقيقي رو پيدا كنم واقعا كارم راه افتاد👍🏿👍🏿👍🏿👍🏿👍🏿

 3. سلام ای کاش وقتی یک طرحی رو میزنین بگین که از چه چوب هایی برا طرح استفاده میکنین یا بگین بهتر از چه چوب هایی استفاده کنیم مثلا گل که تو میز استفاده میکنین برا گل از چه چوب هایی استفاده میکنین . یا بقیه کار هایی که میذارین .البته میدونم همه شماهایی که اینجا هستین با توجه به سوالایی که پرسیده میشه خیلی پیشرفته تر از اینا هستین ولی تورو خدا به فکر ما باشین .البته بالاخره من مجموعه بزرگ معرقکار و سفارش دادم با توجه به اینکه میگین زبان اصلیه چقد از این مجموعه متوجه میشمو نمیدونم .ولی امیدوارم یه خورده پیشرفت کنم دیگه شماها رو انقد زحمت ندم.ممنون

  1. درود
   برای رنگ بندی طرح هیچ استانداردی رایج نیست . یک هنر هست و کاملا تابع ذوق و تجربه هنری هنرمند .
   علاوه بر اینکه از یک چوب ممکن هست صد ها طیف رنگ موجود باشد ، رنگ بندی اثر نیز کاملا تابع شرایطی هست که عرض شد
   بنابراین بیان مثلا فلان رنگ از چوبی برای جایی از کار تنها برای دوستانی کاربرد خواهد داشت که د ابتدای راه بوده و مشغول آموختن اولیه کار هستند .
   سعی کنید چوب ها را بشناسید. برای حرفه ای تر شدند هم تلاش کنید با دیدن آثار خوب و متفاوت سواد دیداری خود را از این هنر عمق بخشید .
   خوب دیدن کارهای خوب بهترین استاد هست برای شما .
   البته اینکه بپرسید در کجای کار ( ساخته شده اثر و نه طرح) چه چوبی استفاده شده برای دوستان معرقکار مفید هست .

 4. استاد جان خیلی بزرگوارید، ایشالله تنتون همیشه سلامت باشه، دعا گو هستم و میدونم ارزش کارتون چقدر زیاده! شما منت بگذارید و راهنمایی بفرمایید ما با دستور شما تا نوک قله کوه قاف هم میریم! چشم ایمیل میکنم.

 5. استاد این رنگ بر روی درب و ببینید چه خوشرنگ است با شاپان نمیشود چنین رنگی درست کرد؟ از چه رنگی استفتده شده؟

  روی همین درب دوباره میتوان نیم پلی استر تنها زد برای براقیت؟ سالها گذشته و براقیتش کم شده است

 6. میشه راهنمایی بفرمایید اگر بخوام رنگی شبیه به رنگ قبلیش که در پایین عکسش و قرار دادم کار کنم باید از رنگهای پوششی استفاده کنم؟ اگر بله بهتر است روغنی باشه یا فوری ؟ با توجه به وضعیت کار قبلی سمباده بزنم و صاف کنم و سپس رنگ و سیلر ونیم پلی استر البته زدن بتونه برای این کار الزامی است درسته به خاطر ماندگاری رنگ بر روی چوب؟
  استاد میتونم همین طیف رنگ و در بیارم که با بقیه دربها دو رنگ نشه؟ البته خودمم نمیدونم چجوری یا بیخیال بشم و یک رنگ خوشرنگ دیگه کار کنم میشه شما یک رنگ ایده بدید و دقیقا بفرمایید چیکار کنم؟ خلاصه یه کاری کردم که اگر دوست ندارید یه جوون شبها در کوچه بخوابه کمک کنید! ممنون و تشکر

  http://uupload.ir/files/f2no_۲۰۱۶۰۵۲۲_۱۰۱۷۳۰.jpg

 7. آرش
  سند بلاست که شما انجام دادی نیمه کاره بوده اگه اینکار رو با دقت و درست انجام بدی بسیار تمیز و خوب میشه متأسفانه اکثر کاربرها این مطالب آموزشی رو که بنده تألیف کردم به دقت مطالعه نمیکنند وبعد با دنیایی از ابهام و پرسش روبرو میشند اگه متن رو به دقت مطالعه کنید هیچ جای ابهامی براتون باقی نمیمونه یادتون باشه اینکه اطرافیان شما از اینکار خوششون نیومده در واقع ایرادهای زیاد از حد کار رو دارند به شما گوشزد میکنند پس سعی کنید این عیبها رو برطرف کنید در مورد مقاومت رنگ اکریلیک هم خودتون قضاوت کنید وقتی رنگی حلالش آب باشه میشه در برابر آب مقاوم باشه؟ خب پس اگه اینطوری باشه رنگهای فوری هم در برابر تینر مقاومند و رنگهای روغنی هم در برابر بنزین مقاومند اون کسانی که این ادعا ها رو میکنند خب اگه درست میگند جلوی مشتری دیوار رو بشورند ببینیم این مطالب صحت داره یا نه موفق باشید

 8. سلام استاد. خسته نباشید. درب چوبی کابینت آشپزخانه را به خاطر فرسوده شدن با دلر و فرچه مقداری سند بلاست کردم و شاپان زدم عکس و با لینک در پایین قرار دادم به نظرتون تو ذوق هست؟ یک مقدار عجله ای شد و جایرکار داشت با اینکه شاپان یکرنگ بود ولی کار تیره روشن شد فکر کن به خاطر بافت چوب است. البته بد نیست ولی دیگران خوششون نیومد کلا از چشم ووابرو و رنگش! گفتم با سمباده دوباره صاف کنم و یه رنگ جالب کار کنم شما پیشنهادی دارید؟ یه سوال دیگه هم داشتم در بالا فرموده بودید رنگ آکریلیک کلا مقاوم نیست این موضوع در مورد دیوار هم صدق میکنه پس اینکه نقاشها برای دیوار میگویند قابل شستشو است تبلیغاته ؟ خیلی ممنونم و تشکر به خاطر راهنماییهاتون

  http://uupload.ir/files/fmfs_۲۰۱۶۰۵۲۱_۲۰۵۱۰۱.jpg

 9. مینا
  با سلام و عرض تبریک متقابل
  کلیه مراحل رنگی بعد از انجام سند بلاست باید اجرا بشه و به پرداخت کاری ویژه ای هم نیاز نیست ودر مورد نوع رنگ هم شخصا”از رنگهای فوری استفاده میکنم اون عکس بالای صفحه هم یه چوب سند بلاست شده معمولی هستش که در اثر انعکاس نور فلش دوربین و پردازش کامپیوتری این شکلی شده که مسؤلین سایت زحمت ویرایش عکسها رو به عهده دارند ولی انجام این کار هم چندان کار سختی نیست اگه مطلب آموزشی رو کامل مطالعه فرمایید روش انجامش رو متوجه خواهید شد موفق باشید

 10. سلام،
  با تشکر فراوان از مطالب مفید شما و تبریک سال نو،

  آیا رنگ رو بعد از انجام عملیت سند بلست باید زد؟ قبل از رنگ کاری به پرداخت ویژه ای نیاز نیست؟ شما چه نوع رنگی رو پیشنهاد می کنید که بیشتر با این تکنیک هماهنگ باشه؟ من معمولا از رنگ پایه روغنی موج نما استفاده می کنم. فکر می کنید با این تکنیک خوب در میاد؟
  می خوام به کیفیتی شبیه به اولین عکسی که در بالای صفحه گذاشتین (چوب طوسی با تاش های آبی) برسم.

 11. عادله
  با سلام
  بله هیچ اشکال نداره صد بار دیگه هم اگه بخواهید بر روی کار رنگ شده تغییر رنگ بدین مشکلی نیست البته به شرط آنکه جنسیت رنگ مشخص باشه یعنی از یک خانواده رنگی مثلا یا رنگتون کلا”فوری باشه یا کلا”روغنی موفق باشید

 12. سلام. خیلی ممنون از مطالبتون. آیا میشه روی چوب سند بلاست شده که الان رنگ نقره ای داره دوباره یه رنگ دیگه مثلا قهوه‌ای زد؟

 13. آیچوب عرض ادب و احترام
  میخواستم یه نیمکت برای فضای باز رنگ پلی یورتان بزنم ولی هیچ اطلاعاتی ندارم و آیا میتونیم خودمون انجام بدیم یا تمرین و سابقه میخواد
  چون در کامنتها که مطالعه میکردم اشاره ای نشده بود
  بسیار ممنون

 14. با تشکر از شما استاد عزیز
  و سپاس و قدردانی بسیار از شما که اطلاعاتتون رو اینقدر بی ریا و خالصانه در اختیار عموم قرار میدهید .

 15. مهیار
  باسلام به شما دوست گرامی ممنون از لطفتون
  خیر دوست گرامی رنگهای اکریلیک پایه آب هستند وبه هیچ عنوان مقاومت ندارند فقط از رنگهای فوری یا پلی یورتان استفاده فرمایید موفق باشی

 16. آیچوبعزیز از مطلب بسیار زیبا و کاربردی شما لذت بردم ممنون از جنابعالی و سایت وزین آیچوب

 17. سلام
  از آموزش بی ریا و خالص شما کمال تشکر را دارم
  از استاد عزیز آیچوب این پرسش رو داشتم که آیا رنگ اکریلیک براق (برای مثل سفید)اگر پوشش کافی داشته باشه میتونه چوب رو در مقابل آب و رطوبت مقاوم کنه (البته برای بازه زمانی مثلا 2 یا 3 سال ) من این سوال رو برای نرده های چوبی خارج ساختمانی که به صورت تزئینی هستن دارم.
  ممنون

 18. سید علی
  با سلام.اگه منظورتون ام دی اف خامه که میتونید از نیم پلی استرمات استفاده کنید اگر هم منظورتون ام دی اف های گلس یا شرکتی هست که خوب میتونید از نوع مات استفاده کنید موفق باشید

 19. باسلام وعرض تبریک عیدقربان وقدیر خسته نباشید روش شمادربعضی ازکارها ی چوب بسیار کارآمداست اگرروشی برای مات کردن سطح ام دی اف مد نظردارید عنایت بفرمایید پیشاپیش سپاسگزاری میکنم .

 20. با تشکر از آیچوب عزیزبابت این مطلب مفید.جهت اطلاع سایر دوستان،یادم اومد زمانی درمورد همین تکنیک ازیک نجار سوءال کردم و ایشون روش کار رو بهم یاد نداد و گفت همینجوری که نمیشه!و برام تعریف کرد که بنابر نیازی، برای یاد گرفتنش رفتم اصفهان ولی اونجا تو کارگاه راهم ندادن! خلاصه اینکه آسون بدست نیاورده بود و نمیخواست به راحتی یاد بده.موظف هم نبود.لطفی بود که دلش نخواست انجام بده.پس باید گفت خوش به حال کسانی که این روشها رو نمیدونستن و با این مطلب یاد گرفتن، چون شاید به همین راحتی هم کسی بهشون آموزش نمیداد.شایسته هست قدرش رو بدونن.

 21. علی
  با سلام به شما دوست عزیز ممنون از راهنمایی تون بنده در ابتدای متن آموزشی در رابطه با نحوه های لایه برداری قدری توضیح دادم توجه داشته باشید که هدف ما آموزش نکات رایجی است که در بین همه کاربرد دارد و در مبحث آموزش ابتدا بایست مطالب رو به صورت عامیانه ورایج تعلیم داد سپس در صورت لزوم به مبحث حرفه ای آن پرداخت حال اینکه هدف سایت آموزش احتیاجات عامیانه است چیزی که مشکل عمومی را برطر ف کند البته با کمترین هزینه ودر نهایت سادگی شما خودتان قضاوت کنید توضیح راجع به شات بلاست ونیو بلاست غیر از اینکه تأیید طلبی باشد ضرورتی برای کاربران آیچوب دارد؟موفق باشی

 22. نمیدونم چرا به اینکار میگین سندبلاست!!! شما که ماشالله تاریخچه و پدرش هم میشناسین! سندبلاست یعنی لایه برداری با طوفان شنی! در حالی که در این روش نه شنی داریم نه طوفانی! اسم این فرایند براشینگ (Brushing) به معنای برس کشی هست، فرآیند سندینگ به معنای لایه برداری با دستگاه سمباده پوسته که بازهم با براشینگ متفاوته! دستگاه مخصوص [sander] خودش رو هم داره!
  البته بین همه نجارها و حتی متخصصین صنعت چوب تو ایران سند بلاست رواج پیدا کرده که نمیدونم چرا! تازه خیلی ها میگن ” سند پــــــــلاست” دیگه اونارو کجای دلم بزارم، نمیدونم

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

منتظر نظر شما در خصوص این مطلب هستیم:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیشنهاد آیچوب
جدیدترین عناوین
پر بازدیدترین ها