آیچوب,دکوراسیون,هنر های چوبی,ابزار,

ابزار نجاری,نجاری مدرن,چوب,رنگ چوب

آموزش سندبلاست چوب به سه روش

آموزش سندبلاست,سندبلاست چوب,نقش چوب,نقشدار کردن چوب,کار با چوب,طرح چوب,سندبلاست,

 

 

با سلام این روزها با توجه به افزایش مدل های رنگی وهمچنین افزایش مقاومت شایع ترین نوع چوب موجود در بازار ایران یعنی همان چوب روسی از تکنیکی به نام سندبلاست استفاده میشود سندبلاست درواقع ….

.

.

.

IMG_۲۰۱۵۰۷۲۰_۱۷۵۲۲۲

 

.

.

 

 

 

 

سندبلاست درواقع فرایندی است که طی آن ذرات ریز ساینده بر روی سطح بافشار زیاد بادپاشیده میشود .

بد نیست بدانیم که عمل سندبلاست برای اولین بار توسط,شخصی به نام ژنرال بنجامین تیلگمن آمریکایی کشف شد ماجرا از این قرار بود: زمانیکه او در قرارگاه نظامی اش مشغول استراحت بود وطوفان شن هم در حال وزیدن، چیزی توجه اورا به خود جلب کرد قسمتی از شیشه پنجره اتاق بر اثر برخورد شن، مات و زبر شده بود این مسأله باعث ایجاد جرقه ای در ذهن بنجامین تیلگمن شد تا دستگاهی بسازد که بتواند شن را با سرعت زیاد پرتاب کند و اینگونه شد که بنجامین پدر سندبلاست دنیا لقب گرفت تا خدمت بزرگی به جامعه بشری کرده باشد . وی در خاطراتش میگوید( سالهای زیادی از عمرم را در قالب نیروی نظامی تلف کردم اما خوشحالم که ایده اولیه دستگاهی که ساختم باعث شد  تا بفهمم خداوند انسانها را با اهداف بسیار بزرگ آفرید در حالی که ما انسانها همه چیز خود را صرف مسایل پوچ و واهی میکنیم ) امروزه از این روش جهت زدودن چربی،غبار،زنگ،جرم,رنگ و … از سطح اشیاء مختلف خصوصا” فلزات استفاده میشود به نحوی که اگر شما یک تکه آهن قراضه زنگ زده را به یک کارگاه سندبلاست بسپارید بعد از تحویل اولین فکری که به ذهن شما خطور میکند این است که حتما” یکه قطعه آهن نو با کار قبلی شما تعویض شده است .

امروزه از این روش به عنوان یک صنعت بازیافت با حداقل هزینه یاد شده علاوه بر اینکه این روش توانسته جای خود را در صنایع دیگری از جمله صنایع چوبی باز کند. همانطور که میدانید چوب روس یکی از چوبهای غیر همگن است که بافت بسیار نرمی دارد که همین مسأله میتواند مشکلات جانبی زیادی تولید کند (مثل ضربه پذیری بالا،عدم مقاومت در برابر رطوبت،اشعه یو وی آفتاب و عوامل جوی،ترک خوردن و تاب برداشتن وغیره) عمل سندبلاست در این قسمت میتواند به یاری ما بیاید تا علاوه بر مرتفع کردن مشکلاتی که ذکر شد نقش و رگه های چوب را به نحو زیادی آشکار میکند به گونه ای که این رگه ها با دست قابل لمس میشوند.

به طور کلی عمل سندبلاست به دو روش پاششی و دستی انجام میشود

در روش پاششی از وسایلی همچون کمپرسورهای قدرتمند باد یا برج باد(که معمولا” برجهای باد در کارخانجات صنعتی به کار گرفته میشود) نازل پاشش، مخزن شن،نوار نقاله های متحرک جهت هدایت قطعات وتجهیزات ایمنی استفاده میشود که به طبع این امکانات نمیتواند در اختیار تمامی هنر دوستان عزیز باشد.

در این مطلب هدف ما آموزش روش دستی سندبلاست بوده به نحوی که برای تمامی کاربران عزیز قابل اجرا باشد

.

.

آموزش سندبلاست,سندبلاست چوب,نقش چوب,نقشدار کردن چوب,کار با چوب,طرح چوب,سندبلاست,

.

 روش اول:

  وسایل مورد نیاز:

دستکش برزنتی

فرچه سیمی دستی

مقداری نفت یا تینر روغنی

ابتدا سطح کار مورد نظر را توسط پارچه یا قلم مو آغشته به نفت یا تینر روغنی کنید

.

آموزش سندبلاست,سندبلاست چوب,نقش چوب,نقشدار کردن چوب,کار با چوب,طرح چوب,سندبلاست,

.

پس از نیم ساعت فرچه سیمی را با قدرت و مداوم درجهت الیاف چوب بکشید بلافاصله مشاهده خواهید کرد که الیاف نرم چوب از بین رفته و الیاف سفت باقی میماند به نحوی که سطح چوب دارای برجستگیها و فرو رفتگی هایی میشود

روش دوم:

  وسایل مورد نیاز:

دریل برقی دستی

نفت یا تینر روغنی

دستکش برزنتی

عینک کار

ماسک

فرچه سیمی خورشیدی شکل و پایه دار که در تمامی ابزار فروشیها موجود است.

.

ichoob.ir wood sandblast 1111 (4)

.

اکنون مطابق روش اول کار را آغشته به نفت یا تینر روغنی کنید تجهیزات ایمنی خود را بپوشید و فرچه سیمی را بر روی دریل سوار کنید ودر جهت الیاف چوب کار را شروع کنید . دوستان دقت داشته باشید که چون در این روش از سرعت وقدرت بالا تری نسبت به روش اول برخوردار هستند از دقت و سرعت بالا تری هم باید استفاده کرد به طور مثال نگه داشتن فرچه و تعلل باعث گود شدن بیش از حد و نهایتا” بدفرم شدن شکل چوب میشود .

.

ichoob.ir wood sandblast 1111 (6)

.

حتی الامکان سعی کنید دریل را وارونه نگه دارید زیرا این عمل باعث میشود تا جهت باد خروجی دریل عوض شود  . در قسمت سر آرمیچر دریل پروانه ای تعبیه شده تا از طریق شیارهای قسمت جلو هوا را به داخل میکشد و از طریق شیارهای عقب خارج میشود این عمل به منزله یک فن جهت خنک شدن آرمیچر است وقتی شما دریل را در جهت صحیح دست بگیرید خاک و ذرات چوب را داخل کشیده وآن را به سمت صورت و چشمان شما پرتاب میکند اما وقتی دریل را وارونه نگه دارید خاک و ذرات چوب از قسمت پایین و به طرفین پرتاب میشود ضمن اینکه باد طبیعی خود دریل هم دیگر آزار دهنده نیست.

.

ichoob.ir wood sandblast 1111 (7)

.

علاوه بر این تمامی کارشناسان بهداشت کار معتقدند بادی که از ابزارآلات صنعتی مانند اره،رنده،فرز،سنگ فرز،دریل و غیره ساطع میشود ، دارای فشار زیادی است که باعث سر درد و سینزیت میشود.

.

ichoob.ir wood sandblast 1111 (8)

.

.

روش سوم:

  وسایل مورد نیاز:

ماشین پوست

یک عددشفت کمکی واسطه به طول ۱۳ سانت و ضخامت  ۲۰ میلیمتر که انتهای آن از داخل ۳سانت رزوه نمره ۱۴شده و قسمت بالای آن هم  ۶ سانت همان روزه ۱۴ باشد یعنی یک توپیچ روپیچ باشد.علت رزوه ۱۴هم این است که رزوه شفت تمام ماشین پوستها شماره ۱۴است

مهره صفحه پولیش

فرچه تخت خورشیدی به قطر ۱۰ تا ۱۵  سانت ۲ عدد

دستکش برزنتی حتی الامکان ماسک تمام صورت یا عینک کار و ماسک تنفسی

نفت یا تینر روغنی

.

قابل توجه دوستان که این روش جهت دوستان حرفه ای کار توصیه میشه چون برای کار زیاد دیگه دریل هم زمانبر میشه وهم جواب نمیده.

قبل از هر چیز فرچه سیمی ها رو اگر روی هم بذارید میبینید که بین اونها فاصله ای به اندازه نیم سانتی متر هست دلیل این فاصله هم واشری که به صورت در پوش بر روی سوراخ این فرچه ها تعبیه شده. اگه یه پیچ گوشتی زیر این واشر کنید به راحتی از جاش در میاد.

از هر فرچه یه واشر در بیارین بعد اون طرفهایی رو که واشرش رو در آوردین رو هم بذارین کاملا” به هم میچسبه و تخت میشه البته در بعضی از فرچه ها از واشر تخت استفاده کردند و نیازی نیست که واشرش در بیاد. به هر جهت اول امتحان کنید در این مرحله یک واشر با ضخامت ۲/۵ تا ۳ سانت با قطر ۳/۵ تا ۴ سانت تهیه کنید ابتدا واشر رو زیر بذارید و سپس فرچه ها رو گذاشته و بعد مهره صفحه پولیش رو ببندید .شفت را با استفاده از گیره یا انبر قفلی محکم نگه دارید و مهره صفحه پولیش را کاملا” محکم کنید حالا شفت روی ماشین پوست بگیرید و از نتیجه اش لذت ببرید .
نکته:علت استفاده از دو فرچه بیشتر شدن ضخامت فرچه هاست تا سطح کار گیرش زیادتر بشه

نکته : علت استفاده از نفت یا تینر روغنی این هست که چوب کاملا” نرم میشه و سرعت عمل شما به نحوه بسیار بالایی افزایش پیدا میکنه .

نکته : هرگز از روش سوزاندن مستقیم چوب جهت عمل سندبلاست استفاده نکنید چون این کار باعث نابود شدن قسمتی از چوب میشه ودر ثانی شکل ناهنجاری پیدا میکنه در عمل سندبلاست صحیح اونی که به شکل سوخته مشاهده میشه در واقع با تکنیک رنگ درست میشه نه با سوزاندن چوب

انشاءا.. در مطلب بعدی به روشهای رنگ سندبلاست خواهیم پرداخت موفق باشید .

.

www.ichoob.ir

.

.

نویسنده: آیچوب

شما هم دیدگاه خود را در مورد این نوشته بیان کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاه ها

 1. این آموزش سندبلاست نیست .. برس سیمی و کفساب برقی با سند بلاست که پاشش ماسه مخصوص با دستگاه گان و کمپرسور بادی هست بکلی متفاوته … عجیبه … خوانندگان هم اصلا متوجه نمیشن که هیچ تشکر هم میکنن !

  1. بله. واژه سند هم به همین معناست . منظور مشابه سازی طرحی هست که سندبلاست ایجاد میکند اما با روشی ارزانتر و قابل دسترس.
   واژه مرسوم و جا افتاده ای هست برای دوستانی که در این هنر صنعت فعالیت دارند به همین دلیل نیازی به توضیح این مورد نبوده . خواننده حتما متوجه موضوع به این روشنی هست.

 2. با سلام و خسته نباشيد،اقا خدا پدر و مادرتونو بيامرزه به هيچ وجح فكر نميكردم همچين اموزش دقيقي رو پيدا كنم واقعا كارم راه افتاد👍🏿👍🏿👍🏿👍🏿👍🏿

 3. سلام ای کاش وقتی یک طرحی رو میزنین بگین که از چه چوب هایی برا طرح استفاده میکنین یا بگین بهتر از چه چوب هایی استفاده کنیم مثلا گل که تو میز استفاده میکنین برا گل از چه چوب هایی استفاده میکنین . یا بقیه کار هایی که میذارین .البته میدونم همه شماهایی که اینجا هستین با توجه به سوالایی که پرسیده میشه خیلی پیشرفته تر از اینا هستین ولی تورو خدا به فکر ما باشین .البته بالاخره من مجموعه بزرگ معرقکار و سفارش دادم با توجه به اینکه میگین زبان اصلیه چقد از این مجموعه متوجه میشمو نمیدونم .ولی امیدوارم یه خورده پیشرفت کنم دیگه شماها رو انقد زحمت ندم.ممنون

  1. درود
   برای رنگ بندی طرح هیچ استانداردی رایج نیست . یک هنر هست و کاملا تابع ذوق و تجربه هنری هنرمند .
   علاوه بر اینکه از یک چوب ممکن هست صد ها طیف رنگ موجود باشد ، رنگ بندی اثر نیز کاملا تابع شرایطی هست که عرض شد
   بنابراین بیان مثلا فلان رنگ از چوبی برای جایی از کار تنها برای دوستانی کاربرد خواهد داشت که د ابتدای راه بوده و مشغول آموختن اولیه کار هستند .
   سعی کنید چوب ها را بشناسید. برای حرفه ای تر شدند هم تلاش کنید با دیدن آثار خوب و متفاوت سواد دیداری خود را از این هنر عمق بخشید .
   خوب دیدن کارهای خوب بهترین استاد هست برای شما .
   البته اینکه بپرسید در کجای کار ( ساخته شده اثر و نه طرح) چه چوبی استفاده شده برای دوستان معرقکار مفید هست .

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

منتظر نظر شما در خصوص این مطلب هستیم:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیشنهاد آیچوب
جدیدترین عناوین
پر بازدیدترین ها